Seria przygodówek Tex Murphy powróci... o ile złożą się na nią fani

Michał Ostasz
2012/03/21 12:44
22
0

Gracze złożyli się już na nowy projekt Tim Schafera, obecnie łożą na Wasteland 2 Briana Fargo, a od 15 maja będą mogli składać się na kolejną część cyklu przygodówek Tex Murphy. Chcecie dowiedzieć się więcej?

Powrót Teksa Murphy''ego jest w naszych rękach!

Studio BigFinishGames na czele z Chrisem Jonesem chce rozpocząć zbiórkę funduszy oraz pomysłów na nową, szóstą już, grę traktującą o przygodach detektywa Teksa Murphy'ego. Oczywiście środki na produkcję nowego tytułu przekazywać będziemy za pomocą odnoszącego sukcesy programu Kickstarter, o którym mogliście przeczytać na łamach gram.pl w ostatnich tygodniach naprawdę sporo.

W jaki sposób autorzy chcą przekonać nas do kupna "cegiełki"? Zobaczcie sami oglądając poniższe wideo:

Dla ciekawskich: historia serii zaczęła się w roku 1989 r. wraz z premierą gry Mean Streets, w której to poznaliśmy detektywa Teksa działającego w postapokaliptycznym San Francisco w połowie XXI w. Kolejny tytuł z tego cyklu, Martian Memorandum, pojawił się na rynku na dwa lata później. W 1994 r. zadebiutował Under a Killing Moon - odsłona, w której po raz pierwszy połączono grę prawdziwych aktorów z trójwymiarowymi lokacjami. "Trójka" cieszyła się tak dużym sukcesem, iż na jego fali powstały jeszcze dwa sequele wykonane w podobnej technice - The Pandora Directive (1996) oraz Tex Murphy: Overseer (1998). Warto zaznaczyć iż w rolę Teksa wcielał się wspomniany już Chris Jones. Jeśli tylko uda się zebrać odpowiednią ilość funduszy to ponownie wskoczy on w buty tego detektywa.

GramTV przedstawia:

Pomożecie?

Źródło: Joystiq

Komentarze
22
Henrar
Gramowicz
22/03/2012 17:21
Dnia 22.03.2012 o 06:56, kerkas napisał:

Czyli gdzieś pomiędzy 50.000.000 $ a 100.000.000 $ ?.

Bliżej 50 milionów, ale raczej tak.

Dnia 22.03.2012 o 06:56, kerkas napisał:

Gdyby maksymalnie obniżyć cenę i zdecydować się na dystrybucję cyfrową to kto wie ?.

Może, osobiście życzyłbym fanom F powrotu do starej konwencji bo jedną serię TES już mamy i drugiej nie potrzeba.

SupremeOrangeMaster
Gramowicz
22/03/2012 07:29

Takie zbiórki to rewelacyjny pomysł. Szkoda tylko, że do tej pory żaden z moich ulubionych emerytowanych deweloperów nie zbliżył się do Kickstartera (no dobra - bardzo czekam na nową grę Tima Schafera i Double Fine :D).Co do samego pomysłu zbierania pieniędzy na gry - rewelacja. Może zabrzmi to trochę anarchistycznie (tak naprawdę kocham kapitalizm :) ale żyjemy w czasach gdzie wydawcy mają zdecydowanie zbyt dużo do powiedzenia - ludzie zbyt mocno są dojeni; nie mówiąc nawet słowa sprzeciwu. Tak jak niezależni muzycy i filmowcy wypowiedzieli wojnę wielkim korporacjom (thanks internet!) tak i na rynku gier coś powinno w końcu drgnąć. Myślałem, że gry niezależne coś zmienią - ale te gry stają się z roku na rok coraz mniej niezależne. Teraz tak się nazywa zbyt drogie niewielkie gry produkowane i wydawane przez dużych graczy na PSS; XBLA czy Steam. Kiedyś było inaczej :( Liczę na to, że nowa inicjatywa coś zmieni. W końcu to ludzie decydują w co zagrać - a nie miliony dolarów wydanych na reklamę.Edit: I pomysł - możesz kupić grę za 10-20$ jeżeli wpłacisz pieniądze podczas tworzenia danej produkcji? Po prostu genialne!

kerkas
Gramowicz
22/03/2012 06:56
Dnia 21.03.2012 o 22:04, Henrar napisał:

> O jakiej kwocie mówimy w przybliżeniu oczywiście ?. Trudno powiedzieć, ale na 100% byłaby dwucyfrowa, bo seria na siebie zarabia, i to sporo.

