Minecraft bez NFT – fani tokenów postanowili stworzyć własną alternatywę

Maria Wawrzyniak
2022/07/28 22:45

Od czasu uzyskania oświadczenia Mojang ws. technologii blockchain i tokenów NFT poznaliśmy także stanowisko szefa Epic Games i dowiedzieliśmy się, że powstanie gra-alternatywa.

Jakiś czas temu przedstawiciele studia Mojang oficjalnie oświadczyli, iż nie zamierzają pozwolić na implementację technologii blockchain oraz wykorzystanie zasobów gry Minecraft do tworzenia tokenów NFT. Deweloperzy są w trakcie aktualizowania zasad korzystania z produkcji (Minecraft Usage Guidelines) – chcą w ten sposób rozwiać wszelkie wątpliwości na temat wspomnianych technologii. W oświadczeniu możemy także poznać ich stanowisko w sprawie blockchainów oraz kontrowersyjnych tokenów NFT.

Minecraft bez NFT – fani tokenów postanowili stworzyć własną alternatywę
Minecraft | Mojang

Minecraft bez NFT – przynajmniej na razie

Studio podało dwa powody, dla których nie zamierza pozwolić na implementację tokenów NFT oraz technologii blockchain do gry Minecraft. Po pierwsze, NFT oraz blockchainy tworzą model cyfrowej własności, który opiera się na niedoborze i wykluczeniu – to z kolei jest sprzeczne z duchem oraz zasadami produkcji. Wartości, jakie wyznają twórcy, tyczą się bowiem wspólnej zabawy, a NFT tworzą scenariusz ci, co mają, i ci, co nie mają oraz nie są inkluzywne dla całej społeczności Minecrafta. Drugim powodem są spekulacje. Deweloperzy zwracają uwagę zarówno na sztuczne i czasem celowe zawyżanie cen tokenów NFT, jak i konieczność zarządzania tymi tokenami przez menadżerów, którzy mogą zniknąć bez śladu.

Warto zaznaczyć, że nie oznacza to, iż Mojang jest całkowicie przeciwny tokenom NFT. W ogłoszeniu czytamy bowiem, że twórcy rozpoznają wewnętrzną wartość i starają się zapewnić rynek, na którym taka wartość zostanie doceniona. Deweloperzy zamierzają przyglądać się rozwojowi technologii blockchain i będzie oceniać, czy znajdzie ona bezpieczne, praktyczne oraz integracyjne zastosowanie w grach.

Epic Games nie zamierza banować tokenów

Dwa dni później poznaliśmy stanowisko szefa Epic Games w tej sprawie. Tim Sweeney odpowiedział na wpis użytkownika Twittera o pseudonimie DicklessRichard, który przyznał, że naprawdę miło byłoby zobaczyć taką samą opinię ze strony Epic Games Store i poprosił Sweeneya o pozbycie się wszystkich takich gier ze sklepu. Problem w tym, że odpowiedź była inna niż ta, której oczekiwał użytkownik.
Wczytywanie ramki mediów.

Wierzę, że sklepy oraz twórcy silników nie powinni ingerować w gry poprzez zmuszanie innych do własnych poglądów. My na pewno nie będziemy tego robić.

Powstanie alternatywa dla Minecrafta z NFT

Dwa dni wystarczyły również, aby jedna z firm, która całkowicie opiera swój model na zabronionych przez studio Mojang funkcjach, postanowiła odpowiedzieć na decyzję deweloperów. Mowa tutaj o NFT Worlds – organizacji zajmującej się sprzedażą seedów (kodów wykorzystywanych do generowania światów) do gry Minecraft. Decyzja studia Mojang sprawiła, iż prowadzenie tej działalności stało się automatycznie niemożliwe. Firma postanowiła więc coś, czego nikt się chyba nie spodziewał.
Wczytywanie ramki mediów.

GramTV przedstawia:

NFT Worlds poinformowało, iż zamierza stworzyć alternatywę dla gry Minecraft, która będzie zawierać tokeny NFT oraz blockchain. Tytuł nie ma być zwyczajnym klonem swojego pierwowzoru – zapewniono, że produkcja będzie jedynie opierać się na mechanikach oraz ideach gry studia Mojang. Co więcej, alternatywa będzie darmowa i ma być atrakcyjna również dla graczy niezainteresowanych NFT.

Z którego systemu operacyjnego korzystasz?

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!