News

Wiecie, ile Epic Games Store zapłaciło za ekskluzywność Control?

Maria Wawrzyniak, 20.09.2019 18:20 8

My już wiemy. Prawdopodobnie wie już spora część internetu. Suma niektórych może mocno zdziwić.

Firma, o której zaraz powiemy, wzbudza prawdopodobnie więcej kontrowersji, niż cokolwiek innego na rynku współczesnych gier komputerowych. Nie wspominając już o jej strategii biznesowej, która polega na wykupowaniu czasowej wyłączności na produkcje większych zespołów deweloperskich. Jak wiemy, wśród takich produkcji znalazło się między innymi Control, czyli najnowsza produkcja od studia Remedy Entertainment. A cały internet właśnie dowiedział się, ile dokładnie kosztowało Epic Games całe przedsięwzięcie – okazuje się, że całkiem sporo.Dane pochodzą z raportu finansowego Digital Bros, czyli macierzystej spółki wydawcy Control, którym jest firma 505 Games. Wprawdzie raport nie jest w języku angielskim, ale niemalże natychmiast po jego publikacji pojawiły się w sieci stosowne tłumaczenia. Poza tym, cyfr tłumaczyć nie trzeba – Epic Games zapłaciło za ekskluzywność 9,49 miliona euro, co po przeliczeniu na naszą walutę daje około 41,66 miliona złotych. Wspomniany raport pokazuje stan finansowy spółki 505 Games na ostatni dzień czerwca – w 2019 roku firma otrzymała wpłatę od korporacji Tima Sweeneya we wspomnianej już wysokości. 55% z tego miało trafić do 505 Games.

Kwota jest zarazem największym wpływem w omawianym czasie oraz stanowi aż 26% wszystkich przychodów z dystrybucji cyfrowej dla firmy. Teraz chyba wiemy, co twórcy mają na myśli, kiedy tłumaczą, dlaczego ciężko odmówić ofercie czasowej wyłączności dla Epic Games Store.

Control zadebiutowało 27 sierpnia 2019 roku. Tytuł pojawił się na komputerach osobistych (wiemy, gdzie dokładnie), a także na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One.


najnowsze