Czyli gdzieś pomiędzy 50.000.000 $ a 100.000.000 $ ?.

Dnia 21.03.2012 o 22:04, Henrar napisał:

W przypadku Bethesdy - tak. Po sukcesie komercyjnym Skyrima i poprzednich Falloutów do starych zasad już nie wrócą. Chyba, że remake Baldur''s Gate''a sprzedałby się w 30 milionach egzemplarzy, co jest fizycznie niemożliwe.

Gdyby maksymalnie obniżyć cenę i zdecydować się na dystrybucję cyfrową to kto wie ?.

Henrar
Gramowicz
21/03/2012 22:04
Dnia 21.03.2012 o 21:59, kerkas napisał:

O jakiej kwocie mówimy w przybliżeniu oczywiście ?.

Trudno powiedzieć, ale na 100% byłaby dwucyfrowa, bo seria na siebie zarabia, i to sporo.

Dnia 21.03.2012 o 21:59, kerkas napisał:

Czyli w tym wypadku o rzucie izometrycznym i walce turowej należny zapomnieć tak ?.

W przypadku Bethesdy - tak. Po sukcesie komercyjnym Skyrima i poprzednich Falloutów do starych zasad już nie wrócą. Chyba, że remake Baldur''s Gate''a sprzedałby się w 30 milionach egzemplarzy, co jest fizycznie niemożliwe.

kerkas
Gramowicz
21/03/2012 21:59
Dnia 21.03.2012 o 21:50, Henrar napisał:

Fargo musiałby naprawdę dużo pieniędzy mieć, by w ogóle myśleć o wykupieniu serii.

O jakiej kwocie mówimy w przybliżeniu oczywiście ?.

Dnia 21.03.2012 o 21:50, Henrar napisał:

Może dostać najwyżej szansę na zrobienie gry z serii (jak Obsidian), ale i tak byłoby to na warunkach Bethesdy.

Czyli w tym wypadku o rzucie izometrycznym i walce turowej należny zapomnieć tak ?.

Henrar
Gramowicz
21/03/2012 21:50
Dnia 21.03.2012 o 21:38, kerkas napisał:

Nie niszcz moich kół a tak mnie górnolotnie to gdyby Brian Fargo zarobił odpowiednio dużo na Wasteland 2 aby móc odkupić prawa do marki to w tym momencie pomysł nie już taki absurdalny.

Prawa do Fallouta zostały wykupione przez Bethesdę za niecałe 6 milionów dolarów a warto wspomnieć, że:a) seria nie była żyłą złotab) Interplay pozbywał się wszystkiego za bezcen, byle tylko utrzymać się przy życiu.Fargo musiałby naprawdę dużo pieniędzy mieć, by w ogóle myśleć o wykupieniu serii.Może dostać najwyżej szansę na zrobienie gry z serii (jak Obsidian), ale i tak byłoby to na warunkach Bethesdy.

kerkas
Gramowicz
21/03/2012 21:38
Dnia 21.03.2012 o 21:28, Henrar napisał:

> możliwość wskrzeszenia projektu Van Buren Van Buren został już niejako wskrzeszony i nazywa się Fallout: New Vegas, który korzysta z części zawartości oryginału. I dlatego też nawet gdyby ktoś wpadł na pomysł zrobienia Van Burena jeszcze raz to i tak musiałby pewną istotną część napisać od nowa.

Chodziło mi o powrót do stylistyki starego fallouta:- rzut izometryczny- tryb turowy walkiitd. itp.

Dnia 21.03.2012 o 21:28, Henrar napisał:

Pomijam oczywiście fakt, że ew. Van Buren czy Fallout 4 (czy remake''i pierwszych części) na Kickstarterze nie wystartują, bo prawa do marki należą do Bethesdy, a to nie jest producent niezależny, jak Obsidian, Double Fine czy Beamdog.

