News

Gdzie jest Half-Life 2: Episode 3? Valve tłumaczy powody, które przesądziły o porzuceniu opowieści

LM, 24.03.2020 11:11 3

Wygląda na to, że deweloperzy ze studia Valve nie są cudotwórcami i dotykają ich te same problemy, co pozostałych branżowych wyjadaczy. Szkoda, że musiało paść akurat na Gordona Freemana.

Wczoraj na rynku ukazała się najnowsza, pierwsza od ponad dekady odsłona serii Half-Life – Alyx. Tytuł zachwycił recenzentów i spodobał się graczom, nawet jeśli możemy zauważyć stopniowe podkopywanie średniej ocen przez indywidua nieusatysfakcjonowane VR-owym charakterem opowieści. Jednak żeby pójść dalej, trzeba rozliczyć się z przeszłością, co Valve zrobiło na łamach serwisu IGN. Dlaczego Half-Life 2: Episode 3 nigdy nie powstało?

Okazuje się, że powody są dosyć prozaiczne i nie różnią się zbytnio od sytuacji, które na dobre ubiły lub zamroziły inne udane marki. Pomijając już wygórowane oczekiwania wobec serii, jakie stawia twórcom Gabe Newell, ta zwyczajnie pożarła własny ogon. Podobnie jak w przypadku samego Half-Life 2, twórcy pracowali nad nową zawartością i jednocześnie tworzyli nowe wcielenie silnika graficznego Source. Całość jawiła się jako doprawdy długa przeprawa, której postanowiono nadać nieco dynamiki, dzieląc zawartość na wydawane częściej epizody.

Szybko stało się jasne, że mając nieco szersze pole manewru, ekipa w nieskończoność rozbudowuje zawartość przygotowaną dla pojedynczego rozszerzenia, a te nabiera rozmiarów pełnoprawnej gry. W połączeniu z presją, stopniowym poczuciem wypalenia i wciąż wiszącym widmem technologii Source 2 twórcy znaleźli się w punkcie, w którym nie byli w stanie poprowadzić dalej opowieści.

W międzyczasie studio podejmowało mniej lub bardziej udane projekty, także w świecie marki, ale wydaje się, że obronną ręką wyszło jedynie wprowadzone już na rynek Half-Life: Alyx. Niewykluczone, że gra wyrosła właśnie z Half-Life 2: Episode 3. Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że Valve znajdzie sposób, by podjąć przerwaną przed laty opowieść.

https://www.youtube.com/watch?v=O2W0N3uKXmo

Sprawdź bogatą ofertę gier na PC i konsole w sklepie Sferis.pl

najnowsze