Akademia zmienia zasady. Oscary z większą różnorodnością za najlepszy film

Radosław Krajewski
2020/09/09 11:32
4
0

Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała o nowych zasadach, które zaczną wchodzić w życie już od 2022 roku.

Kilka miesięcy temu Akademia zapowiedziała wprowadzenie wielu zmian w standardach kwalifikacyjnych do walki o Oscara. Zmiany zostały już opracowane i oficjalnie ogłoszono, że będą obowiązywać od 2024 roku, ale w latach 2022-2023 część nowych wytycznych będzie już funkcjonować. Zmiany mają na celu zauważenie potrzeb i promowanie mniejszości. Akademia pragnie również zachęcić twórców, aby częściej stawiali na różnorodność, zarówno w obsadzaniu ról, jak i dobieraniu członków ekipy filmowej. Nie chcą również dopuścić do powtórki z sytuacji, gdzie akademikom zarzucano bezpieczne i staroświeckie wybory, ignorujące wszelkie mniejszości, tym samym drastycznie zmniejszając im szansę na nominację i ostateczną wygraną.

Akademia zmienia zasady. Oscary z większą różnorodnością za najlepszy film

Na czele nowych standardów, stworzonych na podstawie szablonu wytycznych dotyczących różnorodności od British Film Institute, stanęli dyrektorzy Akademii, DeVon Franklin i Jim Gianopulos. Zmiany mają dotyczyć wyłącznie kategorii dla najlepszego filmu i nie będą miały wpływy na pozostałe kategorie.

Aby dana produkcja została zakwalifikowana do walki o najlepszy film, będzie musiała spełnić dwa z czterech poniższych standardów:

Standard A: Reprezentacja na ekranie (przynajmniej jeden warunek musi zostać spełniony):

  • Przynajmniej 30% aktorów drugoplanowych lub epizodycznych musi reprezentować co najmniej dwie spośród grup: kobiet, mniejszości rasowych, osób LGBTQ+ i osób niepełnosprawnych.
  • Przynajmniej jeden z odtwórców głównych ról lub istotnych ról drugoplanowych musi pochodzić z mniejszości rasowej, lub etnicznej.
  • Wątek fabularny musi być związany z co najmniej jedną osobą reprezentującą mniejszość.

GramTV przedstawia:

Standard B: Ekipy filmowe i zespoły kreatywne (jeden z warunków musi zostać spełniony)

  • Co najmniej dwie osoby będące na stanowiskach kierowniczych działów kreatywnych powinny pochodzić z mniejszości. Do tych działów należą: casting, zdjęcia, muzyka, reżyseria, kostiumy, montaż, fryzury, charakteryzacja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz i produkcja.
  • Co najmniej jeden z powyższych działów powinien być kierowany przez osobę reprezentującą mniejszość rasową lub etniczną.
  • Co najmniej 30% ekipy filmowej powinny stanowić osoby ze wspomnianych wyżej mniejszości.

Standard C: Obecność w branży (spełnione muszą zostać oba warunki)

  • Duże studia i dystrybutorzy muszą posiadać stały program płatnych staży w różnych działach. Staże mają być skierowane do osób ze wszystkich mniejszości. Małe studia i niezależni dystrybutorzy muszą mieć co najmniej dwie osoby na płatnych stażach reprezentowane przez osoby z mniejszości.
  • Studia, dystrybutorzy oraz firmy produkcyjne muszą oferować programy szkoleń i doskonalenia umiejętności osobom reprezentującym mniejszości.

Standard D: Marketing i reklama

  • Studio lub firma producencka muszą mieć na kierowniczych stanowiskach zespołów odpowiedzialnych za reklamę, kontakt z klientem oraz dystrybucję co najmniej jedną osobę pochodzącą z mniejszości.

Komentarze
4
MisticGohan_MODED
Gramowicz
09/09/2020 17:30

Lewacka zaraza.

Headbangerr
Gramowicz
09/09/2020 12:11

"Promowanie" mniejszości w taki sposób już samo w sobie przeczy definicji równości. Tam, gdzie wszyscy traktowani są równo, nikt nie jest promowany. 

Podobnie, jeśli chodzi o zasadność nominowania i przyznawania nagród. Wypunktowane w artykule kryteria nie mają nic wspólnego z jakością ocenianego filmu i wprowadzają element faworyzacji niektórych grup.

Ot, cały koncept lewackiej ideologii - pod maską tolerancji i równości wprowadzanie coraz to nowych przywilejów tylko dla wybranych.

prostik
Gramowicz
09/09/2020 12:02

Ofensywy neo-makrsistowskiej ciąg dalszy. Naśmieszniejsze że cała ta akcja afirmacyjna czy jak to sie tam w bolszewiciej nowomowie nazywa to po prostu przyznanie wprost że inne rasy są gorsze od białej i potrzebują specjalnego traktowania i pomocy żeby móc z nią konkurować i ludzie którzy są odpowiedzialni za jej wprowadzenie doskonale sobie z tego zdają sprawę ale plebs nic im nie zrobi bo oni mają władzę i nieograniczone pieniądze :)
Trwa Wczytywanie