Polskie Ministerstwo Finansów nie uznaje loot boksów za hazard

Małgorzata Trzyna
2019/02/26 12:29

Występowanie elementów losowych nie przesądza o hazardowym charakterze danej gry.

W Belgii czy Holandii loot boksy, czyli płatne skrzynki z losową zawartością, zostały uznane za nielegalny hazard, stanowiący bardzo duże zagrożenie, gdyż korzystały z niego w znacznej mierze osoby nieletnie. Zmusiło to producentów do wycofania niektórych gier ze sprzedaży w tych krajach lub uniemożliwienia zakupu płatnych skrzynek (np. w FIFA, CS: GO czy Overwatch). W Polsce branża gier nie musi obawiać się konieczności wprowadzenia radykalnych zmian w tytułach, w których pojawiają się paczki z losową zawartością. Ministerstwo Finansów - jak informuje Gazeta Prawna - nie uznało loot boksów za hazard.

GramTV przedstawia:

- Analiza przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 165 ze zm.) pokazuje, że gry wykorzystujące w swej formule loot boksy nie wypełniają przesłanek żadnej z gier hazardowych, które są wskazane w zamkniętym katalogu ustawy (art. 2 ust. 1). Sam element losowości w danym przedsięwzięciu nie przesądza o hazardowym charakterze danej gry. W praktyce może występować wiele przedsięwzięć, które częściowo mają charakter losowy, jednak nie są one hazardem.

W Niemczech również analizowany jest problem loot boksów pod kątem naruszenia ustaw hazardowych. Zagadnieniem loot boksów zajmuje się także rząd Wielkiej Brytanii, który prowadzi badania, jak zdaniem Anglików skrzynki te mogą wpłynąć na rozwój młodzieży.

Komentarze
7
NemoTheEight
Gramowicz
27/02/2019 09:54
Kafar napisał:

Nic dziwnego, znów w ogonie europy. Zero wyobraźni oraz postępu.. tylko stare myslenie.

Proponuję, odrazu wyjąć z prawa rzeczywistosc wirtualną w całości "Bo to wirtualne, to nie istnieje". A już arugment, ze loot boxy nie spełniaja definicji żadnego z punktów ustawy napisanej dawno temu inajwyraźniej przestarzałej to szczyt poczucia humoru. Eeee... niech znowelizują ustawę? To jest tak, jakby kradizeż pieniędzy z konta nie była kradzieżą, bo w 1989 tak sie nie dąło i kradzież wg. przepisów moze dotyczyć tylko rzeczy fizycznych :)

NemoTheEight
Gramowicz
27/02/2019 09:44

Mógłbym uzyskać od Ministerstwa bardizje szczeółowe wyjaśnienia? Bo jak dla mnie sprawa jest prosta. Skoro hazadrem jest loteria fantowa, a  definicji jest to rodzaj loterii, w której kupuje sie losy iza nie są do wygrania nagrody rzeczowe, to lootboxy rżónią sie od nich praktycznie tylko tym, że nagrody nie są fizyczne, a wirtualne. Rozumiem, ze o hazardzie wg. "ekspertów" ministerstwa przesądza istnienie fizyczne nagordy? Czyli jeśli zrobię loterię z grami do wygrana i bedą to wydania pudełkowe to to jest hazard, a jak do wygrania będą klucze na Steama i będę je wysyłać mailem bez przekazywania jakiegokolwiek świstka to to nie hazard?

Poza tym owszem. sam element losowości nie przesądza o hazardzie. Pza tym musi występować opłata i różnica wartości wygranych. Przy czym kwestią sporną jest czy chodzi o wartosć rynkową, czy dla danego cżłowieka),

Gregario
Gramowicz
27/02/2019 02:08

Czemu mnie to nie dziwi?

Headbangerr
Gramowicz
26/02/2019 20:05

Wiwat Polska, kolejny raz. Tylko u nas można wziąć kasę z góry, a na koniec poprosić o więcej i wygrać.

OKIGorgon
Gramowicz
26/02/2019 15:09

Jestem zadowolony z tej decyzji. Japońskie gry gacha, które są jednym wielkim loot boxem wciąż mogą być wydawane w Polsce w niezmienionej formie.

Sanders-sama
Gramowicz
26/02/2019 14:42

Ciekawe ile im EA zapłaciło za taki wyrok.

Kafar
Gramowicz
26/02/2019 13:25

Nic dziwnego, znów w ogonie europy. Zero wyobraźni oraz postępu.. tylko stare myslenie.