Felieton

Najlepsze nowe gry dla dzieci na Androida

Katarzyna Dąbkowska, 23.05.2015 14:00 0

Wasze dziecko ciągnie do tabletów i smartfonów, ale Wy nie wiecie, jakie gry będą dla nich odpowiednie? Służymy pomocą!

Dawno, dawno temu bajki opowiadały nam babcie. Wkrótce potem pojawiły się telewizory i nastała era kreskówek. Teraz przyszedł czas na urządzenia mobilne. Wśród setek, a nawet tysięcy gier stopniowo pojawiających się na smartfonach i tabletach ciężko wyróżnić te, które zaciekawiłyby młode pokolenie i jednocześnie nie zawierałyby szkodliwych dla młodego umysłu treści. Ważne jest też to, by nie wyciągałaby z kieszeni rodzica ogromnych sum pieniędzy. Dlatego też postanowiliśmy przyjść Was z pomocą i wybraliśmy dziesięć najciekawszych tytułów dla dzieciaków, które zadebiutowały w Sklepie Play w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Gry dla przedszkolaków

Akuku, gdzie jestem?

Zacznijmy od aplikacji dla najmłodszych. Akuku, gdzie jestem? to zestaw wielu minigier i kolorowanek dla przedszkolaków, które jeszcze nie potrafią czytać. Opracowana razem z dziećmi produkcja uczy najmłodszych spostrzegawczości, a także rozwija ich umiejętności manualne. Wraz z aplikacją młodzi użytkownicy przeniosą się do różnych światów. Odnajdą tutaj chociażby gospodarstwo, las, góry, a także krainę dinozaurów. Jednak gry nie pełnią jedynie funkcji rozrywkowych. Poprzez zabawę mogą nauczyć się również wielu nowych rzeczy, takich jak pierwsze cyferki, literki czy poznać zwierzaki z różnych regionów świata. Na koniec warto podkreślić, że nad produkcją czuwała ekipa specjalistów (m.in. logopeda, dydaktyk, pedagog), która na względzie miała przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pociech, tak więc w grze nie znajdziemy żadnej niepokojącej zawartości. Pierwsza plansza, Gospodarstwo, dostępna jest za darmo. Za kolejne musimy już, niestety, zapłacić.

Sklep dla Dzieci Peppa

Połączenie przyjemnego z pożytecznym? Świnka Peppa pokaże Wam, że da się to zrobić. Czesto nasze pociechy biorą za wzór swoich bohaterów z kreskówek. Kto oglądał Świnkę Peppę ten wie, że prosiaki też mogą być dobrymi nauczycielami. W Sklepie Play znajdziemy wiele tytułów z zachrumkaną bohaterką w roli głównej. Jedną z ostatnich aplikacji jest Sklep dla Dzieci Peppa. W grze nasza pociecha może pokierować sprzedażą w tytułowym sklepie. Do supermarketu wpadną takie znane postacie jak Pedro Kucyk, Królik Rebecca, George czy Suzy Owca. Podczas rozgrywki dzieci poznają nie tylko same produkty, ale również uczą się liczyć. Do gier z serii można zaliczyć również Świnka Peppa Ogród, Peppa nad rzeką czy Peppa i rodziny.

Toca Kitchen/Toca Lab/Toca Nature

Toca to raczej nie nazwa samej gry, a całej serii produkcji przeznaczonej dla najmłodszych. Choć tytuły z listy studia Toca Boca AB są dostępne w języku polskim, często postacie same nie mówią, a jedynie dają znaki, a same gry mają bardzo intuicyjne sterowanie i dzieci szybko uczą się, gdzie kliknąć, żeby wykonać daną rzecz. Toca to gry edukacyjne dla najmłodszych i nieco starszych dzieci, które chcą poznać tajniki chociażby kuchni czy laboratorium. Ostatnie dwie gry od Toca Boca AB, które pojawiły się w Google Play to Toca Kitchen oraz Toca Lab. Pierwsza z nich umożliwia maluchom przygotowanie posiłków z kilku dostępnych w lodówce produktów. Druga zaś jest o wiele ciekawsza i zdradza tajniki tablicy Mendelejewa. Nie zabraknie tu także innych ciekawostek ze świata chemii przedstawionych w przystępny, łatwo zrozumiały i nieco żartobliwy sposób. Na wspomnienie zasługuje również gra Toca Nature, która zwraca uwagę dzieciaków na zwierzaki i rośliny znajdujące się chociażby w lesie. Gra pozwala nawet na wyhodowanie swojego własnego lasu.

Dr. Panda's Restaurant: Asia

Dr. Panda rozgrywką przypomina wspomniane gry z serii Toca. Tutaj również znajdziemy wiele edukacyjnych elementów, z tą różnicą, że gier z milutką pandą w roli głównej jest po prostu więcej. Ostatnia gra z serii, która nie tak dawno ujrzała światło dzienne, to Dr Panda Restaurant: Asia, gdzie dzieci, podobnie jak to było w przypadku Toca Kitchen, uczą się kroić warzywa i przygotowywać posiłki. I tym razem pomaga im miła i wesoła Panda. Zdecydowanym plusem jest to, że gra jest darmowa, nie zawiera reklam i wewnętrznych mikrotransakcji.

