Indiana Jones 5 największą klapą 2023 roku? Film może stracić ogromne pieniądze

Radosław Krajewski
2023/06/10 12:30
5
0

Pierwsze prognozy wyników finansowych nie nastrajają optymistycznie.

Najnowsza część przygód Indiany Jonesa najprawdopodobniej nie stanie się tegorocznym letnim hitem dla Disneya. Indiana Jones i artefakt przeznaczenia oficjalnie zadebiutował podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, zbierając rozczarowujące opinie krytyków. Kiepskie oceny filmu mogą przełożyć się na słabe otwarcie w premierowy weekend w amerykańskich kinach. Według najnowszych prognoz produkcja ma szansę zarobić zaledwie 60-70 milionów dolarów.

Indiana Jones 5 największą klapą 2023 roku? Film może stracić ogromne pieniądze

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia będzie finansową klapą?

Wpływ na tak kiepskie wyniki finansowe będą miały nie tylko oceny od recenzentów, ale również kampania marketingowa, której praktycznie nie ma. Gdy inne wytwórnie aktywnie promują swoje letnie blockbustery, tak Disney po premierze w Cannes odpuścił marketing piątej części Indiany Jonesa. Wpływ na polepszenie wyników mogą mieć więc wyłącznie pozytywne opinie widzów, którzy będą polecać wybranie się do kina na produkcję w reżyserii Jamesa Mangolda swojej rodzinie i znajomym. To się może jednak nie przełożyć na wystarczające otwarcie filmu w premierowy weekend.

Jeżeli podane wyżej szacunki się sprawdzą, Indiana Jones i artefakt przeznaczenia zaliczy dopiero 7-8 największe otwarcie tego roku w amerykańskich kinach. Będzie to wielkim rozczarowaniem, gdyż w tym roku lepiej wystartowały takie filmy, jak Ant-Man i Osa: Kwantomania (106,1 mln USD), Mała Syrenka (95,5 mln dolarów), John Wick 4 (73,8 mln USD), a także Szybcy i wściekli 10 (67 mln USD). Piąta część Indiany Jonesa może więc na premierę zarobić nieco więcej od Creeda III (58,3 mln USD).

GramTV przedstawia:

Przy tych prognozach Indiana Jones i artefakt przeznaczenia może mieć trudności, aby przebić barierę 200 mln dolarów z amerykańskiego rynku. Tym bardziej że w lipcu będzie miał bardzo silną konkurencję w postaci Mission: Impossible Dead Reckoning Part One, Oppenheimera i Barbie. Wynik byłby więc katastrofalny, mając na uwadze, że Disney i Lucasfilm przeznaczyli na produkcję filmu aż 300 milionów dolarów i co najmniej połowę tej kwoty na kampanię marketingową.

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia może stać się również rozczarowaniem w porównaniu do poprzedniej, czwartej części serii. Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki otworzyło się z wynikiem 100,1 milionów dolarów. Warto jednak nadmienić, że był to ostatni weekend maja, a więc powiązany z Memorial Day, co przełożyło się na mniejsze spadki w niedzielę. Tym razem Disney zdecydował się na premierę swojego filmu pod koniec czerwca, co najwyraźniej nie pomoże tej produkcji uzyskać dobre wyniki finansowe.

Komentarze
5
Yosar
Gramowicz
11/06/2023 17:16
JakiśNick napisał:

Coś ich chyba posrało z kosztami skoro wydali 300mln na niszowy film dla boomerów, a nawet taki przereklamowany "hit" jak ant-man (na który każdy głupek polazł) zarobił ledwie 100mln.

No jak każdy głupek polazł na ten 'hit' to nie za wiele tych głupków. Bo pomimo otwarcia 100 mln, film ledwo przekroczył 200 mln, więc pewnie koszta też poszły w piach. Na rynkach międzynarodowych było w zasadzie jeszcze gorzej. Też około 200 mln.

Chyba nikogo już nie obchodzą filmy dla GenZ. Bo to niszowy szajs.

Jest też możliwy inny wniosek. Że ludzi obchodzą dobre filmy, bez względu na to dla kogo są według ciebie. I nikt już nie ufa Disneyowi w dobry film po szajsach pokroju Ant-mana i całym tym Marvelowym g*wnie dla GenZ z ostatnich 15 lat.

wolff01
Gramowicz
10/06/2023 17:06
JakiśNick napisał:

Coś ich chyba posrało z kosztami skoro wydali 300mln na niszowy film dla boomerów, a nawet taki przereklamowany "hit" jak ant-man (na który każdy głupek polazł) zarobił ledwie 100mln.

Gdyby to był film dla boomerów, to nie robiliby filmu ze zgorzkniałym i wypranym emerytem, bo żaden fan nie chce oglądać jak ich bohater dogorywa. Boomerzy żyją przeszłością, nawet jeśli oznaczałoby to deepfake i cały film z Indym w CGI. Zasadniczo to ten film wogóle nie powinien powstać, ale to obecny Disney i Kathleen Kennedy - oni nie mają pojęcia co robią.

Pytanie dla kogo ten film?

MisticGohan_MODED
Gramowicz
10/06/2023 14:28

"I bardzo k... dobrze"
Trwa Wczytywanie