Felieton

Angry Birds Epic - poradnik dla początkujących graczy

Katarzyna Dąbkowska, 24.05.2015 17:57 2

Chciałbyś zagrać w Angry Birds Epic, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Służymy pomocą.

Angry Birds Epic różni się od standardowych tytułów z serii. Na początek należałoby wspomnieć, że tytuł ten nie ma nic wspólnego z rozwiązaniem ptak-proca-świnia. Epic jest bowiem RPGiem z bitwami rozgrywanymi w systemie turowym.

Instalacja

Angry Birds Epic dostępne jest za darmo w sklepach App Store i Google Play. Wystarczy zatem kliknąć ikonę pobierania, wcisnąć przycisk otwórz i gra uruchamia się sama. Poniżej linki do gier we wspomnianych sklepach:

Samouczek

:

Po obejrzeniu krótkiego wprowadzenia, podczas którego dowiadujemy się, że świnie znów odważyły się okraść pierzastych bohaterów z cennych jajek, załącza się samouczek, który daje wskazówki jak rozpocząć rozgrywkę. Podczas krótkiego treningu dowiadujemy się, że przytrzymaniem palca i przeciągnięciem go na świnię zaatakujemy naszego oponenta. Nauczymy się również jak walczyć z bossem, korzystać z dodatkowych umiejętności czy używać papryczki. Wygrywamy oczywiście jednym ruchem palca.

Bitwa

Na początku pisaliśmy, że bitwy w Angry Birds Epic rozgrywają się turowo. Zabawę rozpoczyna gracz, później nadchodzi kolej przeciwnika, po tym znów ruszamy się my. Zawodnicy mogą używać umiejętności ataku na oponentach, ale również rzucać czary obronne na członków swojej drużyny, czy leczyć ich czarami. Przegrywa ten, którego członkowie drużyny najwcześniej zostaną wyeliminowani z planszy.

W Angry Birds Epic nie możemy wybrać początkowego zestawu zawodników. Rozgrywkę rozpoczynamy od samouczka jako Red w walce jeden na jednego lub jeden na dwóch. Dopiero po kilku walkach jesteśmy w stanie odblokować kolejnych członków naszej drużyny.

Pierwsza drużyna

Pierwszą drużynę musimy zebrać podczas kilku kolejnych walk. Każda postać jest przedstawicielem innej klasy i posiada różne umiejętności. Do początkowych umiejętności zaliczamy:

 • Atak podstawowy - atak zadający obrażenia przeciwnikowi, którym posługują się poszczególni bohaterowie
 • Umiejętność obronna - podstawowa umiejętność, dzięki której bohaterowie mogą bronić się bądź zadawać obrażenia atakującej jednostce. Czary obronne, które posiadają ptaszyska można rzucać na innego członka drużyny, wtedy zwiększa się ich umiejętność obrony.
 • Papryczka - umiejętność specjalna poszczególnych ptaków. Pasek papryczki ładuje się wraz z zadawanymi obrażeniami. Najsilniejszy atak w grze.

Z czasem naszych bohaterów możemy ulepszać i dodawać im kolejne umiejętności. Większość z nich dodawana jest automatycznie podczas zdobywania kolejnych poziomów umiejętności. Początkowa drużyna, którą wystawimy na pole walki składa się z wymienionych poniżej postaci:

 • Red: należy do klasy Knight (rycerz); atak podstawowy - na pierwszym poziomie ptak ten może zadać cios odejmujący przeciwnikowi 26 punktów życia i skupiający na nim uwagę przeciwnika (utrzymuje się przez trzy tury). Umiejętność obronna - atak, który odejmuje 55% punktów od ataku przeciwnika (utrzymuje się przez dwie tury). Papryczka - Heroic Strike, który zadaje 115 punktów obrażeń.

