Polski gamedev w 2022 r. Gry, wydarzenia i wszystko co nas czeka

Mateusz Mucharzewski
2022/01/09 15:00
3
1

Po nieco mniej udanym roku przychodzi czas sporej liczby atrakcji. Zapowiada się bardzo dobre 12 miesięcy dla rodzimej branży.

Spis Treści

Polski gamedev w 2022 r. Gry, wydarzenia i wszystko co nas czeka

Planując ten tekst myślałem o klasycznym TOP 10 najciekawszych polskich produkcji, w które zagramy w 2022 roku. Wyszło jednak, że to za mało. Przy takim podejściu pominąłbym wiele istotnych produkcji, które mają szansę zrobić świetne wrażenie i przekonać do siebie rzesze graczy. Stąd decyzja, aby tym razem opisać wszystko co istotne. Nie wszystko co wyjdzie, bo tego jest kosmicznie duża liczba. Pominąłem, mówiąc kolokwialnie, pierdoły. Z zestawienia musiało też wypaść wiele symulatorów, które powstają w Polsce hurtowo. Wybrałem tylko te najważniejsze. Mimo wszystko wyszło około 60 gier, o których warto wspomnieć w kilku słowach. Większość z nich powinna pojawić się w tym roku. Tylko nieliczne czeka opóźnienie na 2023 rok. Przynajmniej tak mówi teoria, bo jak wiadomo w praktyce wszystko jest możliwe. Postarałem się jednak skontaktować z kilkoma deweloperami, dzięki czemu przy niektórych tytułach mogę podzielić się informacjami o planach wydania ich w tym roku. Są to najświeższe dane, przedstawione specjalnie dla Gram.pl.

GramTV przedstawia:

Jeszcze zanim zaczniemy warto wspomnieć, że w 2022 roku możemy spodziewać się wielu innych, ważnych wydarzeń. Jednym z największych będzie next gen patch do Cyberpunka 2077, który powinien być nowym otwarciem dla gry. Wiele też będzie się działo wokół Techlandu, który może rozpocząć proces wejścia na warszawską giełdę. Będąc przy tym temacie, inwestorzy na pewno liczą na mocne odbicie po słabym 2021 roku. W kręgu ich zainteresowania są też działania niektórych spółek, które poszukują nowych, strategicznych inwestorów. W 2020 roku do akcjonariatu Bloober Team wszedł Tencent. W bieżącym możemy być świadkami podobnej sytuacji. Nie zapominajmy też o przejęciach. Najbliżej kupna nowego studia jest 11 bit Studios. Wątpliwe, aby na tym się skończyło.

Nie chcę więcej przedłużać, bo przed nami sporo treści. Wymienione na kolejnych stronach artykułu ok 60 gier podzieliłem na kilka kategorii. Nie przywiązujcie do nich dużej wagi, bo są mocno orientacyjne. Aby łatwiej było manewrować między nimi skorzystajcie ze spisu treści umieszczonego na początku artykułu.

Komentarze
3
Gregario
Gramowicz
11/01/2022 05:16

Jest parę polskich gier, których jestem ciekawy i których będę wypatrywał w tym roku np. wspomniany w tekście Niezwyciężony, czy Tormentum II :)

gmilin
Gramowicz
09/01/2022 20:07

Oj bardzo czekam na Dark Envoy, tower of time bylo rewelacyjne, bardzo fajnie przedstawiony swiat i fabula, a do tego fajnie zrobione walki, oby wiecej!

Achilles
Gramowicz
09/01/2022 16:02

​Hmmmm całkiem ciekawe zestawienie. Nie mniej jednak dziwi mnie, że redakcja nie uwzględniła w nim jednego z lepszych moim zdaniem retroshooterów z naszego rodzimego podwórka tj. "Forgive Me Father", który wszedł w Early Access w październiku 2021 a na mieć premierę na wiosnę tego roku. Znalazł się nawet na 4 miejscu w pierwszej dziesiątce IndieDB. Czyżby redakcja przespała ten tytuł? Bo ja osobiście nie mogę doczekać się pełnego wydania. ​
Trwa Wczytywanie