Disney oskarżony przez 9 000 kobiet. To największy pozew zbiorowy w historii

Radosław Krajewski
2023/12/09 15:00
3
0

Firma ma poważne problemy.

W piątek zatwierdzono pozew zbiorowy, w którym 9 000 kobiet zarzuciło Disneyowi, że otrzymują mniejsze wynagrodzenie od ich kolegów na tych samych stanowiskach. Jest to największy pozew zbiorowy, jaki kiedykolwiek został wydany na mocy kalifornijskiej ustawy o równych wynagrodzeniach. Ustawa pozwala na pozwanie firmy za nielegalne otrzymywanie przez pracowników niższego wynagrodzenia za tę samą lub podobną pracę ze względu na płeć.

Disney oskarżony przez 9 000 kobiet. To największy pozew zbiorowy w historii

Disney pozwany przez kobiety za nierówność płac

Prawniczka pozywających kobiet, Lori Andrus, pochwaliła orzeczenie sądu w Los Angeles:

Disney manipulował tymi kobietami przez cztery lata. Kochają swoją pracę. Kochają tę markę. Chcą jednak być szanowane i traktowane w sposób, w jaki powinny być w miejscu pracy.

Disney wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym napisali, że są rozczarowani orzeczeniem sądu:

Jesteśmy rozczarowani orzeczeniem sądu w sprawie roszczeń wynikających z ustawy o równości wynagrodzeń i rozważamy nasze dostępne opcje.

GramTV przedstawia:

Sędzia Elihu M. Berle odrzucił argumenty korporacji, że sprawa będzie trwała tak długo, że nie będzie można jej poprowadzić. Prawniczka Disneya, Felicia Davis, argumentowała, że powodowe starają się porównywać wynagrodzenia w tysiącach grup stanowisk, które odzwierciedlają zdecentralizowane decyzje tysięcy menadżerów i kierowników.

Davis podała, że dwóch pracowników pracujących na tym samym stanowisko i na tym samym poziomie, nie oznacza, że ich praca jest podobna. Jej zdaniem trzeba brać pod uwagę wszystkie czynniki, zarówno jeżeli chodzi o poszczególne branże, jak i różne lokalizacje wykonywanej pracy.

Prawniczka przyznała, że Disney będzie musiał zastosować niezwykle złożoną strategię obrony podczas rozprawy, aby wykazać, że wszelkie rozbieżności wynikają z dopuszczalnych czynników, takich jak wykształcenie, doświadczenie i szkolenia.

Komentarze
3
dariuszp
Gramowicz
10/12/2023 03:49
Headbangerr napisał:

Uwielbiam, kiedy firma, która wyciera sobie gębę lewicowymi hasłami i robi z siebie obrońcę wszelkich ras, płci i orientacji, co rusz ma problemy z aktorami, którzy zarzucają jej dyskryminację.

Akurat na tego typu oskarżenia patrzę z przymrużeniem oka. Widzisz, w ten sposób możesz mieć publikę z Twittera po swojej stronie i wszystkich co nie lubią Disneya co kładzie na korporacji niezły nacisk. 

I jak wychodzisz z takim oskarżeniem to zwyczajnie możesz zarobić na tym i to właśnie te panie zrobiły wg mnie.

Realia są takie że gdyby Disney mógł płacić kobietą mniej to by zatrudniał wyłącznie kobiety :-) To jest tego typu korporacja. Podobnie jak Amazon.

A sam Disney może to wygrać w bardzo prosty sposób. Oskarżyciele będą musieli udowodnić że te kobiety wykonywały MINIMUM taką samą pracę na tym samym stanowisku mając płacone mniej. I muszą to zrobić 9000 razy :-) 

Powodzenia...

MisticGohan_MODED
Gramowicz
09/12/2023 18:27

Najciemniej pod latarnią.

Headbangerr
Gramowicz
09/12/2023 15:24

Uwielbiam, kiedy firma, która wyciera sobie gębę lewicowymi hasłami i robi z siebie obrońcę wszelkich ras, płci i orientacji, co rusz ma problemy z aktorami, którzy zarzucają jej dyskryminację.
Trwa Wczytywanie