Oddaj swój głos w plebiscycie GRAM AWARDS 2022

TOP 111: Miejsca 10 - 1

Redakcja gram.pl
2011/01/10 17:00
996
0

10. Wiedźmin

10. Wiedźmin, TOP 111: Miejsca 10 - 1

Harpen: Wiedźmin to gra, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Dla formalności jednak napiszmy, że mamy tutaj do czynienia z typowym przedstawicielem gatunku cRPG z niezwykle rozbudowanym wątkiem fabularnym, a akcja rozgrywa się w świecie wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego. Gracz wciela się w rolę tytułowego wiedźmina, Geralta z Rivii, który został wyszkolony do walk z rozmaitymi potworami. Przemierzając kolejne lokacje rozmawiamy z napotkanymi postaciami, rozwiązujemy zadania i walczymy z przeciwnikami. Mimo iż zabawa przykuwa nas do komputera na kilkadziesiąt godzin, a jeśli mamy ochotę zwiedzić każdy zakątek wirtualnego świata, to nawet na więcej, to nie nudzimy się ani przez chwilę.

Tej gry nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu – jedno z największych, o ile nie największe przedsięwzięcie w historii polskiego przemysłu gier wideo, czyli Wiedźmin autorstwa rodzimego studia CD Projekt RED, okazał się produkcją co najmniej wyśmienitą. Gra zebrała wysokie oceny w recenzjach i zdobyła ponad sto nagród na całym świecie. Nic dziwnego, wszak oczarowała nas (i nie tylko) ona już od pierwszych chwil - świetna oprawa wizualna, przystępny system walki, absorbująca historia i ciekawe questy oraz bardzo dobre udźwiękowienie to największe zalety opisywanego tytułu. Twórcy poszli za ciosem i zdecydowali się przygotować kontynuację, która ukaże się w maju 2011 roku pod nazwą Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Pozostaje mieć nadzieję, że ona znajdzie się w zestawieniu TOP 100, które opublikujemy za dziesięć lat.

9. Shadow of the Colossus

9. Shadow of the Colossus, TOP 111: Miejsca 10 - 1

Zaitsev: Dwa tysiące znaków na opisanie osomu, jakim nasączone jest aż do szpiku swoich cyfrowych kości dzieło Team ICO? To będzie trudne zadanie, a ten pusty wstęp ani trochę w tym nie pomaga. Shadow of the Colossus jest wyjątkową grą, której pojawienie się rozpętało trwającą do dzisiaj dyskusję, czy gry wideo zasługują na miano sztuki. Do dziś spór ten nie został rozstrzygnięty. Nie zmienia to jednak faktu, że dzieło Fumito Uedy jest piękną i wciągającą grą. Ten urok tkwi we wszechobecnym minimalizmie - począwszy od interfejsu, poprzez narrację, a na przeciwnikach skończywszy. Teoretycznie, SotC opowiada jedynie tragiczną historię Wandera, ale czujnie śledząc szczątkowe cut-scenki można wyciągnąć z tego jeszcze kilka wątków. Dlaczego Wander był ścigany? Co sprawiło, że dziewczyna, którą ze sobą przywiózł, zmarła? Czy to on był za to odpowiedzialny? Do tego dochodzi przejmująca opowieść o przyjaźni Wandera z koniem Argo, gdzie obaj zdają się dążyć do jednego celu i to za wszelką cenę. W pewnym momencie tę najwyższą.

Gry niejednokrotnie próbowały zmusić gracza do wykazania empatii wobec przeciwników. Tę rękawicę podnosi również Shadow of the Colossus i realizuje ten zamiar brawurowo. Gracz ma wyrzuty sumienia podczas zabijania każdego z kolejnych kolosów. Te majestatyczne giganty przetrwały tyle lat, aby zostać zgładzone z prywatnych pobudek Wandera. Czy życie tych 16 majestatycznych istot jest warte jednego, którego właścicielka leży teraz na ołtarzu w samotnej świątyni stojącej w centrum pustkowia? Czy w tej opowieści aby na pewno to my jesteśmy tymi dobrymi? Być może daliśmy się jedynie zwieść przez istotę, która wykorzystała nasze ślepe pragnienie? I dlaczego w tym opisie jest tyle pytań? Za powyżej opisaną wyjątkowość, honorujemy SotC tak wysokim miejscem.

8. Uncharted 2: Among Thieves

8. Uncharted 2: Among Thieves, TOP 111: Miejsca 10 - 1

Osti: Mówiąc o drugiej części Uncharted nie sposób nie używać wyliczeń. Kilkadziesiąt tytułów najlepszej gry roku 2009, produkcja z najlepszą grafiką, najbardziej filmowa przygoda dostępna na konsolach... Oj można by długo wymieniać i to całkowicie zasłużenie. Naughty Dog dostarczyło grę... pod każdym względem idealną. Chyba nie ma recenzenta, który mógłby wytknąć Uncharted 2: Among Thevies nawet drobne wady.

Co świadczy o klasie tego tytułu? Świetnie napisany scenariusz, który sprawia, że DualShocka 3 naprawdę ciężko wypuścić z dłoni. Są podróże po całym świecie, zapierająca dech w piersiach akcja, antyczne tajemnice i wątek miłosny. Indiana Jones może tylko zazdrościć Drake’owi, który w dwójce postanawia rozwikłać tajemnicę zaginionej floty żeglarza Marco Polo. Chwileczkę – Indiana Jones? Brutalna prawda jest taka, że nawet obserwując jak ktoś gra w Among Thieves będziemy bawić się równie dobrze, co w czasie oglądania któregoś z filmów o przygodach tego archeologa. To chyba najlepsza rekomendacja, jeśli wciąż nie jesteście przekonani dlaczego Uncharted 2 znalazło się w tym zestawieniu na tak wysokiej pozycji.

Na deser zostawiłem sobie tryb multiplayer, który stanowi wisienkę na torcie zrobionym przez „cukierników” z ekipy Naughty Dog. Mechanika rodem z Gears of War, rewelacyjnie zaprojektowane mapy i wciągające opcje rozgrywki. Ten „deser” sprawia, że pudełko z grą nigdy nie jest zakurzone. Czy można prosić o coś więcej? Tak, o to, aby część trzecia pojawiła się jak najszybciej jak to tylko możliwe, bo wielu z nas może nie wytrzymać do końca przyszłego roku!

7. God of War

7. God of War, TOP 111: Miejsca 10 - 1

Marcellus: Przeciwny biegun IcoGod of War to najbardziej krwawa i bezlitosna gra mainstreamowa, jaka ukazała się do roku 2005. Na dokładkę były w niej niedwuznaczne sugestie uprawiania seksu w trójkącie (tym fajniejszym...), a nawet nagie piersi zarówno polygonalne, jak i renderowane. Mimo tych wysiłków, nie udało się wywołać skandalu na miarę Hot Coffee. Najwyraźniej Kratosowi wolno więcej.

Nie tylko brutalność i seks były filarami sukcesu God of War, bo gra była także popisem możliwości graficznych PlayStation 2, choć God of War 2 wzniósł się jeszcze wyżej i nawet po przerzuceniu w HD w God of War Collection wygląda bardzo, bardzo dobrze. God of War dało nam nowy rodzaj bohatera gry – nie słabiaka wyrwanego z poprzedniego życia przez okoliczności, ani nawet nie doświadczonego żołnierza/policjanta po przejściach. Chłopaki z Santa Monica dali nam pokierować największym twardzielem (oprócz Lobo, z którym Kratos ma wspólną cechę – broń na łańcuchu i wredny charakter, ale Lobo ma większe poczucie humoru, zresztą – nawet kamień ma większe poczucie humoru niż Kratos, ale jakby co, to ja tego nie napisałem), jakiego fikcja nosiła. Kratos nie cofnie się przed niczym w drodze do celu, a stanąć mu na drodze, znaczy umrzeć w sposób niewyobrażalnie okrutny. Nawet bogowie olimpijscy czują przed nim respekt.

Niesamowita animacja głównej postaci, fantastyczne efekty świetlne i wypasiona broń w postaci Ostrzy Ateny to niewątpliwe mocne punkty God of War. Jednak najmocniejszym było zachodnie, a przede wszystkim świeże podejście do slasherów, które do tego czasu były domeną japończyków – Devil May Cry czy Onimusha wyznaczyły pewne mody i zasady, ale David Jaffe z ekipą radośnie je podeptali i teraz to pełnokrwiste gry typu God of War przodują wśród slasherów, jak choćby Dante’s Inferno, a japońskie wynalazki pokroju Bayonetta uznawane są za dziwaczne. Znak czasów.

6. Max Payne

6. Max Payne, TOP 111: Miejsca 10 - 1

Adam Bednarek: Szóste miejsce tytułu z 2001 roku w TOP 100 gier dekady dobitnie świadczy o jego jakości. Max Payne wcale się nie zestarzał i zdecydowanie zasłużył sobie na tę lokatę.

