Czarna Wdowa królową kin. Nowy hit Marvela przebił oczekiwania

Radosław Krajewski
2021/07/12 11:50

Marvel może cieszyć się z ogromnego sukcesu swojego najnowszego filmu, który nie zawiódł finansowych oczekiwań.

Jeżeli po rekordowej premierze Szybkich i wściekłych 9, którzy w weekend otwarcia w Ameryce zarobili 70 milionów dolarów, ktoś miał jeszcze wątpliwości, czy kina wrócą do swojej świetności sprzed pandemii, to Czarna Wdowa nie pozostawia żadnych złudzeń. Film w pierwszych trzech dniach wyświetlania w kinach zarobił łącznie 80 milionów dolarów. Jest to więc nowy rekord amerykańskiego rynku. Co prawda najbardziej optymistyczne prognozy szacowały wynik otwarcia na poziomie 90 milionów USD. I ten pułap udałoby się osiągnąć, gdyby nie hybrydowa premiera filmu w kinach oraz na platformie Disney+. Udowadniają to ogromne spadki frekwencji z piątku na sobotę, które wyniosły aż 41%. W przypadku innych filmów Marvela spadki wynosiły maksymalnie do 15%. Dla porównania Szybcy i wściekli 9 zaliczyli spadki na poziomie 25%, a Ciche miejsce 2 jedynie 22%.Czarna Wdowa królową kin. Nowy hit Marvela przebił oczekiwaniaEksperci podają, że podczas czwartkowych pokazów przedpremierowych i piątkowej premierze największą widownię stanowili fani MCU. W kolejnych dniach weekendu do kin wybrali się zwykli widzowie, którzy chcieli zobaczyć blockbuster. Jednak to ta druga grupa stanowi większość i decyduje o zarobkach filmu. Tym razem część z nich podjęła decyzję, aby obejrzeć film w domu, wykupując dostęp w Premier Access za 29,99 dolarów. Disney jest jednak zadowolony z wyniku, jaki Czarna Wdowa uzyskała na Disney+ i po raz pierwszy pochwalili się wynikami. Hit Marvela zarobił na VOD 60 milionów dolarów i cała ta kwota pozostaje w wytwórni. Według firmy połowa tej kwoty pochodzi z Ameryki, tym samym Czarna Wdowa zarobiła na amerykańskim rynku łącznie 110 milionów USD.

Na pozostałych rynkach we wszystkich krajach, oprócz Japonii, film okazał się numerem jeden, zgarniając 78,8 milionów dolarów. Jest to kwota liczona wraz z pokazami ze środy i czwartku, ponieważ w niektórych państwach Czarna Wdowa miała premierę dzień wcześniej. Najlepszymi rynkami okazała się Korea Południowa, Wielka Brytania, Francja, Australia, Meksyk i Rosja. Doliczając wszystkie kwoty najnowsza produkcja Marvela od momentu premier zarobiła już 215 miliona dolarów. Co ciekawe, na amerykańskim rynku jest to pierwsze tak duże otwarcie od czasu dziewiątej części Gwiezdnych wojen. Film też może pochwalić się trzecimi najwyższymi zarobkami dla origin story od Marvela. Lepsze okazały się tylko Czarna Pantera (202 miliony USD) oraz Kapitan Marvel (153,4 miliona USD).

GramTV przedstawia:

Marvel musi jednak poczekać ze świętowaniem sukcesu Czarnej Wdowy. Budżet produkcji wyniósł 200 milionów dolarów, a ponad 100 milionów USD przeznaczono na kampanię marketingową. Nie wiadomo również, ile Disneya kosztowało opóźnienie premiery filmu o ponad rok (oryginalna premiera miała odbyć się 1 maja 2020 roku). Można więc założyć, że film nie osiągnął jeszcze nawet połowy kwoty, która musi się zwrócić, aby studio nie stracił pod względem finansowym. Spekuluje się, że Czarna Wdowa musiałaby łącznie zarobić 400-500 milionów dolarów. Osiągnięcie takiej kwoty może być na tyle trudne, że film od premiery dostępny jest nielegalnie w sieci i część widzów mogła z tego powodu zrezygnować z wycieczki do kina, tym samym film może oczekiwać dużych spadków w kolejnych weekendach.

Na ratunek ponownie mogą przybyć Chiny, w których Czarna Wdowa nie ma jeszcze wyznaczonej daty premiery. Pomimo tego, że Chińczycy uwielbiają produkcje Marvela i chętnie wybierają się do kina na każdym kolejny film, to ostatnio studio podpadło tamtejszej władzy i Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni oraz Eternals prawdopodobnie nie będą wyświetlane w chińskich kinach. Na razie nie wiadomo, czy ten sam los podzieli najnowszy hit studia.

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!