 • Chuck: należy do klasy Mage (czarodziej); atak podstawowy - Storm - odejmujący 20 punktów życia wszystkim przeciwnikom znajdującym się aktualnie na planszy. Umiejętność obronna - Shock Shield - odejmuje 27 punktów życia każdemu przeciwnikowi, który zaatakuje ptaszysko (utrzymuje się przez 3 tury). Papryczka - Speed of Light - generuje natychmiastowo pięć ataków od naszych bohaterów.

 • Matilda: należy do klasy Cleric (kleryk); atak podstawowy - Healing Strike - zadaje 40 punktów obrażeń i dodatkowo dodaje ptakom z ekipy 20% z zadanych punktów obrażeń do punktów życia. Umiejętność obronna - Healing Shield - jeśli jeden ptak zostaje zaatakowany, wszystkie ptaki otrzymują 15% z zadanych przez oponenta punktów obrażeń (utrzymuje się przez 3 tury). Papryczka - Matilda uzdrawia wszystkie ptaki o 35%, a także zdejmuje z nich wszystkie szkodliwe zaklęcia

Broń i pancerz

Każda z postaci osobno posiada własny zestaw broni i pancerza. Zarówno trzymany w rękach miecz czy różdżka jak i hełm czy kapelusz dodają naszej postaci dodatkowe punkty obrony i zadawanych obrażeń. Punkty te zależne są od posiadanego przedmiotu. Broń, tarczę i miecz możemy zakupić chociażby u przydrożnego trenera, jak i w gnieździe. Możemy je również wykonać z pomocą magicznego kowadła. O tym poniżej.

Tworzenie broni i tarczy, magicznych przedmiotów w ekwipunku

Magic Anvil to magiczne kowadło, które otrzymujemy wraz z postępem rozgrywki. Kowadło pozwala nam na tworzenie własnych przedmiotów w grze. Na ten przykład możemy wykonać swój własny miecz, tarczę czy amulet. Tworzenie takiego przedmiotu jest banalnie proste. Przytrzymujemy długo ikonkę danego przedmiotu, by dowiedzieć się, jakie funkcje będzie posiadał, kiedy zdecydujemy się na jego stworzenie. Klikamy w przedmiot, który chcemy wykonać (będzie wtedy otoczony niebieskim okręgiem), po czym klikamy w ikonę złotego młotka w prawej dolnej części ekranu i voila! Jesteśmy posiadaczami nowego sprzętu. Do wykonania przedmiotu potrzebne są jednak surowce (o tym poniżej).

Tworzenie magicznych eliksirów/ciast

Wraz z postępem rozgrywki otrzymujemy również magiczny kocioł (Magic Cauldron), który umożliwia nam komponowanie własnych potionków. Mechanizm tworzenia eliksirów i ciast podobny jest do tego, z którym mieliśmy do czynienia w przypadku kowadła. Tutaj również przytrzymujemy ikonę z eliksirem, by dowiedzieć się wcześniej, jakie dokładnie ma właściwości, potem klikamy na niego, pacamy palcem w ikonę złotego młotka i dostajemy flaszkę z magicznym napojem. Kocioł, podobnie jak wspomniane wcześniej kowadło, dostępny jest w gnieździe. Do tworzenia eliksirów również niezbędne są surowce. Aby jednak wykonać magiczne ciasta musimy najpierw wykupić przepis na nie w świńskim laboratorium. Lokacja odblokowuje się wraz z postępem rozgrywki.

Pozyskiwanie surowców

Po każdym poziomie otrzymujemy możliwość zakręcenia kołem fortuny. Ilość prezentów, które zgarniemy zależna jest od ilości gwiazdek, jakie otrzymaliśmy za dobrze rozegrany poziom. Za trzy gwiazdki otrzymamy zatem trzy prezenty, za dwie - dwa, a za jedną - jeden prezent. Nie ma możliwości zatem, byśmy z poszczególnych poziomów wyszli bez chociażby jednego prezentu, bowiem, by przejść do następnego poziomu, musimy zgarnąć minimum jedną gwiazdkę. Na kole umiejscowione są również potrójne nagrody, jednak ciężko je wylosować. Co ważniejsze składniki możemy wykonać również poprzez połączenie składników podstawowych. Można tego dokonać klikając na wspomniane wcześniej kowadło lub kocioł, a następnie w ikonkę z surowcami na końcu. Gra poinformuje nas, które z surowców są surowcami podstawowymi, a które można wykonać poprzez połączenie innych składników.

