News

THQ Nordic nie tryska radością z powodu wyłączenia Metro Exodus ze Steamu

Patryk Purczyński, 31.01.2019 17:08 7

[Aktualizacja] Właściciel spółki Koch Media - wydawcy Metro Exodus - skomentował wycofanie Metro Exodus z platformy Steam na rzecz Epic Games Store.

[Aktualizacja - 31.01.2019 r.] Firma THQ Nordic AB wydała oficjalne oświadczenie, w którym w pełni popiera decyzję Koch Media o wyłączeniu Metro Exodus ze sprzedaży na Steamie i innych platformach na rzecz zapewnienia ekskluzywności Epic Games Store. - Gorąco wierzę, że Deep Silver i Koch Media ostrożnie rozważyły wszystkie za i przeciw, okazje i ryzyka związane z ich decyzją o ograniczeniu sprzedaży do Epic Games Store. Ta decyzja ma moje pełne poparcie - mówi Lars Wingefors, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy THQ Nordic AB.

Jednocześnie zwraca on uwagę na fakt, że przytoczone niżej komentarze na Twitterze pochodzą od THQ Nordic GmbH, która nie jest spółką-matką Koch Media, a jedną z podgrup firmy - tak samo jak wydawca Metro Exodus. - Zauważyłem, że jest pewne zamieszanie wokół dwóch rożnych podmiotów THQ Nordic, głównego i podległego z Wiednia. Jak już zakomunikowałem udziałowcom w ubiegłym roku, spółka-matka zmieni swoją nazwę, by lepiej odzwierciedlać swój status - tlumaczy Wingefors.

[Oryginalna treść wiadomości]

Ograniczenie sprzedaży pecetowej wersji Metro Exodus do Epic Games Store odbija się szerokim echem. Swoje niezadowolenie wyraziło już Valve, właściciel platformy Steam, na której postapokaliptyczna strzelanka była pierwotnie dotępna w przedsprzedaży, ale po podpisaniu umowy na wyłączność dystrybucyjną z Epic Games, została usunięta z oferty. Teraz swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiłą firma THQ Nordic, która w lutym ubigłego roku wykupiła spółkę Koch Media.

- Decyzja o wydaniu Metro Exodus w formie czasowego exclusive'a Epic Store została podjęta integralnie przez Koch Media, ponieważ Metro jest jej własnością intelektualną. Jest to siostrzana spółka THQ Nordic, dlatego nie będziemy komentować tej sprawy - utrzymuje THQ Nordic. Wygląda jednak na to, że władze firmy nie są w pełni zadowolone z tej decyzji.

- Nie chcemy kategorycznie wykluczać możliwości czasowych umów na wyłączność dla naszych gier w przyszłości, ale mówiąc tu i teraz, z pewnością chcemy, żeby to gracze mieli prawo wyboru platformy i planujemy udostępniać nasze portfolio w możliwie największej liczbie sklepów - dodaje THQ Nordic.

Premiera Metro Exodus zaplanowana jest na 15 lutego. Oprócz pecetów, gra trafi na Xboksa One i PlayStation 4.

najnowsze