Intel wkracza na rynek kart graficznych. Oficjalna zapowiedź konkurencji

Wincenty Wawrzyniak
2021/08/19 16:30
0
0

W niedalekiej przyszłości na rynku kart graficznych ma pojawić się zupełnie nowa firma, aczkolwiek doskonale wszystkim znana: Intel.

Kilka dni temu stało się coś, czego chyba się nie spodziewaliśmy. Przedstawiciele firmy Intel oficjalnie zapowiedzieli nową serię urządzeń i tym samym ujawnili, że korporacja zamierza z przytupem wkroczyć na rynek kart graficznych. Jak dotąd producent pracował nad wydajnymi kartami dla wymagających użytkowników, które były znane jako Xe-HPG (High Performance Graphics) lub DG2. Teraz wiemy już, że mamy do czynienia z kartami graficznymi Intel Arc. Poniżej znajdziecie materiał towarzyszący zapowiedzi.

Co ciekawe, Arc jest nazwą graficznej platformy, czyli czegoś w rodzaju GeForce od NVIDII. W zapowiedzi znajdziemy również wyrażenie Alchemist, które najprawdopodobniej jest określeniem generacji (jak chociażby Ampere u NVIDII). Następne generacje mają nazywać się Battlemage, Celestial oraz Druid; najwyraźniej Intel chce dosadnie podkreślić, że robi ukłon w stronę graczy. Zaprezentowano również działanie kilku gier na testowych układach Arc, co możecie zobaczyć poniżej.

GramTV przedstawia:

Nowe karty graficzne Intela mają być w pełni kompatybilne z DirectX 12 Ultimate oraz zapewniać obsługę technologii ray tracingu. Intel jednak na tym postanowił nie kończyć, bowiem zapowiedział dodatkowo odpowiednik dla technologii FidelityFX od AMD oraz DLSS od NVIDII: Super Sampling oparty na sztucznej inteligencji. Jak twierdzi Roger Chandler, wiceprezes korporacji oraz dyrektor generalny Client Graphics Products and Solutions, powyższe działania są kluczowym momentem podróży w krainie urządzeń graficznych, którą Intel rozpoczął kilka lat temu. Wprowadzenie na rynek marki Intel Arc oraz ujawnienie przyszłym generacji sprzętu ma być wyrazem głębokiego i ciągłego zaangażowania firmy Intel w sprawy graczy oraz twórców na całym świecie. Choć nie poznaliśmy ceny, mamy przybliżoną datę premiery.

Zarówno stacjonarne układy Intel Arc, jak i wersje mobilne mają zacząć pojawiać się na rynku w pierwszym kwartale przyszłego roku. Więcej szczegółów mamy zaś poznać w najbliższych miesiącach.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!