Fabuła i sposób narracji to klasa światowa. Scenki przerywnikowe to komiks, dzięki któremu dowiadujemy się o losach Maxa Payne'a. Bohater gry to nowojorski glina, którego żona i dziecko zostają zamordowane przez bandziorów – narkomanów. Jakby tego było mało, Max wrobiony zostaje w zabójstwo policjanta. Payne na własną rękę postanawia pomścić rodzinę i udowodnić, że jest niewinny. Właściwie do dziś ciężko jest znaleźć grę, która opowiadałby tak wciągającą i dojrzałą opowieść. Mroczny, ponury klimat aż bije z monitora, a my chcemy dalej brnąć w tę historię, by dowiedzieć się, jak to wszystko się skończy. Sam Lake, który jest autorem scenariusza, a przy okazji „pożyczył” swoją twarz Maksowi, nie mógł zrobić tego lepiej. Atmosferę potęguje jeszcze niesamowicie nastrojowa muzyka – coś wspaniałego.

Fabuła daję radę i teraz. Czy tak samo jest pod względem rozgrywki? Zdecydowanie tak. Niby Max Payne to zwykła gra TPP, i choć dziś parę patentów już się zestarzało, to i tak strzela się bardzo fajnie. A bullet time, który w grze użyty został po raz pierwszy, ciągle może być wzorem dla innych produkcji. A w 2001 roku był prawdziwym szokiem. Właściwie każdy pojedynek można było przejść bez spowalniania czasu, ale to Bullet Time powodował, ze gra była jeszcze bardziej efektowna i widowiskowa. O geniuszu Remedy świadczy fakt, że do dziś powstało niewiele tytułów, które mogą pochwalić się lepszym spowalnianiem czasu.

5. Grand Theft Auto IV

5. Grand Theft Auto IV, TOP 111: Miejsca 10 - 1

Lucek: Jedna z najbardziej oczekiwanych gier tej generacji konsol nie mogła ominąć naszego rankingu. Mimo iż wielu uznało GTAIV za krok w tył w stosunku do San Andreas, to nie można kolejnej części gangsterskiej sagi od Rockstar odmówić tego, że przyciąga do ekranu jak mało która pozycja. Po raz kolejny trafiliśmy do znanego już z poprzednich odsłon Liberty City – tym razem jako imigrant z naszych rodzinnych stron, wschodniej Europy. Wprawdzie teren działań został ograniczony do jednej metropolii i jest nieco mniejszy niż we wspomnianym już San Andreas, ale podczas przemierzania ulic naprawdę czuć, że miasto żyje własnym życiem.

Gra okazała się wielkim sukcesem Rockstar – na całym świecie zebrała wyśmienite oceny i zarobiła mnóstwo zielonych banknotów. Nie ma się czemu dziwić – niezła grafika (mamy tu do czynienia z pierwszym naprawdę ładnym GTA w historii!), rewelacyjny soundtrack, świetna fabuła i mnóstwo zadań pobocznych – to wszystko zebrane w jedną całość sprawiło, że miliony graczy na całym świecie nie mogli oderwać się od padów długo po premierze produkcji. Wprawdzie można się przyczepić do tego, że misje nie są bardzo zróżnicowane i w pewnym momencie stają się powtarzalne, ale nie ma przecież gier idealnych. Ponadto, każdy kto poczuje się choć odrobinę znużony wojażami po Mieście Wolności, może spróbować swoich sił w jednej z wielu mini gier, jak na przykład kręgle, czy bilard. Mało? Zawsze pozostaje nam zabawa w szukanie wszelakich ukrytych przedmiotów i bonusów (chwała tym, którzy znaleźli wszystkie gołębie!), czy próba swoich sił po drugiej stronie barykady – jako stróż prawa. Zapewniamy, że GTAIV nie pozwala się nudzić ani przez chwilę.

4. Mafia

4. Mafia, TOP 111: Miejsca 10 - 1

Pepsi: Artyzm w każdym calu, olśniewająca jak na tamte czasy grafika, przytłaczający wręcz świat z ludźmi pogrążonymi w swoich sprawach codziennych, klimat tak urzekający, że chce się w nim trwać bez ustanku, genialna muzyka w wykonaniu Czeskiej Orkiestry Symfonicznej, a przede wszystkim doskonała, rozbudowana fabuła z wieloma momentami i zwrotami, których po prostu nie sposób zapomnieć - taka właśnie jest Mafia: The City of Lost Heaven. W tej grze wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Głównym bohaterem jest Tommy Angelo. Nie sposób go co prawda znaleźć w jakimkolwiek zestawieniu najlepszych, najbardziej wyrazistych postaci z gier, ale to właśnie przemyślana, wielopłaszczyznowa i sięgająca bardzo głęboko kreacja Tommy'ego pozwalała bardzo łatwo postawić się w jego położeniu, po prostu się w niego wczuć.

GramTV przedstawia:

Równie wymowne jak główny bohater jest wszystko dookoła niego. Wiernie przedstawione samochody rozpędzają się tylko do realnych (jak na swoje możliwości) prędkości i nie pozwalają na jakieś szaleńcze manewry. Gangsterzy nie są zwykłymi zabijakami, tylko panami w gustownych garniturach, posługujący się równie szykowną bronią (z Tommy Gunem na czele). Mafia: The City of Lost Heaven to salon wśród gier, w którym obowiązuje strój wieczorowy (acz, biorąc pod uwagę niektóre, świetnie skonstruowane, wieloetapowe i różnorodne misje, jest w tym salonie miejsce na nutkę szaleństwa). To najlepsza wycieczka do Stanów Zjednoczonych w okresie międzywojennym, jaką zaliczyłem. To najlepsza historia, jaką kiedykolwiek poznałem. Niech mnie, to najlepsza gra, w jaką kiedykolwiek grałem. I czwarte miejsce w tym rankingu przyjmuję jednak z radością wiedząc, jak bardzo przez niektórych produkcja Illusion Softworks jest i była już w momencie swej premiery niedoceniana.

3. Call of Duty 4: Modern Warfare

3. Call of Duty 4: Modern Warfare, TOP 111: Miejsca 10 - 1

Marcellus: Do chwili wydania Call of Duty 4: Modern Warfare rywalizacja pomiędzy seriami Medal of Honor i Call of Duty wyglądała, jak wojna pozycyjna podczas pierwszej wojny światowej i tytuł znanej powieści – Na Zachodzie bez zmian. Jednak pod koniec 2007 roku wszystko się zmieniło. Ekipa Infinity Ward, do tego czasu niczym specjalnym się nie wyróżniająca, stworzyła mainstreamowe arcydzieło. Strzelankę kładącą równie duży nacisk na duszenie spustu i sycące wymiany ognia, jak na sposób podawania adrenaliny przez oczy wprost do krwiobiegu grającego.

Swoistą laurką jest fakt, że krytycy jak jeden mąż piali nad tą grą z zachwytu. Nie znalazł się nawet jeden, który stwierdziłby, że skryptów jest za dużo i przydałoby się więcej swobody i realizmu, a mniej respawnowania się wrogów na każdym kroku. Gracze też byli bardziej niż pozytywnie nastawieni i kupili w sumie ponad 14 milionów egzemplarzy gry na X360 i PS3. Wynik ten poprawiło oczywiście Modern Warfare 2, a i Black Ops też wytęża siły, ale jak na liczbę sprzedanych do 2007 roku konsol, wynik był niesamowity – Modern Warfare było pierwszym multiplatformowym system sellerem.

Co było najmocniejszymi punktami Modern Warfare? Było ich aż nadto. Nieustanna akcja i rzucanie gracza na coraz to nowe wyzwania. Raz na Bliskim Wschodzie, raz na terenie byłego ZSRR, raz na wojnie, raz na misji bardziej skradankowej. Raz na desancie, innym razem w obronie, w samolocie, na statku, na tyłach wroga... Do tego wszystkiego niesamowita grafika oraz udźwiękowienie i to przemożne poczucie, że to wszystko dzieje się naprawdę. Nie można też przecenić faktu, że w czasach, gdy amerykańcy (i nie tylko) chłopcy walczyli i ginęli w Afganistanie i Iraku, gracze nadal byli 60 lat w plecy i strzelali z Enfieldów do Szkopów i Japsów. A przecież na CNN wojna wyglądała inaczej. I taką telewizyjną wojnę Infinity Ward dostarczyło i wszystkim szczęki poopadały z zachwytu. Nic dziwnego, zresztą. Nadal warto w Modern Warfare zagrać, choć do sieciowego multi już pewnie wielu chętnych nie będzie – Modern Warfare 2 i Bad Company 2 porwały chyba wszystkich.

2. Batman Arkham Asylum

2. Batman Arkham Asylum, TOP 111: Miejsca 10 - 1

Adam Bednarek: Ostatnie dwa lata były dla fanów Batmana wyjątkowo tłuste. Najpierw w 2008 roku filmowym Mrocznym Rycerzem uderzył Christopher Nolan, a w 2009 Rocksteady poprawiło grą Arkham Asylum. Czego chcieć więcej?

