News

Kontrowersyjna gra wymierzona w kandydata na prezydenta zostanie zdjęta ze Steamu?

Patryk Purczyński, 11.10.2018 16:09 2

Mizoginizm, homofobia i rasizm to tematy poruszane w grze Bolsomito 2k18. Brazylijski rząd wzywa Valve do usunięcia jej ze Steamu.

Brazylijski rząd bada sprawę gry Bolsomito 2k18, która ukazała się na Steamie 6 października. W bezpośredni sposób odwołuje się ona do aktualnej sytuacji politycznej w Kraju Kawy. Dość powiedzieć, że głównym bohaterem jest tu kandydat na prezydenta Jair Bolsonaro, słynący ze swych mizoginistycznych, homofobicznych i rasistowskich wypowiedzi. Motywem przewodnim produkcji brazylijskiego studia BS Studios jest przemoc wymierzona w kobiety, Afro-Amerykanów, społeczności LGBT i ludzi o poglądach lewicowych.

Przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Publiczne Ministerstwo Federalnych Dystryktów i Terytoriów będzie dostępność Bolsomito 2k18 na Steamie. We wstępnym komunikacie rząd zwraca uwagę na fakt, że gra została wydana dwa dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich w Brazylii i "w oczywisty sposób próbuje zaszkodzić prezydenturze i ośmieszyć tegoroczne wybory; powoduje też zbiorowe szkody moralne wśród ruchów społecznych, homoseksualistów i feministek".

Ministerstwo wezwie ponadto Valve do usunięcia Bolsomito 2k18 z oferty platformy Steam oraz pomocy w zidentyfikowaniu osób stojących za BS Studios. Co ciekawe, 87 proc. ze 131 recenzji, jakie gra otrzymała na Steamie, jest pozytywnych. Valve na razie nie skomentowało sprawy. Być może tytuł zostanie jednak zaklasyfikowany jako jawny trolling, co dla operatorów platformy jest podstawą do jego usunięcia. Los ten w ostatnim czasie spotkał setki innych produkcji.

Dodajmy, że Jair Bolsonaro wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Brazylii.

najnowsze