Elon Musk atakuje Wikipedię. Miliard dolarów za zmianę nazwy. Sprawdźcie na jaką!

Krzysztof Żołyński
2023/10/25 13:30
4
0

Ekscentryczny miliarder – Elon Musk – obrał sobie za następny cel Wikipedię. Twierdzi on, że jej właściciele trwonią pieniądze. Oferuje także miliard dolarów, jeśli wolna encyklopedia zmieni nazwę.

W weekend Elon Musk zamieścił serię tweetów na temat Wikipedii, w których zadaje pytanie, dlaczego Fundacja Wikimedia żąda „tyle pieniędzy”. Amerykańska organizacja non-profit, założona w 2003 roku przez Jimmy'ego "Jimbo" Walesa, jest odpowiedzialna za hosting i zarządzanie Wikipedią oraz innymi projektami związanymi z wiki. Fundacja często prosi swoich użytkowników o datki, a Muskowi się to nie podoba.

Elon Musk atakuje Wikipedię. Miliard dolarów za zmianę nazwy. Sprawdźcie na jaką!

Według Muska, działalność Wikipedia „zdecydowanie” nie wymaga aż tak dużych pieniędzy. Musk poprosił o wyjaśnienia, ponieważ „dociekliwe umysły” chcą wiedzieć. Zamieścił także link do oficjalnego raportu finansowego i budżetu operacyjnego Wikipedii, zgodnie z którym Fundacja Wikimedia przeznacza 43 procent środków na „bezpośrednie wsparcie” swoich stron internetowych, 32 procent na wsparcie społeczności, 13 procent na administrację i zarządzanie oraz 12 procent na zbiórkę pieniędzy.

Wczytywanie ramki mediów.

Elon Musk chce zmiany nazwy Wikipedii

Wikipedia to obecnie jedna z najczęściej odwiedzanych witryn internetowych, za którą stoi infrastruktura, wymagająca sporych środków niezbędnych do sprawnego funkcjonowania. Niemniej jednak Musk w dalszym ciągu zadaje pytania, a nawet zaproponował darowiznę. Jest skłonny przekazać fundacji miliard dolarów, jeśli Wikipedia zmieni nazwę na Dickipedia.

Wczytywanie ramki mediów.

GramTV przedstawia:

Elon Musk wyraził zaniepokojenie praktykami Wikipedii w zakresie zbierania funduszy i zasugerował zmianę nazwy w ramach swoich wysiłków na rzecz promowania rzetelności. Chociaż niektórzy użytkownicy Twittera podnosili kwestie dotyczące wiarygodności tweetów Muska, należy zauważyć, że Wikipedia rzeczywiście opiera swoje działanie na darowiznach. W 2022 roku Fundacja Wikimedia odnotowała przychody w wysokości 154 milionów dolarów przy całkowitych wydatkach 145 milionów dolarów.

Komentarze
4
MisticGohan_MODED
Gramowicz
25/10/2023 18:46

Niech się pajac lepiej skupi na prowadzenie swoich g... firm.

Miodowy
Gramowicz
25/10/2023 15:36

W tej sprawie należy wyjaśnić i doprecyzować jedną rzecz: Wikimedia ciągle ogłasza, że potrzebuje wsparcia, ale nie tłumaczy, że nie chodzi o wsparcie samej Wikipedii. Wymienione - "43 procent środków na „bezpośrednie wsparcie” swoich stron internetowych"  - to strony nie będące Wikipedią. W większości są to strony o podłożu ideologicznym.

JakiśNick
Gramowicz
25/10/2023 15:04

Dziwne, że poważny człowiek, skuteczny biznesmen od przejęcia twittera zaczyna odlatywać coraz bardziej.

Ale trochę racji ma - z fundacjami niestety tak jest, że "nie wypada" wytykać palcem ich działań. Ludzie nie narzekają bo bilans zawsze wychodzi dodatni - fundacja coś daje (np. WOŚP) i naprawdę pomaga ludziom. A że mogłaby pomagać bardziej i dawać więcej? Kto to sprawdzi? No i potem mamy takie kwiatki jak fundacja niezależne media drukująca gazetki propagandowe o referendum dla pis.
Trwa Wczytywanie