To koniec Kinecta. Microsoft zaprzestaje produkcji sensora

Patryk Purczyński
2017/10/25 19:46
2
0

Zaczynał jako Project Natal, przetrwał siedem lat i dwie konsole, zaliczając też krótki epizod na pecetach. Microsoft zaprzestał produkcji Kinecta.

To koniec Kinecta. Microsoft zaprzestaje produkcji sensora

Ostatni Kinect zjechał już z taśmy produkcyjnej. Microsoft zdecydował o zakończeniu wytwarzania kolejnych egzemplarzy sensora, o czym poinformowali sam autor projektu Alex Kipman oraz menedżer generalny Xbox Devices Marketing, Matthew Lapsen. Urządzenie sprzedało się w 35 milionach egzemplarzy, z czego ponad połowa (19 milionów) trafiła do konsumentów w ciągu pierwszego półtora roku dostępności na rynku. Choć produkcja nie będzie dalej trwała, Microsoft nadal zapewni obsługę klientom posiadającym kamerę.

Kinect debiutował w listopadzie 2010 roku jako sensor ruchu do Xboksa 360. Na początku 2012 roku Microsoft wypuścił również wersję przystosowaną specjalnie do komputerów osobistych, ale już w 2015 roku zaprzestał jej produkcji. Istotnym momentem w historii Kinecta było ogłoszenie, że każdy egzemplarz Xboksa One będzie miał wbudowaną kamerę. Już pół roku po premierze konsoli władze firmy ogłosiły jednak, że do sklepów trafi nowa edycja konsoli, już bez sensora. Z jednej strony pozwoliło to obniżyć cenę produktu, ale z drugiej twórcy gier stracili gwarancję, że każdy posiadacz XOne będzie mógł skorzystać z dodatkowych funkcji przygotowanych właśnie z myślą o Kinectcie.

GramTV przedstawia:

Historia raczej nie będzie dla kamery zbyt łaskawa i nie będzie najłaskawiej oceniać ogromnej skądinąd inwestycji poczynionej przez Microsoft w sensor ruchu. Kinect, owszem, był odważną próbą przedostania się w nowy wymiar rozrywki. Ostatecznie okazało się jednak, że nie był w stanie na stałe wpisać się w branżową rzeczywistość.

Komentarze
2
Usunięty
Usunięty
26/10/2017 11:27

Szkoda, bo był to jeden z najtańszych (i najlepszych, biorąc pod uwagę jakość do ceny) sprzętów do motion capture (oczywiście na PC).

MisioKGB
Gramowicz
25/10/2017 22:08

Przestali zarabiać na wysyłaniu danych do NSA/CIA/FBI?