Batmanowi wreszcie udało się schwytać Jokera i transportuje go do tytułowego Arkham, czyli rezydencji wszystkich świrusów z Gotham. Sielanka nie trwa zbyt długo, Jokerowi na miejscu udaje się czmychnąć i przejmuje kontrolę nad całym ośrodkiem, a przy okazji uwalnia całą zgraję popaprańców. Z którą rzecz jasna Batman musi się uporać, jeśli chce ponownie złapać zadowolonego z siebie Jokera. Scenariusz bez wątpienia zachwycił fanów uniwersum. Rocksteady nabyło licencję do praw nad marką, więc w grze przewinęło się mnóstwo znanych z komiksów postaci, takich jak Zsasz, Scarecrow, Bane czy Trujący Bluszcz, wspomniany już Joker albo Harley Quinn. Całą historię przygotował współautor serialu Batman: The Animated Series, Paul Dini. Ale za sam scenariusz Batman: Arkham Asylum nie wylądowałby na drugim miejscu w naszym plebiscycie. Dzieło Rocksteady zachwyciło nas fantastycznym gameplayem. Z jednej strony mieliśmy naprawdę wciągający, a zarazem prosty do opanowania system walki. Sporo frajdy dawały też elementy skradankowe, kiedy trzeba było po cichu załatwić kilku oprychów. Nie zabrakło też momentów zręcznościowych, więc miłośnicy skakania, latania czy też wspinania również byli szczęśliwi.

Dobrze wiemy, że Batman byłby nikim bez swoich gadżetów, więc i oto zadbało Rocksteady. Najbardziej pamiętamy tryb detektywistyczny, który na przykład pozwalał odszukać przeciwnika, namierzając go po „zostawianych” przez niego oparach whiskey. Nie zabrakło też tradycyjnych zabawek: hak, ostrza czy ładunki wybuchowe. Dla każdego coś miłego. Rocksteady odpowiedni użytek zrobiło z Unreal Engine 3.0, przez co gra do dziś prezentuje się bardzo okazale. Jest wciągająca, ma mroczny klimat, wygląda elegancko, więc niech drugie miejsce nikogo nie dziwi. Czekamy na sequel.

1. Bioshock

1. Bioshock, TOP 111: Miejsca 10 - 1

Komix: Ostateczny zwycięzca! Bioshock. Niesamowita produkcja Irrational Games, która ujrzała światło dzienne w 2007 roku. Duchowy spadkobierca legendarnego już System Shocka. Wspaniała mieszanka strzelanki FPP, gry RPG oraz survival horroru. Akcja tego tytułu rozgrywała się w roku 1960, w podwodnym mieście Rapture. Miało ono służyć za dom nowemu utopijnemu społeczeństwu, nieskrępowanemu ograniczeniami świata zewnętrznego. W tą rzeczywistość po raz pierwszy (jak się początkowo wydaje) zanurza się kierowana przez gracza postać, Jack. Zaraz po katastrofie lotniczej trafia on do niesamowitego podmorskiego świata pełnego potworów i szaleńców. To właśnie wśród nich wyłoniły się postaci będące od tej pory znakiem rozpoznawczym Bioshocka i jego kontynuacji, Big Daddies i Little Sisters. Jak się niebawem okazuje, Little Sisters potrafią pozyskiwać niespotykaną nigdzie indziej substancję o nazwie ADAM. Specyfik ten pozwala zwiększyć możliwości fizyczne i psychiczne, a nawet rozbudzić ukryte moce mentalne, takie jak telekineza, pirokineza i wiele innych.

ADAMa pragną wszyscy, aby go zdobyć i tym samym stać się silniejszym, należało pokonać nie tylko strażnika w postaci „tatuśka”, lecz również innych pojawiających się jak na zawołanie miłośników tajemniczej substancji. Z początku mocno kontrowersyjną opcją była możliwość zadecydowania o losie zupełnie bezbronnej Little Sister, po tym jak przestała już być użyteczna. Można było uwolnić ją, uzyskując pewną ilość ADAMa lub zabić wysączając z niej wszystko do ostatniej kropli. Nasze akcje podjęte wobec „siostrzyczek” miały wpływ na zakończenie rozgrywki.

W tej grze niemal wszystko zostało zrealizowane po mistrzowsku. Atmosfera zaszczucia i szaleństwa przyprawiała o dreszcze, dodatkowe wrażenie wywoływała niesamowita wręcz muzyka. Fabuła była świetna, a pamiętny zwrot akcji „would you kindly”, wręcz powalał na kolana. Połączenie różnych gatunków w tej jednej produkcji zaowocowało również gamą możliwości, pozwalających nie tylko na proste strzelanie do przeciwników, ale i na inteligentne używanie mocy, ulepszanie broni, czy korzystanie z otaczającego środowiska.

Dowiedz się jak głosowaliśmy!

Komentarze
996
Belfarien
Gramowicz
25/01/2011 18:50

Pfff BioShock na 1...

Henrar
Gramowicz
25/01/2011 14:34
Dnia 25.01.2011 o 14:28, Zgreed66 napisał:

Swoją drogą jestem ciekaw jak ci fani BG, Planscape''a, HoMM III grali. Skoro mają problemy z czytaniem kupy tekstu, na dodatek ze zrozumieniem xD

Też się nad tym zastanawiałem. Te gry to tona tekstu, który trzeba było w dodatku zrozumieć, by mieć jakiekolwiek pojęcie o grze. Tutaj było jedno zdanie, powtarzane 100^(n+1) i wciąż pojawiają się jednostki, które chcą P:T czy BG2 na liście.

Zgreed66
Gramowicz
25/01/2011 14:28

Swoją drogą jestem ciekaw jak ci fani BG, Planscape''a, HoMM III grali. Skoro mają problemy z czytaniem kupy tekstu, na dodatek ze zrozumieniem xD// No offense ;)

Zgreed66
Gramowicz
25/01/2011 14:25
Dnia 25.01.2011 o 12:01, Pustelnik_88 napisał:

Nie widziałem tego tematu. Jak to dobrze, że nie jesteś zacofany...

Po prostu wklejam w komentarzach ten temat juz po raz n-ty. I nie tylko ja ;)PS. Fajnie, ze dali do ogloszen ^^

Budo
Gramowicz
25/01/2011 12:26
Dnia 25.01.2011 o 12:23, adrenalynn napisał:

w całym rankingu ( choć liczyłem na pierwszą dziesiątkę ) brakuje legendarnego Planescape: Torment. Mamy za to dużo rupieci. No cóż. Jaki oceniający, taki ranking. Jakby to robił historyk to mielibyśmy Polanie. ;s

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dekada_(czas)co nie zmienia faktu, że ranking do niczego.

adrenalynn
Gramowicz
25/01/2011 12:23

aha, aha, kopnąłem się o dwa lata ;) ale i tak uważam kilka pozycji za chybionych ;)

adrenalynn
Gramowicz
25/01/2011 12:23

w całym rankingu ( choć liczyłem na pierwszą dziesiątkę ) brakuje legendarnego Planescape: Torment. Mamy za to dużo rupieci. No cóż. Jaki oceniający, taki ranking. Jakby to robił historyk to mielibyśmy Polanie. ;s

Pustelnik_88
Gramowicz
25/01/2011 12:01
Dnia 25.01.2011 o 00:23, Zgreed66 napisał:

Kolejny zacofany. http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=64370&u=147 Przypominam gry po 01.01.2001

Nie widziałem tego tematu. Jak to dobrze, że nie jesteś zacofany...

xxxtonyxxx
Gramowicz
25/01/2011 11:09

3,4,5 - kupa7,8,9 - jeszcze większa kupa.2 (Batman) ujdzie - gdzieś koło 10-15 miejsca bym go dał.To żenada że te kupy są przed takimi tytułami jak HoM&M III albo BG II.Ale największym skandalem jest moim zdaniem Half-life na bodajże 13 miejscu.Dobrze że chociaż pierwsze miejsce się udało...

Pitej
Gramowicz
25/01/2011 00:24

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=64370&u=147Zapraszam.Byłoby miło gdybyś też zagłosował. Podajesz 10 gier, twoim zdaniem najlepszych, ale tylko z ostatniej dekady.Głosować można do 31 stycznia włącznie.

Zgreed66
Gramowicz
25/01/2011 00:23
Dnia 25.01.2011 o 00:20, Pustelnik_88 napisał:

Takie rankingi powinno robić tysiące graczy. Dawać swoją listę 10-20 gier a potem ktoś to podlicza i robi zestawienie tych 100 czy iluś tam wymienionych. Takie rankingi to o kant tyłka.

Kolejny zacofany. http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=64370&u=147Przypominam gry po 01.01.2001@Down :]

Pustelnik_88
Gramowicz
25/01/2011 00:20

Takie rankingi powinno robić tysiące graczy. Dawać swoją listę 10-20 gier a potem ktoś to podlicza i robi zestawienie tych 100 czy iluś tam wymienionych. Takie rankingi to o kant tyłka.

Zgreed66
Gramowicz
24/01/2011 18:48
Dnia 24.01.2011 o 16:01, eragon23456 napisał:

chyba im się bioshock pomylił z batmanem bo bioshock to straszny szajs.

Jak dla kogo. Ja uznalem, że Batman jest strasznie powtarzalny, pomimo jego "świetności".- Gusta i guściki.

eragon23456
Gramowicz
24/01/2011 16:01

chyba im się bioshock pomylił z batmanem bo bioshock to straszny szajs.

Vel_Grozny
Gramowicz
23/01/2011 20:42
Dnia 23.01.2011 o 20:29, SarenkaB napisał:

BG to nie aż takie arcydzieło.

