Gambit królowej ustanawia rekord Netflixa! Serial spowodował wzrost zainteresowania szachami

Radosław Krajewski
2020/11/24 08:00

Platforma streamingowa pochwaliła się niezwykłym wyczynem swojej serialowej produkcji.

Gambit królowej podbił serca fanów na całym świecie. Amerykańska produkcja o szachach stała się globalnym hitem Netflixa. Dowodzą tego dane oglądalności, które ustanowiły nowy rekord dla limitowanej serii. Gambit królowej obejrzało 62 mln gospodarstw domowych w ciągu 28 dni od premiery. Sprawiło to, że serial jest najchętniej oglądanym miniserialem w całej historii Netflixa.

Gambit królowej ustanawia rekord Netflixa! Serial spowodował wzrost zainteresowania szachami

Przeważnie seriale limitowane mają gorszą oglądalność od innych seriali, które nie mogą liczyć na wzrost popularności przy premierach kolejnych sezonów. Dodatkowo zainteresowanie nimi spada tuż po premierze, więc jeżeli jakiejś produkcji nie uda się wywołać wokół siebie szumu przed debiutem, przepadnie pod napływem tytułów w kolejnych tygodniach. Gambit królowej od pierwszych recenzji mógł liczyć na odpowiedni szum medialny, co przełożyło się na wysoką oglądalność.

Wczytywanie ramki mediów.

W aż 92 krajach serial trafił na listę TOP 10 najchętniej odtwarzanych produkcji platformy, w tym w 63 państwach znalazł się na pierwszym miejscu. Dotyczy to również polski, gdzie produkcja stała się popularna za sprawą Marcina Dorocińskiego, który wystąpił w roli głównego przeciwnika dla głównej bohaterki granej przez Anyę Taylor-Joy.

GramTV przedstawia:

Serial przyczynił się także do popularności książki, na podstawie której powstał. Po 37 latach od premiery powieść trafiła na listę The New York Times. Po premierze wzrosło również zainteresowanie szachami. Zapytanie „Jak grać w szachy” zaliczyło pierwszy tak ogromny wzrost od dziewięciu lat. Na eBayu sprzedaż zestawów do gry wzrosło o 250%, a liczba graczy popularnej platformy internetowej Chess.com zwiększyła się pięciokrotnie.

Przypomnijmy, że sześcioodcinkowy serial jest ekranizacją powieści Waltera Tevisa z 1983 roku opublikowaną pod tym samym tytułem. Młoda Beth, pod koniec lat 50. XX wieku trafia do sierocińca w stanie Kentucky. Pewnego dnia odkrywa w sobie niezwykły talent do gry w szachy, jednocześnie uzależniając się od przepisywanym podopiecznym leków na uspokojenie. Dziewczynę zaczynają dręczyć własne demony, dodatkowo podkręcone przez leki, przez które zmienia się w wyjątkowo uzdolnioną i czarującą outsiderkę. Postanawia podbić zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów. Wkrótce przyjdzie jej zmierzyć się z samym mistrzem.

Zapraszamy również do naszej recenzji serialu Gambit królowej.

Komentarze
1
garfieldgarfield
Gramowicz
24/11/2020 09:48

Serial jest boski!!