Reklamy

Angry Birds Epic jest gra darmową. Od czasu do czasu zatem przed rozpoczęciem jakiegoś poziomu uruchomią się reklamy. Możemy je wyłączyć po kliku sekundach klikając w przycisk Skip video lub poczekać do końca reklamy i wyłączyć ją przyciskiem w lewym górnym rogu ekranu. Niekiedy obejrzenie reklamy umożliwia nam zdobycie 10% punktów obrony i ataku przed rozpoczęciem rozgrywki.

Mikrotransakcje

Jak większość darmowych gier, Angry Birds Epic również opiera się na wewnętrznych mikropłatnościach. W grze znajdziemy trzy rodzaje waluty:

 • Srebrne monety - najmniej wartościowa waluta, za którą kupimy podstawowe ulepszenia
 • Złote monety - tą walutą zapłacimy między innymi za ważniejsze ulepszenia oraz sprzęt. Wskrzeszamy nią też naszych zawodników po nieudanej walce
 • Klejnoty - o te jest w grze najtrudniej. Umożliwiają między innymi ponowne uruchomienie koła na końcu poziomu czy zakup najmocniejszego sprzętu

Wszystkie wspomniane waluty możemy wykupić w ramach mikrotransakcji. Wystarczy przejść do działu sklepowego znajdującego się w gnieździe (prawy dolny róg ekranu). Wtedy klikamy za przebraną za ptaka świnię i wchodzimy do sklepu.

Sklep

:

W sklepie możemy wykupić między innymi dodatkowe monety, klejnoty, przedmioty magiczne, a także eliksiry i specjalne przedmioty takie jak złoty kocioł czy złotą papryczkę chili. Ceny wahają się w zależności od funkcji takiego przedmiotu. Większość rzeczy zakupimy z pomocą waluty, którą możemy zdobyć w grze. Niektóre wykupimy jednak jedynie z pomocą prawdziwych pieniędzy.

Opcje

Patrząc z pozycji mapy w dolnym lewym rogu ekranu dostępna jest ikona opcji. W ten sposób możemy między innymi wyciszyć dźwięk, obejrzeć kreskówkę z Wściekłymi Ptakami w rolach głównych oraz dowiedzieć się czegoś więcej o samej grze i jej twórcach.

Porady

 • Im szybciej wyeliminujesz przeciwników z planszy, tym więcej punktów dostajesz na koniec. W tym celu używaj między innymi papryczki chili
 • Korzystaj z możliwości tworzenia własnych przedmiotów. Te bardzo pomagają w rozgrywce
 • Pamiętaj, aby używać umiejętności obronnych, im dłuższy pasek życia na końcu, tym więcej punktów dostajesz po zakończonym poziomie. Do dodania punktów życia używać umiejętności bohaterów, a także eliksirów. Możesz również przedłużyć pasek życia o 10% oglądając reklamy.
 • Możesz powtarzać niektóre prostsze poziomy, by zdobywać więcej surowców
 • Ciułaj grosze - im więcej zbierzesz, tym lepsze przedmioty możesz zakupić dla swojego bohatera
 • Jeśli chcesz mieć punktów życia przed rozpoczętą walką i masz nieco cierpliwości - odpalaj reklamy
 • Nie spiesz się z myśleniem, to nie bitwy na czas.
 • Łap złote świnie i prosiaki z workami monet. W ten sposób zdobywasz dodatkowo cenne przedmioty i walutę.
 • Pamiętaj o używaniu eliksirów i zaklęć obronnych, by przeciwnik zawczasu nie wyeliminował Twojego ptaka z rozgrywki.
najnowsze