Oj... Myślę, że możesz za chwilę pożałować tych słów... Wielu ludzi by się z tobą nie zgodziło... ;P

SarenkaB
Gramowicz
23/01/2011 20:29
Dnia 23.01.2011 o 19:52, Vel_Grozny napisał:

> Zatem BG, PT, Heroes, itp. się nie zaliczają. Trąbal jeszcze by się załapał ;P

A po co wcale-nie-tak-dużo-wnoszący dodatek wciskać na chama do rankingu?:P BG to nie aż takie arcydzieło.

Vel_Grozny
Gramowicz
23/01/2011 19:52
Dnia 19.01.2011 o 13:55, Volvox napisał:

Zatem BG, PT, Heroes, itp. się nie zaliczają.

Trąbal jeszcze by się załapał ;P

Zgreed66
Gramowicz
23/01/2011 19:48
Dnia 23.01.2011 o 19:41, Dared00 napisał:

> czy w tum rankingu znalazł się Gothic?? Nie.

Niech sobie poszuka. Jest 100 innych ciekawych pozycji xD i cala kupa kolejnych w komentarzach :)

Dared00
Gramowicz
23/01/2011 19:41
Dnia 23.01.2011 o 19:20, paw216 napisał:

czy w tum rankingu znalazł się Gothic??

Nie.

paw216
Gramowicz
23/01/2011 19:20

czy w tum rankingu znalazł się Gothic??

tajjfun
Gramowicz
22/01/2011 21:10

Przegladając od końca byłem zaskoczony, że ciągle nie mogłe trafic na gry z serii Elder Scrolls, Gothic, Far Cry''a i wiele innych nieco starszyh niż 2008-2010 - których wg mnie jest zdecydowanie za dużo. Podobnie jak hurtowe wrzucanie gier jednej serii - CoD, MoH, różnorakie ''ścigałki''. Ranking wygląda nieco bardziej na ''Najlepsze gry ostatnich ~3-4 lat, od czasu do czasu uzupełniając tytułem starszym, jeśli akurat autorowi/om się przypomniało ;)Pominięto też World of Warcraft, a w 20''ce umieszczono dodatek do Guild Wars (który na t100 zasługuje, ale w zestawieniu wypada dość blado.)ranking faktycznie mocno subiektywny, a gdzieniegdzie czuć wręcz nute obiektywizmu. Jedyny słuszny ranking nie powstanie nigdy, wszelkie kłótnie o takowy są po prostu bezzasadne..

Zgreed66
Gramowicz
22/01/2011 20:34
Dnia 22.01.2011 o 20:23, Dimitri_4ever napisał:

Masz racje, co do diablo 2 to mój błąd, ale WarCraft 3 powinien się znaleźć.

Przeciez jest W3 na liscie.

Dimitri_4ever
Gramowicz
22/01/2011 20:23

Masz racje, co do diablo 2 to mój błąd, ale WarCraft 3 powinien się znaleźć.

kyuko
Gramowicz
21/01/2011 20:04

Niektórzy naprawdę niech przeczytają dokładną nazwę tematu"top 111 pierwszej dekady XXI" czyli przed 2001 gier nie będzie, czyli takich jak diablo II...Chociaż naprawdę brakuje takich tytułów jak Warcraft 3, bądź też gothic 2.Potrafię zrozumieć, że nie ma trójki gothica, ponieważ kiepski miał start, ale gdzie reszta?! Dlaczego tak nisko? Nie wydaje mi się, aby batman tak zakręcił ludziom w głowach >.>

Korvel
Gramowicz
20/01/2011 22:02

ooooo a co to za film z wieśka???

Feallan
Gramowicz
20/01/2011 21:20
Dnia 20.01.2011 o 18:03, Miki_L napisał:

No ok, BioSchock może zasłużył, ale Batman,

[dech zaparło]Uważasz, że Batman NIE jest jedną z najlepszych gier dziesięciolecia? :O A grałeś chociaż? :(

Dnia 20.01.2011 o 18:03, Miki_L napisał:

no i Half- Life 2 powinien być w pierwszej dziesiątce moim zdaniem

Powinno to się jasno określić - czy przyznajemy grom miejsca na podstawie tego, jakie BYŁY w dniu premiery i jak WTEDY się w nie grało, czy też patrząc z perspektywy czasu.

Tunippi
Gramowicz
20/01/2011 21:11

Cod nie pierwszy, slaba lista.

Dimitri_4ever
Gramowicz
20/01/2011 20:26

OMG a gdzie Diablo II ?!

SerwusX
Gramowicz
20/01/2011 19:16

ROTFL ^^ Bioshock na 1 miejscu?!

Mozgotrzep
Gramowicz
20/01/2011 18:03

No ok, BioSchock może zasłużył, ale Batman, God Of War..? :/ no i Half- Life 2 powinien być w pierwszej dziesiątce moim zdaniem

Budo
Gramowicz
20/01/2011 11:12

/.../To nie jest subiektywizm, to jest niekonsekwencja. Jest różnica.

Dared00
Gramowicz
20/01/2011 10:49
Dnia 19.01.2011 o 23:35, Budo napisał:

> http://pl.wikipedia.org/wiki/Subiektywizm Nawet jeśli zakładamy, że pominięcie gier takich jak Oblivion czy Gothiki jest ok pod kątem subiektywizmu, to czemu ta sama subiektywna ekipa pominęła również gry, na temat których rozpływała się w recenzjach, jakie to one nie są świetne?

Teraz powinienem wkleić dokładnie tego samego linka ;) Może uznali, że gry są dobre, ale nie aż tak w porównaniu z pozostałymi na tej liście, może mieli zły dzień, może chcieli się z nas ponabijać, nie dowiemy się.

Budo
Gramowicz
19/01/2011 23:35
Dnia 19.01.2011 o 16:31, Dared00 napisał:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Subiektywizm

Nawet jeśli zakładamy, że pominięcie gier takich jak Oblivion czy Gothiki jest ok pod kątem subiektywizmu, to czemu ta sama subiektywna ekipa pominęła również gry, na temat których rozpływała się w recenzjach, jakie to one nie są świetne?

Colder
Gramowicz
19/01/2011 23:31

Postarali się z tym rankingiem.Wg. Mnie BioShock jest najbardziej oryginalną grą jaką widziałem choć moje wiedza nt. gier na konsole składa się tylko z kilku tytułów więc nie mogę nic stwierdzić ze 100% pewnością. Ta gra ICO czy jakoś tak... No zatkało mnie jak zobaczyłem film. Pierwszy raz widziałem coś takiego. Niesamowita gra.

nowak_1993
Gramowicz
19/01/2011 19:54

ten filmik pochodzi z rozszerzonej edycji wiedźmina?

Pitej
Gramowicz
19/01/2011 16:38

A ja zakładam że to Bioshock 1 jest lepszy niż 2 więc w ogóle się nie znasz, a twój post to chłam.Do tego nie wymieniłeś innych doskonałych gier takich jak Gothic 1, American Conquest, W40k DoW i wielu wielu innych.

Dared00
Gramowicz
19/01/2011 16:31
Dnia 19.01.2011 o 16:19, xD_ominik napisał:

Dla mnie ten ranking jest jeden wielki chłam. Grałem w Bioshock w b2 nie grałem ale zakładam że jest lepszy więc jak już to on powinien być na pierwszym miejscu. Poza tym Nie ma żadnego warcrafta albo starcrafta na wysokich miejscach. Far cry też jakoś pominięto. A fifa 11 na tak wysokim miejscu to jedna wielka pomyłka. Dobrze że z Harry Potter nie zaszedł na jedno z pierwszych miejsc. A gothic 2 albo 3 powinien być przed Wiedzminem!

http://pl.wikipedia.org/wiki/Subiektywizm

xD_ominik
Gramowicz
19/01/2011 16:19

Dla mnie ten ranking jest jeden wielki chłam. Grałem w Bioshock w b2 nie grałem ale zakładam że jest lepszy więc jak już to on powinien być na pierwszym miejscu. Poza tym Nie ma żadnego warcrafta albo starcrafta na wysokich miejscach. Far cry też jakoś pominięto. A fifa 11 na tak wysokim miejscu to jedna wielka pomyłka. Dobrze że z Harry Potter nie zaszedł na jedno z pierwszych miejsc. A gothic 2 albo 3 powinien być przed Wiedzminem!

Martimat
Gramowicz
19/01/2011 14:59

(...)

Dnia 19.01.2011 o 13:55, Volvox napisał:

tylko gry po roku 2001 (chociaż pewnie dawali od 2000).

Nie nie dawali - Diablo 2 właśnie się dlatego nie załapało (lipiec 2000)

Jester
Gramowicz
19/01/2011 14:53
Dnia 19.01.2011 o 14:31, Zgreed66 napisał:

Jedna jedyna osoba której sie podoba pierwsze miejsce. Chociaz ten jeden! xD

Bez przesady. Jest nas wiecej.

