ENDORFY Navis F360 ARGB vs i5-14600K - sprawdzamy OC i UV

Paweł Rudy
2023/10/17 15:00
0
1

Nowa generacja procesorów od Intel nie przynosi wielkich rewolucji wobec poprzedniczki, jednak daje trochę wyższe zegary bazowe, co podbije lekko wartość FPS.

ENDORFY Navis F360 ARGB jest w moim przekonaniu jednym z sensowniejszych wyborów do obsługi odblokowanych procesorów nowej generacji od Intel.

ENDORFY Navis F360 ARGB vs i5-14600K - sprawdzamy OC i UV

Wszystko przez ich wysokie pobory prądu, które aż proszą się o wysokowydajne chłodzenie wodne. Czy duży Navis sprostał ciepłu generowanemu przez i5-14600K? Zapraszam do oglądania!

ENDORFY Navis F360 ARGB vs i5-14600K – może być nawet cicho

W materiale wideo możecie usłyszeć brzmienie trzech wentylatorów Fluctus 120 podczas ich zoptymalizowanej pracy.

Z moich doświadczeń z nimi na tej chłodnicy jasno wychodzi, że przebijanie 1400 RPM nie miało już wielkiego wpływu na temperatury, więc trzymałem się poniżej tej wartości.

Duża chłodnica daje nam do dyspozycji większą ilość cieczy, która zajmuje się transferem ciepła z procesora, oraz większą powierzchnie tego transferu.

Dzięki temu wentylatory mogą pracować wolniej, choć w tej konkretnej konfiguracji nie za wolno.

ENDORFY Navis F360 ARGB vs i5-14600K – może być nawet cicho, ENDORFY Navis F360 ARGB vs i5-14600K - sprawdzamy OC i UV

Mając na froncie żeberkowaną chłodnicę, która staje się przeszkodą dla powietrza wchodzącego do obudowy, warto zadbać też o przepływ dla karty graficznej.

GramTV przedstawia:

W związku z tym dobrym pomysłem jest korzystanie z programu FanControl, który pozwala sterować prędkością wentylatorów także w stosunku do temperatury GPU, a nie tylko procesora.

O samym i5-14600K nie mam wiele do powiedzenia, bo jest to odświeżenie z lekko wyższym zegarem bazowym. Wciąż mamy 6 rdzeni P i 8 E, co daje razem 20 wątków, oraz 24 MB Smart Cache.

Wydaje mi się, że wciąż pozostaje problem ze standardowym mechanizmem blokowania procesora w gnieździe, który lekko odgina promiennik ciepła.

Brak równomiernego kontaktu procesora z chłodzeniem ogranicza jego możliwości odbierania ciepła, co skutkuje sporymi różnicami między temperaturami rdzeni.

Rozwiązaniem tego problemu byłaby ramka, która daje równomierny docisk, jednak na premierę chciałem przygotować materiał z bazowym systemem, by dać samemu Intelowi szansę na poprawę tego stanu rzeczy.

Na wideo jasno widać, że 6. rdzeń lubi wybijać się na prowadzenie, co przy przebiciu 100 stopni Celsjusza doprowadzi do ograniczenia taktowania.

Wydaje się więc, że do i5-14600K będę musiał w przyszłości podejść raz jeszcze, tym razem z ramką, bo został we mnie pewien testowy niedosyt.

Podsumowanie

W nowej generacji procesorów Intel najciekawsze jest i7, które dostało 4 rdzenie E więcej. Nie jest to więc jakiś powalający skok generacyjny, który łapie za serce.
Nie zmienia to jednak faktu, że dopłata 100 zł do 14600K wobec 13600K nikogo nie zrujnuje przy budowaniu PC, więc większość osób sięgnie po jednostkę z wyższym taktowaniem.
13600K będzie zaś produktem dla łowców promocji, dopóki nie skończą się jego zapasy.
Sam Navis F360 ARGB od ENDORFY raz jeszcze pokazał, że stosunkowo niedrogie chłodzenie może przynieść zadowalającą ciszę w działaniu, szczególnie po drobnym ulepszeniu, które przeszedł wobec starszej wersji.
Dwie łopatki więcej na wirniku pompy zwiększają w końcu przepływ wody, który jest kluczowy dla wydajności tego układu.
Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!