Nie niszcz moich kół a tak mnie górnolotnie to gdyby Brian Fargo zarobił odpowiednio dużo na Wasteland 2 aby móc odkupić prawa do marki to w tym momencie pomysł nie już taki absurdalny.

Henrar
Gramowicz
21/03/2012 21:28
Dnia 21.03.2012 o 21:17, kerkas napisał:

możliwość wskrzeszenia projektu Van Buren

Van Buren został już niejako wskrzeszony i nazywa się Fallout: New Vegas, który korzysta z części zawartości oryginału. I dlatego też nawet gdyby ktoś wpadł na pomysł zrobienia Van Burena jeszcze raz to i tak musiałby pewną istotną część napisać od nowa.Pomijam oczywiście fakt, że ew. Van Buren czy Fallout 4 (czy remake''i pierwszych części) na Kickstarterze nie wystartują, bo prawa do marki należą do Bethesdy, a to nie jest producent niezależny, jak Obsidian, Double Fine czy Beamdog.

kerkas
Gramowicz
21/03/2012 21:17
Dnia 21.03.2012 o 20:33, Ostrowiak napisał:

zwąchali że schafer zarobił konkretne pieniądze to i sami się garną

Spójrz na to inaczej , nikt Ci nie stoi nad głową nie mówi ej stary za mało pięknych obficie obdarzonych przez naturę lasek , uprość intrygę , więcej wymiany ognia , mniej dialogów.A że producenci potrafią zarżnąć projekt to najlepiej widać po produkcie z dziedziny filmowej pt. Kac Wawa.Poza tym otwierają się nowe możliwości dla pozostałych ambitnych twórców np. Éric Chahi , możliwość wskrzeszenia projektu Van Buren , a przecież można to rozciągnąć na inne dziedziny np. filmy , książki itd.Zresztą na pewno znasz takie gry w których kontynuacje chętnie być zagrał moje to np.:Shadow Company: Left For Dead , Rezerwowe Psy , Freedom Fighters , Fallout Tactics

Crask
Gramowicz
21/03/2012 20:48
Dnia 21.03.2012 o 20:19, kerkas napisał:

Spoiler

http://allegro.pl/under-a-killing-moon-1994-access-software-i2192076773.html

Planowałem raczej kupić z GoG''a, ale pudełkowa wersja to +10 do lansu. No i cena niezła. Dzięki, być może się skuszę.

Ostrowiak
Gramowicz
21/03/2012 20:33

zwąchali że schafer zarobił konkretne pieniądze to i sami się garną

kerkas
Gramowicz
21/03/2012 20:19
Dnia 21.03.2012 o 19:23, Crask napisał:

Jeżeli gra pozostanie rasową pzygodówką, a Chris Jones ponownie użyczy swojego wizerunku Texowi, nie będę się nawet zastanawiał. Z gier przygodowych badziej by mnie chyba ucieszył tylko nowy Gabriel Knight. Pudełko z Under a Killing Moon mam do dzisiaj, chociaż nie gram, bo kupiłem po niemiecku.

Spoiler

http://allegro.pl/under-a-killing-moon-1994-access-software-i2192076773.html

Crask
Gramowicz
21/03/2012 19:23

Jeżeli gra pozostanie rasową pzygodówką, a Chris Jones ponownie użyczy swojego wizerunku Texowi, nie będę się nawet zastanawiał. Z gier przygodowych badziej by mnie chyba ucieszył tylko nowy Gabriel Knight. Pudełko z Under a Killing Moon mam do dzisiaj, chociaż nie gram, bo kupiłem po niemiecku. Świetna seria, chociaż cały gatunek "filmów interaktywnych" jakoś się nie przyjął. Ostatnim dużym tytułem była chyba Black Dahlia.

Phobos_s
Gramowicz
21/03/2012 17:39
Dnia 21.03.2012 o 15:37, TigerXP napisał:

I tak jest dokladnie przy kazdej produkcji tego typu?