Zgreed66
Gramowicz
19/01/2011 14:31
Dnia 19.01.2011 o 14:16, FellesaN napisał:

Nie wierzę własnym oczom, mój kochany Bioshock na 1 miejscu! Ktoś go wreszcie docenił <3

Jedna jedyna osoba której sie podoba pierwsze miejsce. Chociaz ten jeden! xD

FellesaN
Gramowicz
19/01/2011 14:16

Nie wierzę własnym oczom, mój kochany Bioshock na 1 miejscu! Ktoś go wreszcie docenił <3

Volvox
Gramowicz
19/01/2011 13:55
Dnia 18.01.2011 o 16:25, UMBUS napisał:

Ta lista to jakaś kpina. NIe tylko ja do dej pory gram w Baldura, heroes 3, arcanuma oraz cywilizacje a tu w pierwszej 10 dają gry, że tak powiem nowe. Co z klasykami, które kiedyś były hitami, a co do wiedzmina to ja bym ją wstawił poza całą setką, ponieważ jest do ..... .

Do poprzedniej wypowiedzi dodam jeszcze, że warto przeczytać jak nazywa się lista:"TOP 111 gier pierwszej dekady XXI wieku"W tłumaczeniu, jakby ktoś jeszcze nie zrozumiał - tylko gry po roku 2001 (chociaż pewnie dawali od 2000).Zatem BG, PT, Heroes, itp. się nie zaliczają.

Codie
Gramowicz
19/01/2011 13:33

<fejspalm>przeczytajcie łaskawie wstęp http://www.gram.pl/art_9wPfGe8_TOP_111_gier_pierwszej_dekady_XXI_wieku.html i wtedy będziecie wiedzieli czemu nie ma tego czy śmiego. to ICH zestawienie, ONI głosowali i to ICH zdanie. nie każdy musi lubić to samo co wy -.-

tomzon
Gramowicz
18/01/2011 19:42

Oprocz GTA IV i Coda 4 to reszta to sa gry raczej na miejsca 100-50 ale nie bede rozwijal tematu bo mi sie smiac chce.

UMBUS
Gramowicz
18/01/2011 16:25

Ta lista to jakaś kpina. NIe tylko ja do dej pory gram w Baldura, heroes 3, arcanuma oraz cywilizacje a tu w pierwszej 10 dają gry, że tak powiem nowe. Co z klasykami, które kiedyś były hitami, a co do wiedzmina to ja bym ją wstawił poza całą setką, ponieważ jest do ..... .

pobite_gary
Gramowicz
18/01/2011 10:18

sprawdz z jakich lat sa Omikron czy PT geniuszu a zobaczysz dlaczego ich nie ma...

Wernetto
Gramowicz
18/01/2011 10:14

dać Modern Warfare tak wysoko?a gdzie arcydzieła?Planescape Torment.Omikron.Silent Hill 2.The Path.to one powinny znaleźć się w pierwszej 10, a nie FPSy.Mogę zgodzić się jedynie z Mafią.

Zgreed66
Gramowicz
17/01/2011 22:11
Dnia 17.01.2011 o 22:03, Pitej napisał:

Ja niestety, w zależności od przypadku, coraz częściej tracę cierpliwość w takich sytuacjach.

Czytając te buńczuczne mOndrosci po kilku postach "A gdzie to siamto, tamto i owamto" wlasnie straciłem cierpliwość. Wielokrotnie delikatnie poprawiałem i informowalem. To tutaj nie wytrzymalem :]Przeciez to sie tlucze od... momentu jak wyszły pierwsze 10 miejsc. Jak wyszło Top 100 od graczy to tez od 01.01.2001 :) i tez ludziki nie braly tego pod uwage.Jezeli chodzi o samą walkę z wiatrakami to juz nie jest tylko problem na tych wiekszych forach, ale trolli z prawdą najmojszą jest juz nazbyt za duzo i to wszedzie :]

Pitej
Gramowicz
17/01/2011 22:03

Bardzo słusznie, tak się powinno robić. Jasne - ludzką rzeczą jest mylić się, że tak zarzucę ładnym powiedzeniem, ale do diaska, są pewne granice.Ja niestety, w zależności od przypadku, coraz częściej tracę cierpliwość w takich sytuacjach.Próbować napominać - rzecz szlachetna i godna pochwały, a jeśli cokolwiek się tym wskóra to w ogóle git.Zawsze trochę mądrzejszy stanie się Internet.

Orion
Gramowicz
17/01/2011 21:53

nie no, całkowita porażka z tym rankingiem. Bioshock na 1?? A poza tym brak czegoś takie jak Fable: lost chapters jest całkowitą pomyłką (myślałem, że będzie w top 10). Wiedźmin i Batman dobrze poza tym totalna porażka. Cóż taka jest deokracja,

Angar0
Gramowicz
17/01/2011 21:39

Wiem że to jak walka z wiatrakami , ale może czasem do takiego coś dojdzie .Może to dziś nie jest juz normalne ale, ja tam staram sie sprawdzać swoje posty jeśli nie jestem pewien prawdziwości tego co piszę, aby nie pisać tego typu bzdur.

Pitej
Gramowicz
17/01/2011 21:30

Zgreed66 i Angar0Spoko, nasz kolega wyżej wszedł tu tylko po to żeby napisać swój głupi post, bez żadnego pomyślunku, zdecydowanie zbyt bezczelnym tonem. Robiąc z siebie idiotę (co mi zawsze najbardziej się podoba^^) ale nawet o tym nie wiedząc, bo i po co tracić czas na zastanawianie się. Dalej będzie żył w błogiej nieświadomości i obrzucał mięsem tu i ówdzie. Zapewne już tu więcej się nie pokaże, bo wszystko co miał w tej sprawie do powiedzenia już powiedział.Niestety, ten typ użytkowników jest zmorą tym podobnych forów jak i serwisów takich jak YouTube.

Zgreed66
Gramowicz
17/01/2011 21:21
Dnia 17.01.2011 o 21:19, Angar0 napisał:

Jeśli przez przypadek cię uraziłem to wybacz ,ale akurat post był skierowany do typka wyżej.

A kurde fakt. Sorry za to :]Przegladarka musiala nie odswiezyc i dymek mialem przy temacie xD

Angar0
Gramowicz
17/01/2011 21:19

Heroes III, Baldury czy Torment są grami ( jeśli dobrze pamiętam) wydanymi przed tą datą. Jeśli przez przypadek cię uraziłem to wybacz ,ale akurat post był skierowany do typka wyżej.

Zgreed66
Gramowicz
17/01/2011 21:11

http://www.gram.pl/art_9wPfGe8_TOP_111_gier_pierwszej_dekady_XXI_wieku.htmlGry XXI wieku, czyli wydane po 01.01.2001. Jako dziecko z przedszkola moge się przynajmniej popisac niebywalą umiejętnością czytania ze zrozumieniem.

Angar0
Gramowicz
17/01/2011 21:04

<Wali głową w klawiaturę>Chłopie czy ty w przedszkolu jesteś, masz napisane że chodzi o gry XXI wieku, czy może rozróżniasz tylko cyfry arabskie ? Po za tym ludzie, nie ma cie na co wieszać psów tylko skarżyć sie na to że gusta redakcji nie zgadzają się z waszymi.Ps. Sorka za skopiowanie ,ale gdy czytam niektóre komentarze autentycznie mam takie same odczucia x/

Zgreed66
Gramowicz
17/01/2011 20:33

<Wali głową w klawiaturę>Jak mozna być takim ignorantem, objezdzac redakcje za to, ze samemu nie potrafi się nawet przeczytać wstępu czy komentarzy innych uzytkowników.Ludzka hipokryzja nie zna granic.

as123
Gramowicz
17/01/2011 20:30

Rozumiem, że takie gry jak heroes III, ghotic I i II, baldur''s gate, planescape tournament nie były godne znaleźć się w rankingu "TOP 111" , przecież to takie drugorzędne kiepskie produkcje nieodznaczające się niczym szczególnym i zapomniane miesiąc po premierze...Droga redakcjo po raz kolejny udowodniłaś swoją ignorancje, szkoda mi jedynie waszych wiernych czytelników co widzą jak schodzicie na psy.

Zgreed66
Gramowicz
17/01/2011 20:20

Jak czytam te posty, to sie nawet ciesze, ze tych tytułów nie ma.Z listą się zgadzam :] Choc sam bym inaczej pewnie ulozył.

mac040495
Gramowicz
17/01/2011 20:10

mass effect 2 powinnien być w pierwszej 10 to samo tyczy się "herosa 3"

KampiNos
Gramowicz
17/01/2011 18:15

Wiedźmin może jest trochę nie dopracowany ale zasługuje na miejsce w pierwszej dziesiątce. Bardziej mnie jednak dziwi pozycja Bioshock''a bo ta gra na pewno nie zasługuje na 1 miejsce! Poza tym gdzie w tej pierwszej dziesiątce znajduje się Mass Effect?! To powinna być gra jedna z pierwszym na podium (oczywiście moim skromnym zdaniem)

Krzysztof5
Gramowicz
17/01/2011 17:05

Według mnie Bioshock nie jest złą grą ale na top 10 nie zasługuje tak samo jak wiedźmin. Odnoszę wrażenie, że wiedźmina traktuje się tak ponieważ to polska gra. Fakt faktem, że nie jest jakiś zły czy coś po prostu dobre rpg nic więcej.Bardziej podobało mi się call of juarez: więzy krwi. W top 10 ja dałbym RDR, ACB, Warcrafta 3 i diablo 2 no ale to moje zdanie i nie zmuszam do niego nikogo

Usunięty
Usunięty
17/01/2011 08:46

a gdzie gothic nie ma!!! co to ma być taka seria już od 11 lat test i ona nie jest w pierwszej 3 chociaż !!!??

prawiczek86
Gramowicz
17/01/2011 08:30

No nieee toż to świętokractwo. Bioshock 1 miejsce, a Wiedźmin 10.

