GOG wyjaśnia, co dzieje się z kontem użytkownika po jego śmierci. Sytuacja jest nieco skomplikowana

Patrycja Pietrowska
2024/06/06 10:50
3
0

Platforma przedstawia swoje stanowisko w tej sprawie.

Jakiś czas temu głośno zrobiło się wokół deklaracji platformy Steam związanej z tematem śmierci użytkownika i ewentualnego przekazania konta innej osobie. Jak się okazuje, sytuacja nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, a Valve nie przewiduje możliwości oddania konta Steam kolejnemu graczowi w takim przypadku. Firma Respawnfirst postanowiła zwrócić się z tą kwestią również do platformy GOG, która przedstawiła swoje stanowisko w tej sprawie.

GOG wyjaśnia, co dzieje się z kontem użytkownika po jego śmierci. Sytuacja jest nieco skomplikowana

Co dzieje się z kontem GOG po śmierci użytkownika?

Respawnfirst zwróciło się do platformy GOG z prośbą o wyjaśnienie kwestii przekazania innej osobie konta po śmierci pierwotnego właściciela. Jak się okazuje, według przedstawicieli polskiej firmy, sprawa ta nie jest odpowiednio uregulowana pod względem prawnym, w związku z czym taka sytuacja jest nieco skomplikowana. GOG zwraca uwagę przede wszystkim na aspekt anonimowości użytkowników.

GOG nie gromadzi informacji wystarczających do właściwej identyfikacji konkretnej osoby (takich jak imię i nazwisko) lub jej rodziny czy jego stanu cywilnego. Z tego powodu nie jesteśmy w stanie ustalić, czy ktoś jest spokrewniony z konkretnym użytkownikiem lub, czy dany użytkownik zmarł. – przekazują przedstawiciele GOG w oświadczeniu.

GramTV przedstawia:

Jak zaznaczają przedstawiciele platformy, „wersje gier GOG są wolne od DRM, a instalatory offline są dołączane do każdego zakupu”, co oznacza, że gry można ewentualnie pobrać na przykład na zewnętrzny dysk twardy i w ten sposób przekazać je innej osobie. W przypadku przekazania całej cyfrowej biblioteki, wraz z kontem, GOG jest otwarty na współpracę, jednak należy wówczas podjąć pewne kroki prawne.

Ogólnie rzecz biorąc, konta GOG oraz jego zawartości nie można nikomu przekazać. Jeśli jednak możesz uzyskać kopię nakazu sądowego, który wyraźnie uprawnia kogoś do dostępu do twojego osobistego konta GOG... dołożymy wszelkich starań, aby to urzeczywistnić. – dodają przedstawiciele platformy.


Warto przy okazji przypomnieć, jak wygląda sytuacja w przypadku platformy Valve. Zgodnie z przekazanymi przez support firmy informacjami, „Dział wsparcia Steam nie może zapewnić komuś innemu dostępu do konta ani połączyć jego zawartości z innym kontem. Z przykrością informujemy, że twoje konto Steam nie może zostać przekazane w formie ostatniej woli”.

Komentarze
3
Yosar
Gramowicz
06/06/2024 20:18
JakiśNick napisał:

Ciekawe czy decyzja sądu o spadku będzie wystarczająca. nie sądzę żeby jakikolwiek sąd chciał się zajmować taką pierdołą jak orzekanie tylko o koncie GOG.

Będzie wystarczająca. O ile konto zostanie wpisane do masy spadkowej. Valve nie ma tu nic do gadania. Ktoś płacił za te rzeczy, więc to coś jest coś warte, nie widzę przeciwskazań żeby to wpisać. Więc Valve może sobie tu wydawać oświadczenia ile chce. To nie jest członkostwo w jakimś klubie, tylko oficjalnie sprzedawany publicznie przez Valve towar. Jeśli ktoś się zjawi z wyrokiem sądu uprawniającym go do przejęcia to muszą mu je udostępnić. Prawo cywilne jest ponad wszelkimi regulaminami kont itd i co tam sobie wpiszą. A prawo spadkowe to prawo cywilne i to o naprawdę dużym kalibrze (akurat w Polsce nie mamy tej tradycji z powodu wojen i PRL-u, ale na zachodzie tak jest).

Durne tłumaczenia że oni nie wiedzą czy ktoś umarł i nie są w stanie tego zweryfikować tylko pokazują jak bardzo są odklejeni. Wyrok sądu jest wystarczający. Nic nie muszą weryfikować.

Ale reakcja Valve mnie nie dziwi. To zawsze była i zawsze będzie jedna z najchciwszych korporacji.

Chyba przydałoby się żeby odpowiednie organy zajeły się nimi w końcu, bo ewidentnie są odklejeni od życia.

GOG już lepiej z tego wybrnął bo wiedzą że z wyrokiem sądu nie będą w stanie dyskutować, bo dobiorą im się do d*py znacznie poważniejsze organy. 

MisticGohan_MODED
Gramowicz
06/06/2024 19:19
JakiśNick napisał:

Ciekawe czy decyzja sądu o spadku będzie wystarczająca. nie sądzę żeby jakikolwiek sąd chciał się zajmować taką pierdołą jak orzekanie tylko o koncie GOG.

U nas nie, ale w takiej Ameryce to będzie hit.

JakiśNick
Gramowicz
06/06/2024 13:10

Ciekawe czy decyzja sądu o spadku będzie wystarczająca. nie sądzę żeby jakikolwiek sąd chciał się zajmować taką pierdołą jak orzekanie tylko o koncie GOG.
Trwa Wczytywanie