Ant-Man i Osa: Kwantomania kosztował dużo więcej, niż sądzono. Avatar 2 był niewiele droższy

Radosław Krajewski
2024/04/25 15:15
0
0

Okazuje się, że trzecia część Ant-Mana jest trzecim najdroższym filmem z MCU w historii.

Ant-Man i Osa: Kwantomania to obok Marvels najdroższa porażka Marvela. Wcześniej podawano, że film miał kosztować 200 mln dolarów, zarabiając w kinach na całym świecie zaledwie 476 mln dolarów. Mogłoby się wydawać, że studio nie straciło na tej produkcji, ale sprawa wygląda inaczej, gdy poznamy prawdziwą kwotę kosztów produkcji filmu.

Ant-Man i Osa: Kwantomania kosztował dużo więcej, niż sądzono. Avatar 2 był niewiele droższy

Ant-Man i Osa: Kwantomania to trzeci najdroższy film Marvela

Trzecia część Ant-Mana kręcona była m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązują inne zasady raportowania o wydatkach. Forbes zdobył dane rządowego programu „Audio-Visual Expenditure Credit” (Kredyt na wydatki audiowizualne), z którego dowiadujemy się, że Ant-Man i Osa: Kwantomania tak naprawdę kosztował 326,6 mln dolarów, a więc przekroczył planowany budżet o aż 131,9 mln dolarów podczas postprodukcji (znaczna część tej kwoty została wydana na efekty specjalne).

Budżety filmów są zwykle ściśle strzeżoną tajemnicą, ponieważ studia zazwyczaj uwzględniają koszty poszczególnych filmów w swoich całkowitych wydatkach i nie wyszczególniają kosztów każdego z nich. Filmy nakręcone w Wielkiej Brytanii stanowią wyjątek od tej reguły. Z dokumentów wynika, że ​​koszty wyniosły 326,6 miliona dolarów, czyli o zdumiewająco o 63,3% więcej niż szacunki Variety, które twierdziły, że Kwantomania miała „budżet produkcyjny wynoszący 200 milionów dolarów” – czytamy w raporcie Forbesa.

GramTV przedstawia:

Oznacza to, że Ant-Man i Osa: Kwantomania jest trzecim najdroższym filmem z MCU. Marvel więcej przeznaczył wyłącznie na produkcję Avengers: Koniec gry (356-400 mln dolarów) oraz Avengers: Wojna bez granic (325-400 mln dolarów). Produkcja z Ant-Manem była krytykowana przez widzów przede wszystkim za efekty specjalne, chociaż film kosztował niewiele mniej od Avatara: Istoty wody (350 mln dolarów). Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre szacunki podają, że produkcja Avatara 2 pochłonęła aż 460 mln dolarów.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!