Woo-Cash
Gramowicz
16/01/2011 14:45

Dziesiątka nawet uczciwa, Wiedźmin - pierwsza część i tylko pierwsza - to fenomen, słowiańskie fanstasy w dobrej grze. Nie wiem, gdzie znalazło się Gears of War, ale pierwsza 20-tka zdecydowanie się należy.

Grider
Gramowicz
16/01/2011 14:37

Batman arkham asylum powinien być na 1 miejscu

castlerock
Gramowicz
15/01/2011 21:36
Dnia 15.01.2011 o 16:59, crash807 napisał:

Są gusta i guściki ale przyznam, że pierwsze miejsce mnie nieźle zaskoczyło... Bioshock najlepszą grą dziesięciolecia?! Nie uważam, że jest to zła gra ale w mojej opinii ta gra nie zasługuje na to miejsce.

Dokładnie, może klimatem trochę aspirować do gothiców, stalkerów, fallouta, ale że to gra dekady to mnie równiez zastrzeliło. Toż to strzelanka liniowa aż do bólu, z serii tych co to człek łazi dwie godziny po lokacji, bo nijak nie może drzwi do kolejnego pomieszczenia znaleźć a bez tego fabuły nie pchnie. a fabuła? no cóż pomysł ciekawy, zagubione (podwodne) miasto,kultura lat 50-ych, cieknaca woda, głos z interkomu, wszechobecne zniszczenia..tylko u licha skad ja takie klimaty znam hehe ;)powiem tak, od kiedy zobaczyłem ten ranking, starciłem cały szacunek do "redaktorów" gram. pl

Kwas17
Gramowicz
15/01/2011 18:03

Nie. Nie wliczam tego. To są błędy, o których pisałem kilkakrotnie w temacie, aby ich nie popełniać i żeby lepiej zastanowić się nad wyborem. Bo podstawa gry wyszła bodajże w ''99, a dodatek wymaga tej podstawki więc co to za sens takie cuś wliczać. Po za tym Isildur podał wam dla ułatwienia wszystkie gry spisane jakie wyszły w zeszłej dekadzie więc mnie w dalszym ciągu dziwią tego typu błędy, no ale cóż z tym zrobię.

Zgreed66
Gramowicz
15/01/2011 17:04
Dnia 15.01.2011 o 16:32, Gumisiek2 napisał:

A musieli? Dali temu wyraz poprzez nieumieszczenie gier wymienionych przez castlerocka w TOP 10.

Wlasnie jest to tluczone od... samego poczatku wiele stron temu. Ranking jest zrobiony tak, a nie inaczej.Nigdzie nie jest napisane, ze jedna gra jest lepsza od drugiej. Nawet redaktorzy nie ukladali tak gier.Jak ktos sie nagle urywa to tak jest ;)

Dnia 15.01.2011 o 16:32, Gumisiek2 napisał:

Jeden z forumowiczów podał jako tytuł gry Diablo II + Lord of Destruction. Czy takie coś wlicza się do TOP 10 dekady (dodatek jest z 2001 roku, ale wymaga podstawki), czy zostanie pominięte przy podliczaniu głosów?

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=64370&pid=77Na drugiej stronie ;)Choc i tak uwazam, ze to nie jest dobry pomysl, ale to i tak wyjdzie w praniu.@UPJest to najlepiej zapamietana gra przez cala redakcje -> Najlepsza gra dziesieciolecia ;)

crash807
Gramowicz
15/01/2011 16:59

Są gusta i guściki ale przyznam, że pierwsze miejsce mnie nieźle zaskoczyło... Bioshock najlepszą grą dziesięciolecia?! Nie uważam, że jest to zła gra ale w mojej opinii ta gra nie zasługuje na to miejsce. Drugie miejsce też trochę zaskoczyło ale biorąc pod uwagę, że nie było równie dobrych gier na podstawie komiksów miejsce jest zasłużone. Zapewne gdyby Wiedźmin nie był polską grą, nie zajął by tak wysokiej pozycji ;)

Gumisiek2
Gramowicz
15/01/2011 16:59

Jeden z forumowiczów podał jako tytuł gry Diablo II + Lord of Destruction. Czy takie coś wlicza się do TOP 10 dekady (dodatek jest z 2001 roku, ale wymaga podstawki), czy zostanie pominięte przy podliczaniu głosów?

Kwas17
Gramowicz
15/01/2011 16:54

No więc wyraźcie swoje zdanie - ci, którzy jeszcze tego nie zrobili: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=64370&u=104

Gumisiek2
Gramowicz
15/01/2011 16:32

A musieli? Dali temu wyraz poprzez nieumieszczenie gier wymienionych przez castlerocka w TOP 10.

Zgreed66
Gramowicz
15/01/2011 16:06
Dnia 15.01.2011 o 10:21, castlerock napisał:

i ich zdaniem takie np. zombi vs kwiatki są lepsze niż Gothic 2 NK, Stalker i Fallout NW?!!! [mina dramatycznego kota]

Gdzie napisali, ze jest lepszy?

HcMaverick
Gramowicz
15/01/2011 15:54
Dnia 15.01.2011 o 13:22, Kreek napisał:

> > > > > > > Pamiętaj że ta lista jest wynikiem głosowania osób, które tak jak ty ma swoje > preferencje, > > > > > > > > > ulubione gry itp. > > > > i ich zdaniem takie np. zombi vs kwiatki są lepsze niż Gothic 2 NK, Stalker i Fallout > > > NW?!!! > > [mina dramatycznego kota] > > No właśnie.... > Ciekaw jestem jakby ten ranking wyglądał gdyby był w pełni obiektywny;) > co oznacza według Ciebie ranking obiektywny? taki, który umieści gry w które Ty grasz, bo to Ty jesteś najważniejszy, pępek świata? nie ma czegoś takiego jak obiektywna recenzja/obiektywny top 100.

Racja, dlatego na końcu posta dodałem ten znaczek ";)", chyba wiesz co to znaczy...

Kreek
Gramowicz
15/01/2011 13:22
Dnia 15.01.2011 o 11:20, HcMaverick napisał:

> > > > > Pamiętaj że ta lista jest wynikiem głosowania osób, które tak jak ty ma swoje preferencje, > > > > > ulubione gry itp. > > i ich zdaniem takie np. zombi vs kwiatki są lepsze niż Gothic 2 NK, Stalker i Fallout > NW?!!! > [mina dramatycznego kota] No właśnie.... Ciekaw jestem jakby ten ranking wyglądał gdyby był w pełni obiektywny;)

co oznacza według Ciebie ranking obiektywny? taki, który umieści gry w które Ty grasz, bo to Ty jesteś najważniejszy, pępek świata?nie ma czegoś takiego jak obiektywna recenzja/obiektywny top 100.

Henrar
Gramowicz
15/01/2011 13:18

Obiektywny ranking...

/old_forum/2011_02/20110115131803.jpg" class="ipsAttachLink ipsAttachLink_image">/old_forum/2011_02/20110115131803_m.jpg" class="ipsImage ipsImage_thumbnailed" alt="20110115131803">

Hellmut
Gramowicz
15/01/2011 12:39

A ja jestem ciekaw, jak wyglądałyby żarówki świecące na czarno, albo trójkątne koło.Nie ma czegoś takiego jak w pełni obiektywny ranking, a już na pewno w branży rozrywki elektronicznej, gdzie każdego bawi co innego.

HcMaverick
Gramowicz
15/01/2011 11:20
Dnia 15.01.2011 o 10:21, castlerock napisał:

> > > Pamiętaj że ta lista jest wynikiem głosowania osób, które tak jak ty ma swoje preferencje, > ulubione gry itp. i ich zdaniem takie np. zombi vs kwiatki są lepsze niż Gothic 2 NK, Stalker i Fallout NW?!!! [mina dramatycznego kota]

No właśnie....Ciekaw jestem jakby ten ranking wyglądał gdyby był w pełni obiektywny;)

Nalfein
Gramowicz
15/01/2011 10:28
Dnia 15.01.2011 o 10:21, castlerock napisał:

i ich zdaniem takie np. zombi vs kwiatki są lepsze niż Gothic 2 NK, Stalker i Fallout NW?!!! [mina dramatycznego kota]

Jeśli NFSU jest w tym rankingu najlepszą grą wyścigową to czemu ty się dziwisz.

Ostrowiak
Gramowicz
15/01/2011 10:25

Jak widać, dokładnie tak.

castlerock
Gramowicz
15/01/2011 10:21
Dnia 15.01.2011 o 09:08, Daimon_Frey napisał:

> Pamiętaj że ta lista jest wynikiem głosowania osób, które tak jak ty ma swoje preferencje,

Dnia 15.01.2011 o 09:08, Daimon_Frey napisał:

ulubione gry itp.

i ich zdaniem takie np. zombi vs kwiatki są lepsze niż Gothic 2 NK, Stalker i Fallout NW?!!![mina dramatycznego kota]

Daimon_Frey
Gramowicz
15/01/2011 09:08
Dnia 14.01.2011 o 22:50, lechu515 napisał:

Czy ktoś mi łaskawie wytłumaczy jakim cudem Wiedźmin jest na 10 miejscu?

