Czy przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft może osłabić PlayStation?

Maria Wawrzyniak
2022/09/02 14:30
1
0

Brytyjski urząd ds. ochrony konkurencji na rynku uważa, że cała ta sytuacja może negatywnie wpłynąć na branżę gier i zaburzyć równowagę.

Jeszcze wczoraj informowaliśmy Was, że brytyjski urząd ochrony konkurencji – Competition and Markets Authority (CMA) – znalazł kilka problemów podczas dochodzenia w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft, czyli największej transakcji w historii branży gier. Okazuje się, że nie chodzi tutaj wyłącznie o to, iż gigant z Redmond mógłby wykorzystać kontrolę nad takimi tytułami, jak oczywiście Call of Duty czy World of Warcraft, co z kolei mogłoby zaszkodzić konkurencji. Jak bowiem podaje serwis Video Games Chronicle, brytyjski urząd obawia się, że przejęcie może doprowadzić do znaczącego osłabienia PlayStation.

Czy przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft może osłabić PlayStation?

Przejęcie może doprowadzić do osłabienia PlayStation

Urząd uważa również, że Sony jest głównym rywalem w przypadku rynku konsolowego. Działania amerykańskiej korporacji zostały dokładnie prześledzone; w dokumencie pojawiła się informacja o ekskluzywności gier Starfield oraz The Elder Scrolls VI – to właśnie jest powodem do obaw.

(...) posiadanie pełnej kontroli nad tym potężnym katalogiem – zwłaszcza w świetle silnej już pozycji Microsoftu w branży konsol do gier, systemach operacyjnych oraz infrastrukturze chmury – mogłoby spowodować, że Microsoft zaszkodziłby konsumentom, osłabiając zdolność Sony, czyli najbliższego konkurenta Microsoftu w dziedzinie gier, do rywalizacji. (...) CMA uważa, że w perspektywie krótko- i średnioterminowej głównym rywalem, na którego mogłoby wpłynąć to zachowanie, byłoby Sony. Dowody wskazują, że Microsoft i Sony ściśle konkurują ze sobą w kwestii treści, grupy docelowej oraz konsolowej technologii. (...) PlayStation ma obecnie większy udział w rynku gier konsolowych niż Xbox, ale CMA uważa, iż Call of Duty jest na tyle ważne, że utrata dostępu do niego (lub utrata dostępu na konkurencyjnych warunkach) mogłaby znacząco wpłynąć zarówno na przychody, jak i bazę użytkowników PlayStation.

GramTV przedstawia:

Co ciekawe, CMA twierdzi, że problemy po stronie Sony mogą pojawić się dopiero za parę lat – w momencie premiery konsol nowej generacji. Wówczas większość graczy miałaby sięgnąć po Xboksy.

Wpływ tej sytuacji będzie prawdopodobnie odczuwalny przede wszystkim w momencie premiery konsol nowej generacji, kiedy gracz podejmują świeże decyzje dotyczące wyboru konsoli. CMA uważa, że połączenie mogłoby zastem znacząco osłabić najbliższego rywala Microsoftu – ze szkodą dla ogólnej rywalizacji w dziedzinie gier konsolowych.

Komentarze
1
Ray
Gramowicz
03/09/2022 01:22

No dobrze, ale Sony i tak wydaje się wygrywać w poprzedniej i obecnej generacji i zawsze zaborczo pokazywało wszystkim środkowy palec swoimi grami dostępnymi tylko na ich konsoli - co nie jest zbyt przyjazne konsumentom. W przeciwieństwie do znacznie rozszerzonej oferty M$, który wydaje się być znacznie bardziej przyjazny konsumentom ze swoim gamepassem i udostępnianiem gier również na PC. I co, takie straszne, że nagle Microsoft zaczyna wyrównywać szanse i "być może" będzie może mieć własne exclusivy i nagle z jakiegoś powodu brytyjski urząd ma problem? Zapłacił im ktoś czy co?