10 najlepszych gier pierwszej połowy roku

Mateusz Mucharzewski
2021/07/10 13:00

Na półmetku 2021 roku sprawdzamy głównych faworytów do miana GOTY. Konkurencja wyjątkowo duża.

10 najlepszych gier pierwszej połowy roku

Rok ledwo się zaczął, a już jest w połowie. To więc dobry moment na to, aby zrobić małe podsumowania. Na przykład spojrzeć na listę dziesięciu najlepszych produkcji tego roku. Poziom, jak się zaraz przekonacie, jest jak na razie całkiem wysoki. Na liście znalazło się też kilka mniej oczywistych produkcji, wręcz anonimowych dla wielu graczy. Wszystko dlatego, że tworząc zestawienie oparłem się na średniej ocen na Metacritics. Pominąłem też remastery czy porty na nowe platformy. Zostały same nowości. Ile z nich macie już ograne?

Resident Evil Village (średnia na Metacritics - 84%)

Zestawienie zaczynamy od kolejnej dużej odsłony flagowej serii Capcomu. Tym razem Resident Evil przenosi akcję do Rumunii, gdzie na drodze zamiast zombie stają nam wampiry i wilkołaki (a raczej monstra wzorowane na nich). Do tego sprawdzony w siódemce gameplay. Osobiście wybitnym specjalistą od serii nie jestem, ale dla mnie żadna inna odsłona cyklu nie dała tyle radości i tak mnie nie przyciągała do konsoli. Nie ma tam rewolucji, ale każdy element jest wykonany z niezwykłą dbałością o szczegóły. Wbrew pozorom nie jest to powszechna praktyka w branży, gdzie co chwilę na rynek wychodzą produkcje z mniejszymi lub większymi problemami. Resident Evil Village to jakość od pierwszej do ostatniej minuty.

Returnal (86%)

Na kolejnej pozycji znalazła się jedna z dwóch produkcji na wyłączność dla PlayStation 5. Returnal to jednak temat kontrowersyjny. Rogalik w wersji AAA, w dodatku niezwykle wymagający i nie wybaczający błędów? Taka koncepcja mocno podzieliła graczy. Dla jednych Returnal to niewykorzystany potencjał, dla innych spełnienie marzeń. To właśnie z perspektywy tych drugich można oceniać produkcję Housemarque. Jeśli komuś pasuje ciągłe powtarzanie rozgrywki od nowa, w dodatku bez zachowywania chociaż części ekwipunku, na pewno zachwyci się niezwykłą oprawą wizualną, dynamiczną walką i pełnym tajemnic światem. Na pewno nie jest to produkcja dla każdego, ale jeśli tylko trafi na fana rogalików, na pewno zrobi ogromne wrażenie.

Overboard! (86%)

W zestawieniu będzie kilka niespodzianek i Overboard! jest pierwszą z nich. Jest to visual novel w klimacie powieści detektywistycznych Agathy Chriestie. Akcja rozgrywa się na pokładzie statku, a intryga kręci się wokół morderstwa. Niby nic nadzwyczajnego, ale tym razem role się odwracają – to my jesteśmy zabójcą i musimy zatrzeć ślady. Całość przygotowano w formacie skrojonym pod urządzenia mobilne, dzięki czemu Overboard! świetnie sprawdza się nie tylko na smartfonach, ale i Switchu. Wyszedł z tego świetny tytuł dla fanów takich klimatów i zagadek. Nie jest to może szczególnie rozpoznawalna produkcja, ale sam The Guardian wystawił jej maksymalną ocenę. Coś więc musi w niej być.

Hitman 3 (87%)

Idealny przykład na to, że nie tylko innowacje, ale też dopracowywanie znanego konceptu jest świetną drogą do sukcesu. Tak jest w przypadku Hitmana 3, który dopieszcza mechanikę i założenia wypracowane kilka lat temu przez IO Interactive. Fanom spodobała się przede wszystkim „kompletność” tej produkcji. Pełno w niej treści i map do przejścia na przeróżne możliwe sposoby. Nie jest to gra, która przekona kogoś nowego do Hitmana. Jeśli jednak ktoś gustuje w takich klimatach, „trójka” będzie dla niego wręcz produkcją kompletną. Średnia ocen może troszkę na wyrost (w końcu świeżości nie ma tam aż tak dużo), ale nie można też nie docenić poziomu na jaki udało się wejść ekipie IO Interactive.

Guilty Gear: Strive (88%)

Gdyby powiedzieć komuś, że w takim zestawieniu znajdzie się w bijatyka, pewnie mało kto wskazałby na Guilty Gear. Powodem nie tylko jest fakt, że nie jest to szczególnie popularne IP w naszej części globu. Najnowsza odsłona serii Arc Systems Works zdobyła jednak zaskakująco wysokie noty. Recenzenci nie wskazują na innowacje. Według nich najważniejsze jest wzniesienie każdego elementu rozgrywki na najwyższy poziom – animacje, grafika, gameplay czy muzyka. Media często też chwalą świetny kod sieciowy, dzięki czemu walki z innymi graczami są jeszcze lepsze. Dla wielu Guilty Gear: Strive to nowy standard dla tego typu bijatyk.

GramTV przedstawia:

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!