Wiedźmin zdobył dość nagród w zachodniej prasie, o czym masz w tekście.Wiedźmin wprowadził realne konsekwencje działań gracza. Nie miałeś od razu pojęcia co się stanie w wyniku twoich działać. Jeśli coś zrobiłeś, po np. 20 minutach gry dowiadywałeś się o skutku swoich wcześniejszych działań (np. zaopatrując elfy w broń spowodowałeś późniejszą śmierć informatora i musiałeś szukać informacji gdzie indziej)Wiedźmin był wystarczająco dobrą grą by część druga pojawiała się na zagranicznych serwisach w zestawieniach najbardziej oczekiwanych gier 2011 (chociażby na gametrailers na 9 miejscu)Pamiętaj że ta lista jest wynikiem głosowania osób, które tak jak ty ma swoje preferencje, ulubione gry itp.

Ostrowiak
Gramowicz
14/01/2011 23:55

Jaką Wiedźmin wprowadził rewolucję? Ano że Polacy nie gęsi gry rpg AA(no, 3 A nie dam) robic potrafią, gorzej z reklamą.Naprawdę, hejtowanie i pozowanie na outsidera jest śmieszne - to fakt.

Pitej
Gramowicz
14/01/2011 23:08

Tego chyba nikt Ci nie wytłumaczy. Sam się z tym nie zgadzam. Najprościej można odpowiedzieć, że Wiedźmin po prostu im się spodobał, choć sam nie wierzę w tak prostą przyczynę rzeczy.Ultra miło byłoby gdyby na jakimś zagranicznym serwisie tak dobrze ocenili "naszą" grę, (mimo, że mi się ona nie spodobała) ale tutaj...... chyba sami siebie chcemy oszukać.Najpierw Wiedźmin gra roku 2007 i co zabawniejsze - 2008, a teraz miejsce w pierwszej dziesiątce gier z całej dekady, z całego świata.Od razu sprecyzuję, że nie miałem zamiaru narzekać czy złorzeczyć nie wiadomo na co. Najzwyczajniej mam nieodparte wrażenie, że nadto wychwalamy Wiedźmina u siebie.Chociaż może to i dobrze? W sumie chyba lepiej przesadzać w tę stronę aniżeli zawsze na wszystko dookoła siebie narzekać, a z zazdrością patrzeć (przede wszystkim) na Zachód, po czym znów narzekać. Ot, taka króciutka, skondensowana, niekoniecznie na temat, sentencja na koniec ode mnie. Zadumałem się na moment pisząc ten post :)

lechu515
Gramowicz
14/01/2011 22:50

Czy ktoś mi łaskawie wytłumaczy jakim cudem Wiedźmin jest na 10 miejscu?Nie powiedziałbym, żeby to była jedna z najważniejszych gier dekady. Z pewnością nie zrewolucjonizowała niczego w takim stopniu jak tytuły będące niżej.Śmiech na sali, panowie. Dalej durna promocja samych siebie.

Henrar
Gramowicz
14/01/2011 20:17
Dnia 14.01.2011 o 09:42, davis87 napisał:

no tak, ale czy sensowne jest to jesli gre z nizsza oena czasmi nawet duzo nizsza uwazaja za lepsza od gry z wyzsza oceną? (niepatrzac tu nadana firme?)

Ja ci napiszę czemu. Obecnie każda mocno hajpowana gra od znanego studia ma na starcie zagwarantowane 8-9. Recenzje są pisane na kolanie zaraz po przejściu (jednokrotnym i bez multi) gry. Po pewnym czasie jednak okazuje się, że gra nie była warta tak wysokiej oceny. Często też zdarza się sytuacja, w której chętniej się wraca do słabiej ocenianych gier (7-8) i zastanawia się, czemu są tak nisko oceniane. Alpha Protocol czy The Saboteur przykładami.

djsound
Gramowicz
14/01/2011 20:10

Dobrze widzę bo w Top 111 nie widzę ani jednego Mysta czy Silent Hilla :/ Jest za to kilka Cod, GoW, Residentów. Tragedia

davis87
Gramowicz
14/01/2011 09:42
Dnia 13.01.2011 o 17:04, Adjatha napisał:

> 3. jesli uwazasz ze ME 2 jest smieszne Cytat? Bo ja nic takiego nie napisałem.

mnie pouczasz a sam nie wiesz co piszesz twoj cytat :"Uważam, że w takie śmieszne ME2 ktoś grał (bo i recka była)"

Dnia 13.01.2011 o 17:04, Adjatha napisał:

> to pewnie ty jestes bardziej smieszny Jestem, umiem śmiać się z samego siebie, a i ludzie doceniają moje poczucie humoru.:) Kto wie, może dzięki temu umiem podejść do tego rankingu z dystansem? > 4. aha czyli mam rozumiec ze jak dam grze ocene 5 to po 5 latach stwierdze ze jest lepsza > o powiedzmy 4 oceny w zwyz i umiescze ja na liscie.... nie wierze w takie cuda Miałem na myśli to, że kiedyś gra nie dostawała 9 za to, że jest firmy x. No i kiedyś był niższe oceny niż 8. ;-)

ok teraz wiem o o chdzi nie jasno bylo napisane

Dnia 13.01.2011 o 17:04, Adjatha napisał:

> 5. RANKING robiony przez portale zajmujace sie grami powinien byc bardziej obiektywny.... Ranking robiony przez portal zajmujący się grami jest rankingiem, w którym oceny zależą od ocen pracowników portalu. Sensowne, nieprawdaż?

no tak, ale czy sensowne jest to jesli gre z nizsza oena czasmi nawet duzo nizsza uwazaja za lepsza od gry z wyzsza oceną? (niepatrzac tu nadana firme?)

Dnia 13.01.2011 o 17:04, Adjatha napisał:

> a wystarczylo dac kilka hitow i ludzie by nie burzyli bo głownie rozchodzi sie o kilka > gier: WOW, NWN, ME, GOTHIC, TES, STALKER, DRAGON AGE takie tytuly głownie Wytłumacz mi czemu mam się podniecać TESem, ME, Gothikiem albo DA skoro nie widzę w tych grach nic, co miałoby mnie do nich przyciągać.

tu nie chodzi o podniecanie sie. ja jak zagram w gre to sie nie podniecam... jestem ciekawy jakie ciebie gry przyciagaja?

Dnia 13.01.2011 o 17:04, Adjatha napisał:

> dodam jeszcze ze mass effect 2 wcale nie jest nominowany do najlepszej gry, dziweku, inowacji, najlepszego scenariusza i projektu na Game Developer''s Choice Awards odpowiednika OSCAROW!!! OMG! Nie krzycz, bo już takie zachowanie świadczy o tym, że się ciut za bardzo gorączkujesz. Porób coś innego niż siedzenie na forum, może Ci to dobrze zrobi? Jakaś nauka, książka, muzyka, film? Bo takie przejmowanie się rankingiem gier jest, eee, co najmniej nie na miejscu. :)

rok temu skonczylem magisterke nw wydziale BINOZ-u wiec nauke sobie narazie odpuszcze :) a znaki zapytania inaczej interpretuje nie jako krzyk a podkreslenie wypowiedzi.... i po stopniu jaki posiadam nie wydaje mi sie zebym siedzial wiecej na forum niz ty...

Dnia 13.01.2011 o 17:04, Adjatha napisał:

> ale nie ty twierdzisz ze mass effect ma slaba fabule, dzwiek itd ale akurat w tych kategoriach jest >nominowana.... Mógłbym Ci powiedzieć, gdzie mam te nominacje, ale na publicznym forum nie wypada. ;] Lady Gaga była chyba w tamtym roku jednym z najbardziej popularnych muzyków na świecie - rozumiem, że dostaje nagrody i nominacje, wiec jej słuchasz?

a moze slucham:), nie wolno? pocisniesz mnie za to?

Dnia 13.01.2011 o 17:04, Adjatha napisał:

> czlowieku zastanow sie co piszesz!! Głównie swoją opinię na temat zbytniego przeżywania jakiegoś śmiesznego rankingu. :) A, i na koniec: > 1. no tak skrytykowalem redakcje za ranking Nie, skrytykowałeś za posiadanie własnego zdania.

tak zdania ktore sami chcieli zmieniac... sami to napisali ze po zapoznaniu sie z rankingiem wiele pozycji chcieli zmieniac nawet same tytuly...w sumie to moze lepiej by wyszlo jak to wszystko robila by zdecydowanie wieksza czeci redakcji niz tylko kilka osob

SongoX
Gramowicz
13/01/2011 20:03
Dnia 13.01.2011 o 19:25, GwiazdaRocka napisał:

Czy tylko ja nie zauważyłem braku jakiejkolwiek części GOTHICA?

No co Ty? Połowa postów w tym temacie jest o tym...

