Chomikuj.pl przegrało w sądzie. Serwis narusza prawa autorskie filmowców

Radosław Krajewski
2022/09/12 15:20

Sprawa trwała aż dziesięć lat.

Poznaliśmy finał dziesięcioletniej sprawy, w której filmowcy domagali się w sądzie uznania serwisu Chomikuj.pl winnym naruszenia praw autorskich. Jak podały Wirtualne Media, Sąd Najwyższy sporządził uzasadnienie wyroku w sprawie pozwu Stowarzyszenia Filmowców Polskich przeciwko portalowi. Sąd orzekł na korzyść artystów i stwierdził, że platformy udostępniające nielegalne treści od swoich użytkowników będą również pociągane do odpowiedzialności za współsprawstwo bezpośrednie. Bezprecedensowy wyrok pozwoli twórcom dociekać swoich praw również wśród innych serwisów z nielegalnymi treściami.

Chomikuj.pl winne naruszenia praw autorskich

Tym samym takie strony jak Chomikuj.pl nie będą już kwalifikowane wyłącznie jako pomocnictwo w naruszeniu praw autorskich. Zobowiązane będą również do usunięcia nielegalnie udostępnionych materiałów, a także do blokowania do nich dostępu w przyszłości w przypadku każdego powiadomienia od właściciela praw autorskich. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu z wyroku z 27 maja 2022 roku (II CSKP 3/22), uznał serwis Chomikuj.pl za bezpośrednio odpowiedzialny za naruszenie autorskich praw majątkowych.

Wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję żeby tylko uciec od odpowiedzialności. To się jednak nie udało. Uzasadnienie wyroku SN potwierdza trafność wcześniejszego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jest ono naszym zdaniem bardzo korzystne i potwierdza w zasadzie wszystkie podstawy odpowiedzialności, które dowodziliśmy w procesie. Zawiera wiele ocen, które będą miały ogromne znaczenie dla odpowiedzialności platform internetowych, niezależnie od przepisów, które wdrażać będą do prawa polskiego dyrektywę z 17 kwietnia 2019 roku w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym (tzw. dyrektywę DSM) - powiedział Dominik Skoczek, dyrektor w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Wyrok Sądu Najwyższego idzie jednak o wiele dalej niż powtórzenie tez przedstawionych we wcześniejszych wyrokach TSUE. Sąd Najwyższy wprost wskazał, że art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a zatem co do zasady wszystkie środki w nim wymienione, w tym odszkodowanie w postaci dwukrotności tzw. stosownego wynagrodzenia, nie są ograniczone do bezpośredniego sprawcy naruszenia, stanowiąc ogólnie o osobie, która dopuściła się naruszenia praw autorskich na szkodę uprawnionego. Innymi słowy, Sąd Najwyższy przesądził, że art. 79 ustawy o prawie autorskim stosuje się do tzw. pośrednich naruszycieli, a zatem podmiotów, co do których stosunkowo powszechnie uważano, iż mogą jedynie odpowiadać za ułatwienie dokonanych przez tzw. użytkowników naruszeń (pomocnictwo) - powiedział dr Tomasz Targosz, reprezentant SFP-ZAPA w postępowaniu przeciwko operatorowi platformy Chomikuj.pl.

GramTV przedstawia:

Komentarze
7
strannik
Gramowicz
12/09/2022 19:17
Silverburg napisał:

I bardzo dobrze.

I bardzo źle.

FromSky
Gramowicz
12/09/2022 18:02

I tak długo się trzymali bo serwis był dość znany, daleki od darmowości i trzymał rzeczy na serwerze a nie P2P, przeciwieństwo torrenta na magnetic links

Ale zmienią nazwę, przeniosą się bardzie poza europę i całość będzie dalej działać

Ray
Gramowicz
12/09/2022 17:35
ZubenPL napisał:

Kolejny etap ograniczania wolności w Internecie przez korporacje.

No wiesz, chomikuj to nie jest jakaś mała firemka, czy organizacja non-profit, więc może nie przedstawiajmy ich jako "tych dobrych".

Silverburg
Gramowicz
12/09/2022 17:03
ZubenPL napisał:

Kolejny etap ograniczania wolności w Internecie przez korporacje.

Noż faktycznie, dramat, nie pozwalają uczciwie kraść :D

JakiśNick
Gramowicz
12/09/2022 17:01

Teraz strach chmurę stawiać bo a nuż ktoś coś spiraci i dowali właścicielowi 200zł kary za film sprzed 10 lat sprzedawany w biedronce po 5zł.

ZubenPL
Gramowicz
12/09/2022 16:47

Kolejny etap ograniczania wolności w Internecie przez korporacje.

Silverburg
Gramowicz
12/09/2022 15:43

I bardzo dobrze.