Znamy zwycięzców BAFTA Games Awards 2021. Dominacja Hadesa i The Last of Us 2

Mikołaj Ciesielski
2021/03/27 10:10
3
0

Cyberpunk 2077 nie zdobył ani jednej statuetki.

Znamy zwycięzców BAFTA Games Awards 2021. Dominacja Hadesa i The Last of Us 2

Na początku marca poznaliśmy pełną listę gier nominowanych do tegorocznej edycji BAFTA Games Awards. Zgodnie z zapowiedzią w tym tygodniu odbyła się ceremonia wręczenia nagród, którą zdominowały dwa tytuły – Hades oraz The Last of Us 2. Produkcja Supergiant Games zwyciężyła w 5 kategoriach, w tym najważniejszej, czyli „Gra roku”. Dzieło Naughty Dog zgarnęło natomiast 3 statuetki.

Cyberpunk 2077 miał szansę na zwycięstwo w czterech kategoriach – największe osiągnięcie artystyczne, najlepsza narracja oraz najlepszy/a aktor/ka w roli głównej i najlepszy/a aktor/ka w roli drugoplanowej. Niestety tym razem produkcja CD Projekt RED musiała uznać wyższość innych gier.

Warto natomiast zwrócić uwagę na kategorię Najlepszy debiut, w której triumfował Carrion od polskiego studia Phobia Game. Jeśli nie słyszeliście wcześniej o tym tytule, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą opinią: Recenzja Carrion – Udana zamiana stron.

BAFTA Games Awards 2021 – lista zwycięzców:

Najlepsza gra 2020 roku:

 • Hades

Najlepsza animacja:

 • The Last of Us 2

Największe osiągnięcie artystyczne:

 • Hades

Największe osiągnięcie w oprawie dźwiękowej:

 • Ghost of Tsushima

Najlepsza brytyjska gra:

 • Sackboy: A Big Adventure

Najlepszy debiut:

 • Carrion

Najlepiej rozwijana gra:

 • Sea of Thieves

Najlepsza gra familijna:

 • Sackboy: A Big Adventure

Najlepszy game design:

 • Hades

GramTV przedstawia:

Gra wykraczające poza rozrywkę:

 • Animal Crossing: New Horizons

Najlepszy multiplayer:

 • Animal Crossing: New Horizons

Najlepsza muzyka:

 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Najlepsza narracja:

 • Hades

Najlepsza oryginalna marka:

 • Kentucky Route Zero: TV Edition

Najlepszy/a aktor/ka w roli głównej:

 • Laura Bailey – The Last of Us Part II jako Abby

Najlepszy/a aktor/ka w roli drugoplanowej:

 • Logan Cunningham – Hades jako Hades, Achilles, Posejdon, Asterius, Charon i narrator

Największe technicznie osiągnięcie:

 • Dreams

Najlepsza gra 2020 roku wg głosowania graczy:

 • The Last of Us 2
Wczytywanie ramki mediów.
Komentarze
3
koNraDM4
Gramowicz
28/03/2021 14:30
Ray napisał:

Jak to Last of Us 2 najlepsza wg głosowania graczy, co tu się stanęło?

Nie wiem do końca dlaczego aczkolwiek: 

-Historia łapała za serce jeśli nawet była po prostu głupia zdaniem wielu (moim też ale to długo by opowiadać; słowo klucz - niekonsekwencja) 

-Działała na premierę, a mimo braku większych zmian w mechanice względem jedynki była po prostu przyjemna i nie wydawała się zbyt wtórna (czyli sprawiała przyjemność i tu nawet nie staram się polemizować, nie czułem nudy ani chwili i oceniłbym grę dużo bardziej pozytywnie gdyby inaczej postanowiono pokierować fabułą)

-Jest jak interaktywny film, a to już spory sukces bo to gwarantuje, że sporo graczy ukończy taką grę gdzie gameplay jest dodatkiem do fabuły i nie siedzisz nie wiadomo ile w otwartym świecie by sobie wymaksować to wszystko (dlatego mam wrażenie, że mimo bycia subiektywnie lepszy to nie Ghost of Tshushima wygrał tę kategorię) co z automatu podbija u wielu osób opinię o grze (znają całokształt fabularny więc dlatego są w stanie pozytywniej ocenić taki produkt niż rozdmuchane godzinowo RPG, którego nie skończyli w powiedzmy 40-50 godzin, a patrząc na trendy w branży to jest optymalny czas przejścia gry dla wielu osób gdyż twórcy pod to się dostosowują co dotknęło też niestety Cyberpunk i myślę, że po za zbyt nierealnym terminem wydania, chaosem w studiu i słabymi decyzjami kreatywnymi jak i technicznymi, dobiło to bardzo dobrze zapowiadającego się RPGa, który w momencie premiery już nawet nie był nazywany RPGem)

-Nie oszukujmy się - nawet jeśli to zaledwie druga część serii to jedynka wyrobiła jej taką renomę, że wiele osób pozytywniej patrzyło na tę grę przez pryzmat poprzedniczki, nowe IP mają trudniej pod tym względem bo dopiero będą fanów zdobywać co za tym idzie mniej głosów zostanie na te gry oddane

-Jak widać po nagrodach konkurencja nie była zbyt mocna tj. nie chodzi o to, że pozostałe nominacje były słabe tylko w tym roku królują gry mniejsze, niektóre chyba nawet podpadają pod gry niezależne i ciężko tu mówić o konkurencji w tym samym gatunku co The Last of US 2

Tak jak to widzę jeśli chodzi o powody dlaczego ta gra stoi na podium jako najlepsza wedle głosowania graczy, liczyłem co prawda na Ghost of Tshushima jako najlepszą grę ale z drugiej strony trzeba lubić klimaty samurajów i walki na miecze by uznać tę grę za lepszą od TLoU2, a na pewno mniej osób to kręci niż większa uniwersalność czy to fabularna czy gameplayowa zwyciężczyni.

MisticGohan_MODED
Gramowicz
27/03/2021 15:12

Hades zdecydowanie zasłużył na uznanie. Genialna gra.

Ray
Gramowicz
27/03/2021 10:42

Jak to Last of Us 2 najlepsza wg głosowania graczy, co tu się stanęło?