Jaki_Gahn
Gramowicz
13/01/2011 19:31

Redakcja nie wiedziała którym klawiszem wyjmuje się broń zza pasa, dlatego nie lubią Gothica. :P

GwiazdaRocka
Gramowicz
13/01/2011 19:25

No niech mnie licho ale ja chyba ślepy jestem... Czy tylko ja nie zauważyłem braku jakiejkolwiek części GOTHICA?Przecież ta gra to 100% procentowy klasyk cRPG mający tysiące fanów! Gdy wychodził gothic 4 twórcy tego rankingu zastanawiali się czy będzie tak świetny jak gothic 1 ,2 zresztą przy 3 też wychwalali poprzednie części jakie to świetne produkcje,a przy rankingu wszech czasów zapomnieli? No nie wiem jak wy ale ja tu czegoś nie pojmuje myślałem że będzie top 10 a tu w ogóle nie ma.

Grzech
Gramowicz
13/01/2011 19:16

Tak szczerze mówiąc, to nie podoba mi się Top 10. Takie jakieś naciągane.

Adjatha
Gramowicz
13/01/2011 17:04
Dnia 13.01.2011 o 09:40, davis87 napisał:

3. jesli uwazasz ze ME 2 jest smieszne

Cytat? Bo ja nic takiego nie napisałem.

Dnia 13.01.2011 o 09:40, davis87 napisał:

to pewnie ty jestes bardziej smieszny

Jestem, umiem śmiać się z samego siebie, a i ludzie doceniają moje poczucie humoru.:) Kto wie, może dzięki temu umiem podejść do tego rankingu z dystansem?

Dnia 13.01.2011 o 09:40, davis87 napisał:

4. aha czyli mam rozumiec ze jak dam grze ocene 5 to po 5 latach stwierdze ze jest lepsza o powiedzmy 4 oceny w zwyz i umiescze ja na liscie.... nie wierze w takie cuda

Miałem na myśli to, że kiedyś gra nie dostawała 9 za to, że jest firmy x. No i kiedyś był niższe oceny niż 8. ;-)

Dnia 13.01.2011 o 09:40, davis87 napisał:

5. RANKING robiony przez portale zajmujace sie grami powinien byc bardziej obiektywny....

Ranking robiony przez portal zajmujący się grami jest rankingiem, w którym oceny zależą od ocen pracowników portalu. Sensowne, nieprawdaż?

Dnia 13.01.2011 o 09:40, davis87 napisał:

a wystarczylo dac kilka hitow i ludzie by nie burzyli bo głownie rozchodzi sie o kilka gier: WOW, NWN, ME, GOTHIC, TES, STALKER, DRAGON AGE takie tytuly głownie

Wytłumacz mi czemu mam się podniecać TESem, ME, Gothikiem albo DA skoro nie widzę w tych grach nic, co miałoby mnie do nich przyciągać.

Dnia 13.01.2011 o 09:40, davis87 napisał:

dodam jeszcze ze mass effect 2 wcale nie jest nominowany do najlepszej gry, dziweku, inowacji, najlepszego scenariusza i projektu na Game Developer''s Choice Awards odpowiednika OSCAROW!!!

OMG! Nie krzycz, bo już takie zachowanie świadczy o tym, że się ciut za bardzo gorączkujesz. Porób coś innego niż siedzenie na forum, może Ci to dobrze zrobi? Jakaś nauka, książka, muzyka, film? Bo takie przejmowanie się rankingiem gier jest, eee, co najmniej nie na miejscu. :)

Dnia 13.01.2011 o 09:40, davis87 napisał:

ale nie ty twierdzisz ze mass effect ma slaba fabule, dzwiek itd ale akurat w tych kategoriach jest >nominowana....

Mógłbym Ci powiedzieć, gdzie mam te nominacje, ale na publicznym forum nie wypada. ;] Lady Gaga była chyba w tamtym roku jednym z najbardziej popularnych muzyków na świecie - rozumiem, że dostaje nagrody i nominacje, wiec jej słuchasz?

Dnia 13.01.2011 o 09:40, davis87 napisał:

czlowieku zastanow sie co piszesz!!

Głównie swoją opinię na temat zbytniego przeżywania jakiegoś śmiesznego rankingu. :)A, i na koniec:

Dnia 13.01.2011 o 09:40, davis87 napisał:

1. no tak skrytykowalem redakcje za ranking

Nie, skrytykowałeś za posiadanie własnego zdania. Widzę że wyciąganie fragmentu tego, co napisałeś nie daje żadnych efektów, więc w tym momencie uważam jakąkolwiek dalszą rozmowę za zbędną.Odpisywać nie musisz.

SimplyLucas
Gramowicz
13/01/2011 15:50
Dnia 13.01.2011 o 15:00, Isildur napisał:

> jestes glupi i tyle w temacie..... Widzę, że już powoli zaczynają się wycieczki osobiste... Ostrzeżenie za obrażanie.

naaaah osobiste wycieczki zaczeły się już wczesniej , jeno mniej dosadne :)

SimplyLucas
Gramowicz
13/01/2011 15:48

Dnia 13.01.2011 o 14:38, davis87 napisał:

a pozatym nie jestem fanboy1em ME tylko poporstu lubie ta gre. moja ulubiona gra jest GTA, diablo i wiedzmin, heroes, a ME moze w pierwszej 10 ale jakos wielkim fanboy1em nie jestem

A bronisz "honoru" ME2 jak cnoty własnej siostry....

czaczi87
Gramowicz
13/01/2011 15:47
Dnia 13.01.2011 o 15:13, Kadaj napisał:

> A widzisz - ja właśnie wolę swobodę w RPGach (przynajmniej zakładając, że ME2 nim jest) > a nie filmowość, która mnie odciąga od odgrywania postaci. No oczekujemy czegoś zupełnie innego - dla mnie swoboda ogranicza spójność fabuły, wybór ogranicza możliwość przedstawienia bohatera dorównującego charakterom pozostałym postaciom, odgrywanie roli mnie wręcz odpycha, bo wolę poznawać swoją postać, jej przemyślenia, decyzje, rozterki - wszystko co składa się na jej osobowość. Poczynając już od samego imienia głównego bohatera (gry w których samodzielnie się je wpisuje dostają u mnie na starcie -1 do prywatnej oceny, bo wpisuje się tam coś z książki - zwykle nie związanej z grą i jej uniwersum - albo losowego generatora).

Tu mam takie same zdanie. Nie oszukujmy się cRPGi nigdy nie pozwolą nam na stworzenie takiej postaci jaką byśmy chcieli i przez to, że w wielu grach szkoły zachodniej robimy sobie jakiegoś tam chłopka psujemy scenariusz. Jeżeli natomiast scenarzysta kreuje postać, daje jej cele, zarys psychologiczny i IMIĘ pozwala nam to na poznanie tej historii. Przykłady:The Elder Scrolls: Morrowind czy Oblivion. Tworzymy swojego wioskowego głupka i możemy mu nawet wymyślić historię, rys psychologiczny itp. ale nigdy nie uda się nam tak tego zrobić by przez całą grę miało to jakieś znaczenie. Dla większości mieszkańców danego świata będziemy co najwyżej "the saviour". Ot jakiś koleś, który uratował nasze królestwo. Zawsze będzie to jednak tylko pusta marionetka.Planescape: Torment. Nasz bohater jest tak przedstawiony, że z miejsca wiemy, że jest kimś ważnym, kimś bardzo ludzkim. Odkrywamy jak on oddziaływał na inne postacie, jakie rozterki czuje. Przez całą grę próbujemy rozwiązać zagadkę jego tożsamości: kim on był w przeszłości, czemu nie potrafi umrzeć, czemu tyle osób przez niego cierpi, kim są te cholerne cienie próbujące rozszarpać go a kawałki, jakie jest jego prawdziwe imię?Scenariusz, który opiera się na postaciach i ich relacjach zawsze będzie dla mnie priorytetowy i uzyska uznanie. Oczywiście musi to być poprowadzone ze smakiem. Japońskie RPGi mają zazwyczaj świetne scenariusze, szkoda tylko, że często grę kładzie mechanika, która ssie i co gorsza wszechobecna japońska infantylność. Takiego Lost Odyssey nie skończyłem, bo cały scenariusz położyły jakieś durne dzieci, niedorozwinięty generał w pedalskim stroju i pełno tandetnych i na siłę ckliwych scenek a''la:"Babciu, kocham Cię!""Wnuczku, ja Ciebie też"I wszyscy zaczynają płakać, tulić się wzajemnie i pocieszać... Po czymś takim wymiękam.

Kadaj
Gramowicz
13/01/2011 15:13
Dnia 13.01.2011 o 15:00, Henrar napisał:

A widzisz - ja właśnie wolę swobodę w RPGach (przynajmniej zakładając, że ME2 nim jest) a nie filmowość, która mnie odciąga od odgrywania postaci.

No oczekujemy czegoś zupełnie innego - dla mnie swoboda ogranicza spójność fabuły, wybór ogranicza możliwość przedstawienia bohatera dorównującego charakterom pozostałym postaciom, odgrywanie roli mnie wręcz odpycha, bo wolę poznawać swoją postać, jej przemyślenia, decyzje, rozterki - wszystko co składa się na jej osobowość. Poczynając już od samego imienia głównego bohatera (gry w których samodzielnie się je wpisuje dostają u mnie na starcie -1 do prywatnej oceny, bo wpisuje się tam coś z książki - zwykle nie związanej z grą i jej uniwersum - albo losowego generatora).