Tak. Jeśli wpłacisz tzw. kwotę minimalną to dostajesz grę. Zwykle jest to kwota 15$.Z koszulkami czy innymi pierdółkami poniżej tych 15$ to już bywa różnie, zależnie od ustawienia kickstartera.Ale wystarczy, że wejdziesz na te ostatnie najbardziej nas interesujące czyli przygodówki od Double Fine i Wasteland 2 i sam zobaczysz: http://www.kickstarter.com/projects/66710809/double-fine-adventure http://www.kickstarter.com/projects/inxile/wasteland-2A w innych jest ten próg niższy: http://www.kickstarter.com/projects/1920171553/sherlock-holmes-consulting-detective-adventure-mys?ref=category - 9$ http://www.kickstarter.com/projects/atomicchimp/feebles-fable?ref=category - 12$

TigerXP
Gramowicz
21/03/2012 15:37

I tak jest dokladnie przy kazdej produkcji tego typu?

Phobos_s
Gramowicz
21/03/2012 15:13
Dnia 21.03.2012 o 14:31, TigerXP napisał:

/ciach/

Ty chyba nie rozumiesz na jakiej zasadzie kickstarter działa...Jeśli dasz twórcy jakąś określoną kwotę to dostajesz za to określone podziękowanie. Np za 5$ dostaniesz koszulkę albo jakąś inną pierdołę. Ale jeśli dasz 15$ do dostajesz grę i nie musisz jej kupować.Proszę, zaznajom się najpierw z tematem a potem pisz.

Mr_Spike
Gramowicz
21/03/2012 15:00
Dnia 21.03.2012 o 14:31, TigerXP napisał:

A ja myslalem ze nie da sie wymyslic niczego glupszego niz DLC. Jednak sie da, co gorsza ludzie sie na to nabieraja. Tworca dostaje na gre, potem ja sprzedaje i jeszcze zarabia na sprzedazy, szczyt marketingu. To tak jakbym zaplacil za to ze mi ktos wychoduje pomidora, a jak juz to zrobi to bym kupil tego pomidora w dokladnie takiej samej cenie w jakiej jest w innym sklepie.

Dokładnie. Wygląda na to, że "fani" mają płacić za grę podwójnie.

TigerXP
Gramowicz
21/03/2012 14:31

A ja myslalem ze nie da sie wymyslic niczego glupszego niz DLC. Jednak sie da, co gorsza ludzie sie na to nabieraja.Tworca dostaje na gre, potem ja sprzedaje i jeszcze zarabia na sprzedazy, szczyt marketingu. To tak jakbym zaplacil za to ze mi ktos wychoduje pomidora, a jak juz to zrobi to bym kupil tego pomidora w dokladnie takiej samej cenie w jakiej jest w innym sklepie.

Mr_Spike
Gramowicz
21/03/2012 14:19

Całkiem niedawno grałem sobie w Overseer''a. Pomysł nawet zacny by ożywić Texa. Gorzej tylko, jak taki system stanie się modny i wszyscy teraz będą chcieli by składać się na wszystko...

Phobos_s
Gramowicz
21/03/2012 13:35

No proszę. Jedna z moich ulubionych serii :)Ostatni raz w Mean Streets grałem chyba rok temu :) A Pandora Directive ma taki klimat, że tytuł pamięta się na dłuuugo po skończeniu.Na kolejną grę o Texie i to od jego oryginalnych twórców chętnie dam trochę kaski. Na szczęście to 15 maja jest jeszcze sporo czasu i można uzbierać :)Aha, i chciałem też nadmienić, że Tex Murphy: Overseer nie jest tak do końca sequelem. Jest to w dużej mierze remake pierwszej części przygód Texa czyli Mean Streets.

faustino
Gramowicz
21/03/2012 13:20

Gracze zlozyli sie juz na projekt studia Stoic, The Banner Saga.Wiecej tu http://www.kickstarter.com/projects/stoic/the-banner-saga

Undertaker
Gramowicz
21/03/2012 13:12

Ja niestety nigdy nie dam na taką akcję, bo sam nie mam lekko, ale gdybym mógł to bym naprawdę wspomógł. Inicjatywa fajna.