Do następnych procesorów od Intel przyda się nowe chłodzenie?

Paweł Rudy
2021/05/27 12:35
1
1

Intel Alder Lake-S oprócz nowych konfiguracji rdzeni przynosi także inne wymiary procesorów. To wpłynęło na kształt socketa w płytach głównych i nie tylko.

Do następnych procesorów od Intel przyda się nowe chłodzenie?

Co się dzieje, gdy producent zmienia gniazdo procesora? Do tej pory szybko pojawiały się adaptery do coolerów, które umożliwiały montaż takich ze starym rozstawem na tym nowym.

Producenci droższych jednostek jak Noctua adaptery swoim klientom wysyłają za darmo, po okazaniu paragonu z zakupu. Takie ruchy są dobrą praktyką, jednak wykonalną jedynie przez graczy z wyższej półki cenowej.

Przesiadka na Socket V (LGA1700) powinna odbyć się w podobny sposób, choć tym razem oprócz nowego rozstawu otworów mamy też mniejszą wysokość socketa.

Dzięki tej operacji napięcie na gnieździe, generowane przez zapięcie klipsa, którym blokuje się procesor na miejscu, będzie niższe, co pozwoli na stosowanie “chudszego” PCB bez obawy o mechaniczne uszkodzenia.

Referencyjne chłodzenie, które dostaje się w pudełku z zablokowanymi jednostkami w wersjach box, wygląda za to całkiem podobnie, jak jego poprzednik.

GramTV przedstawia:

Zmienił się rzecz jasna rozstaw i nie wiemy na typ etapie, czy zawitał w nim miedziany rdzeń, jednak traktuje go zawsze jak rozwiązanie przejściowe lub zło konieczne.

W dobie śrubowanych limitów energetycznych, wymagających lepszego chłodzenia, dodawanie go do czegokolwiek, co nie jest Celeronem lub Pentiumem, zakrawa na zwykłe śmiecenie.

O ile duzi producenci gotowych PC gamingowych nie mają z tym problemu, bo procesory zamawiają na tackach bez chłodzenia, tak zwykli Kowalscy składują po szafach niepotrzebne, wypłoszone kawałki aluminium z wentylatorem średniej klasy na czubku.

Igor w swoim artykule wspomina też konstrukcję chłodzenia procesora od Cooler Master, opartego o ogniwo Peltiera, jednak dla mnie to taka nisza, że nie chcę sobie nią głowy zawracać.

Pobory prądu tego ustrojstwa są na tyle wysokie, że nadaje się tylko dla największych entuzjastów. Sam stawiam na rozwiązania konsumenckie, używane też przez znakomitą większość naszych czytelników, więc to na nich skupiam swoje siły.

Jak zmienią się chłodzenia procesorów w najbliższych czasach?

Już na początku tego newsa można było zauważyć, że Intel idzie w stronę prostokątnych procesorów, które w nieco inny sposób będą utrzymywały kontakt z powierzchnią systemu chłodzenia.
Socket AM5 od AMD utrzymuje z kolei pierwotne rozmiary (40 x 40 mm), przechodząc przy tym w standard LGA, z którego od lat korzysta Intel.

Jak zmienią się chłodzenia procesorów w najbliższych czasach?, Do następnych procesorów od Intel przyda się nowe chłodzenie?

To oznacza, że piny, które w AM4 były przytwierdzone do procesora, zostaną przeniesione na płyty główne.
Z mojej perspektywy to lepsze, niż trzymanie pinów na procesorze, choć nie zmienia to faktu, że przy montażu trzeba być uważnym.
Jeżeli chodzi o same chłodzenia, to wszystko wyjdzie w pierwszych testach. Może się okazać, że stare wymiary i niepełny kontakt nie są przeszkodą w ogólnym rozrachunku.
Nie zmienia to faktu, że jakaś firma może do tematu podejść pryncypialnie i stworzyć coś, co będzie tylko pod nowy Socket V.
Pożyjemy, zobaczymy, choć ja takim produktom świetlanej przyszłości nie przepowiadam.
Komentarze
1
Yosar
Gramowicz
27/05/2021 21:34

AMD też już dawno korzysta z LGA. W Threadripperach czy serwerach Epyc.

Osobiście wole piny na procesorze. Procesor z definicji traktuje się zawsze uważniej, łatwiej go odłożyć i użyć dopiero wtedy gdy jest ostatecznie potrzebny w montażu. Więc ryzyko zagięcia pinów w zasadzie żadne.

Piny na płycie to o tyle kiepski pomysł, że przy montażu kompa wszystko się robi na płycie, a i samą płytę też obraca, przesuwa na wszelkie możliwe sposoby czasem żeby zamontować różne komponenty. Więc i ryzyko uszkodzenia czegokolwiek na płycie nieporównywalnie większe.

Ale na dłuższą metę nie ma to znaczenia i tak.