Windows 11 uruchamiany z pamięci karty graficznej? Tak, to możliwe

Krzysztof Żołyński
2023/05/10 16:25
0
0

Okazuje się, że narzędzie Tiny11 może sprawić, że system Windows 11 będzie na tyle zminimalizowany, że da się uruchomić w pamięci karty graficznej RTX 3050.

Microsoft ustanowił bardzo restrykcyjne wymagania dla systemu Windows 11 i z tego powodu nie działa na wszystkich komputerach. Jednak taka drobnostka nie jest w stanie powstrzymać wielbicieli dłubania w kodzie i programowania. Twórca modyfikatora Tiny11 Windows stworzył kompilację systemu Windows 11, która zajmuje tak mało miejsca, że może działać w całości w pamięci VRAM GPU.

Windows 11 uruchamiany z pamięci karty graficznej? Tak, to możliwe

Obecnie dyski RAM nie mogą konkurować z szybkimi dyskami SSD, a dyski GPU RAM mają pewne wady, które powodują, że są wolniejsze nawet w przypadku układów VRAM o dużej przepustowości. Mimo to narzędzie GPU RAM Drive o otwartym kodzie źródłowym umożliwia tworzenie wirtualnej pamięci na karcie. Człowiek ukrywający się pod nickiem NTDev, stworzył Tiny11 i użył go w eksperymencie pomniejszania Windows 11.

Windows 11 uruchamiany z pamięci karty graficznej? Tak, to możliwe

Narzędzie Tiny11 umożliwia modyfikowanie oficjalnego pliku ISO systemu Windows 11 w celu usunięcia funkcji, których nie zamierzamy używać. Do swojego eksperymentu z GPU, NTDev stworzył wersję systemu operacyjnego, która potrzebuje tylko 3550 MB pamięci. Niektóre z najlepszych obecnie kart graficznych mają ponad 20 GB pamięci VRAM, ale NTDev zdecydowało się, aby ten obraz był wystarczająco mały, aby działał na jego laptopowym procesorze graficznym RTX 3050, który miał zaledwie 4 GB pamięci VRAM.

GramTV przedstawia:

Po co robić takie rzeczy? Jak to mówią niektórzy, bo można! Czy da się uruchomić system Windows 11 w pamięci VRAM GPU? Teraz już wiemy, że tak.

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!