LEGO Duplo Forest

Wiadomo, że nie zawsze możemy zabrać ze sobą całych zestawów klocków LEGO. Jeśli zatem Wasza pociecha ma smykałkę do budowania, The LEGO Group wychodzi do maluchów z ciekawą propozycją. LEGO Duplo Forest to kolejna, po chociażby LEGO Duplo Train czy LEGO Duplo Food, produkcja przeznaczona dla przedszkolaków w wieku 1,5 do 5 lat. Gra została specjalnie przygotowana dla malutkich rączek, tak, aby dzieci mogły się czerpać jak najwięcej przyjemności ze składania kolejnych budowli. Ale LEGO Duplo Forest to nie tylko składanie klocków, to również opowieść o wycieczce dwóch zwierzaków - Żyrafy i Królika. Podobnie jak w poprzednich pozycjach, tutaj również nie natkniemy się na mikrotransakcje i zakupy z poziomu aplikacji.

Gry dla starszych dzieci:

LEGO Star Wars/LEGO Marvel Super Heroes

Tak, wiemy, powtarzamy się nieco z klockowymi opowieściami. Jednak w ciągu ostatnich miesięcy grupa LEGO wydała naprawdę ciekawe pozycje dla dzieciaków. Można tu chociażby wymienić LEGO Star Wars, grę opartą o uniwersum Gwiezdnych Wojen, a także Marvel Super Heroes, w którym spotkamy się z superbohaterami z komiksów Marvela. LEGO Star Wars jest dostępne w Google Play za darmo. Natomiast LEGO Marvel Super Heroes jest grą premium, ale za to zawiera dużo więcej ciekawych poziomów. I choć tytuł ten jest obszerny, oferuje również zakupy wewnątrz aplikacji. Przy okazji warto wspomnieć, że oba tytuły nie zawierają więcej przemocy niż chociażby w przypadku kreskówek z Tomem i Jerrym czy popularnym ostatnio Ben 10.

Angry Birds Stella POP!

Jeśli jeszcze nie spotkaliście się ze Wściekłymi Ptakami, to znaczy, że w ogóle nie wychodziliście ostatnio z domu. Angry Birds jest dosłownie wszędzie. I nie bez przyczyny. W bardzo krótkim czasie gry z serii zostały pokochane przez dzieciaki. Szczególnie, że większość z nich umożliwia dodatkowe dokupowanie słodkich telepodów, którymi można się bawić jeszcze poza aplikacją. Angry Birds nie ogranicza się również do jednego tytułu. Ostatnimi czasy w Google Play pojawiło się Angry Birds Stella POP!. Tytuł ten różni się nieco od standardowych tytułów z Wściekłymi Ptakami w rolach głównych. Celem gry jest połączenie ze sobą trzech lub więcej kulek tego samego koloru. W grze dostępne są również różne ptaki. Każdy z nich pełni inną funkcję. Niedługo na mobilnych urządzeniach zadebiutują również Angry Birds Fight! oraz Angry Birds Under Pigstruction, które aktualnie zaliczyły tzw. soft launch w niektórych krajach. W Polsce, niestety, tytuły te nie są jeszcze dostępne. Jeśli mielibyśmy jednak polecić świetną grę z serii, byłoby to Angry Birds Epic, które zadebiutowało w zeszłym roku. Jest to darmowe RPG pełną magii i "świńskiego" żartu.

Frozen Free Fall

Frozen Free Fall to ciekawy sposób, aby zmusić nasza pociechę do myślenia. Celem gry jest łączenie na planszy kilku klejnotów tego samego koloru. I choć sama rozgrywka jest całkiem wciągająca, Frozen Free Fall przyciągnie dzieciaki nie tylko ze względu na kolorowe klejnoty. Przez cały okres rozgrywki towarzyszą nam tutaj postacie dobrze znane z niezwykle popularnego ostatnimi czasy filmu Disneya - Krainy Lodu. Pojawią się zatem Anna, Elsa, bałwan Olaf, Kristoff, a nawet przezabawny renifer Sven. Co ciekawe, gra zawiera w sobie nie kilkadziesiąt, a kilkaset poziomów, tak więc Twoje dziecko nie będzie się nudzić przez długi czas. Przestrzegamy jednak przed ukrytymi mikrotransakcjami.

DuckTales: Remastered

I tutaj szczerze nie jestem pewna czy polecać ową grę dzieciakom czy może ich rodzicom, którzy pamiętają jeszcze stare, dobre niedzielne wieczory spędzane z Kaczorem Donaldem i Myszką Miki. DuckTales Remastered to, jak sama nazwa wskazuje, odświeżona wersja platformówki, która zadebiutowała oryginalnie w 1989 roku. Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, niewiele się pod tym względem zmieniło w porównaniu do pierwowzoru - i tutaj przejmujemy kontrolę nad Sknerusem McKwaczem, który stara się uratować z opresji siostrzeńców Kaczora Donalda. Gra proponuje wiele godzin ciekawej przygody z bohaterami disney'owskich kreskówek. Jedyny minus - dość wysoka cena.

Jolly Jam

Jolly Jam to niezwykle ciekawa gra logiczna od twórców Angry Birds pozornie przypominająca Frozen Free Fall. Produkcję polecamy jednak nieco starszym dzieciakom, które lubią sobie pokombinować. Celem gry jest stworzenie swoistego rodzaju pudełka z dostępnych na planszy owoców i eliminacja tych gemów, które nie pasują do naszej budowli. Gra posiada barwną, miłą dla oka, całkiem zabawną oprawę graficzną. Jolly Jam polecamy jednak nie tylko dzieciakom. Kiedy małolaty położą się spać, swoich sił mogą w grze spróbować również dorośli. Przestrzegamy jedynie przed mikrotransakcjami.

najnowsze

Podczas E3 najwięcej pisano o Cyberpunku 2077!

Firma ICO Partners sporządziła raport dotyczący treści generowanych na portalach branżowych przez targi E3. Najwięcej uwagi skupiły na sobie Xbox i polski Cyberpunk 2077.