Tydzień z AMD: Procesory AMD FX

Adam "Harpen" Berlik
2014/02/26 17:35

Dziś bierzemy pod lupę rodzinę pierwszych, natywnie ośmiordzeniowych procesorów dla desktopów AMD FX dla graczy i nie tylko. Czym charakteryzują się te układy? Sprawdźcie.

Tydzień z AMD: Procesory AMD FX

Chcesz, by gry (np. nowy Tomb Raider, Hitman: Rozgrzeszenie, Assassin's Creed IV: Black Flag, Battlefield 4, Call of Duty: Ghosts) działały płynnie i bez żadnych przycięć? By w codziennej pracy, gdy wykonujesz wiele zróżnicowanych operacji jednocześnie, nie dochodziło do żadnych przestojów? Tutaj z pomocą przychodzi rodzina procesorów AMD FX. To pierwsze, natywnie ośmiordzeniowe układy stworzone z myślą o wymagających odbiorcach, którzy nie chcą lub mogą sobie pozwolić na brak wydajności. Procesory te niezawodnie radzą sobie z uruchamianiem nowoczesnych gier wideo na najwyższych ustawieniach, a także świetnie sprawdzają się wówczas, gdy zajmujemy się edycją filmów zapisanych w wysokiej rozdzielczości czy też opracowujemy złożone, trójwymiarowe modele rozmaitych obiektów.

AMD FX to pierwsza rodzina procesorów ośmiordzeniowych stworzonych w architekturze 32 nm, w której znajdziemy aż dwanaście modeli dopasowanych do oczekiwań każdego odbiorcy. Najmocniejszym członkiem familii, który świetnie sprawdzi się między innymi w wymagających grach (np. debiutujący w tym tygodniu Thief), jest układ FX 9590 stworzony w technologii CMOS 32nm SOI z zegarem taktowanym częstotliwością 4,7/5,0 Ghz (czyli niesamowicie wysoko!), 8 MB pamięci podręcznej L2, 8 MB pamięci podręcznej L3, podstawką socket AM3+ i współczynnikiem TDP na poziomie 220W. Jak wymienione parametry wypadają w najskromniejszym procesorze AMD FX 4100? Nie są aż tak spektakularne, ale z pewnością zadowolą wielu użytkowników komputerów, którzy również nie chcą mieć do czynienia z pokazem slajdów, lecz płynną rozgrywką i szybkim działaniem aplikacji. Mówimy bowiem o CPU 3,6/3,8 GHz, 4 MB pamięci podręcznej L2 i 8 MB pamięci podręcznej L3, podstawce socket AM3+, TPD 95W i tej samej technologii CMOS, czyli 32nm SOI. Różnice są więc zauważalne, ale o ogromnej przepaści mowy być nie może. Co natomiast łączy wszystkie procesory AMD FX?

Odpowiedź brzmi: ogrom funkcji i możliwości, jakie AMD przygotowało z myślą o posiadaczach pierwszych, natywnie ośmiordzeniowych układów dla desktopów AMD FX (nie znajdziecie na rynku innych tego typu procesorów!). Producent zadbał o komfort użytkownika, udostępniając mu możliwość bezproblemowego podkręcania CPU za pomocą aplikacji AMD Overdrive i AMD Catalyst Control Center - odblokowany mnożnik z pewnością zainteresuje osoby szukające maksymalnej wydajności w posiadanym układzie. Nie trzeba się jednak obawiać rachunków za prąd. O tym również pomyślano. Liczba rdzeni i moc procesorów AMD FX jest większa niż kiedykolwiek wcześniej, ale zaawansowana architektura sprawia, że nie wymagają one dodatkowego zasilania.

Wspomnieliśmy już kilkukrotnie o architekturze 32 nm, w której zbudowano procesory AMD FX. Ale co to tak właściwie oznacza? AMD stworzyło 32 nanometrowy die-shrink, by zapewnić użytkownikom dostęp do CPU wyposażonych w najlepsze parametry techniczne, przy jednoczesnym dostępie do overclockingu poszczególnych układów. Twórcy zrobili wszystko, co w ich mocy, by procesory AMD FX mogły poszczycić się niespotykaną dotąd wydajnością i sprostały oczekiwaniom zarówno podczas codziennej pracy, jak i w trakcie spędzania wolnego czasu z ulubionymi grami czy filmami.

Każdy procesor AMD FX robi użytek z innowacyjnej i zaawansowanej technologii AMD Turbo Core. System wie, które aplikacje potrzebują w danej chwili największej wydajności, a które rdzenie należy przyśpieszyć, by praca przebiegała w płynnie. Nie będziesz już musiał czekać, aż dojdzie do zakończenia przeprowadzanych operacji - wszystko działa płynnie i bezproblemowo nawet, gdy masz uruchomionych wiele programów. Zapomnij więc o jakimkolwiek spadku animacji w kluczowych momentach, o zawieszaniu się gier czy programów – będziesz mógł cieszyć się komfortowym działaniem na wysokim poziomie. Nie ma nic gorszego niż moment, w którym system odmawia posłuszeństwa, gdy próbujemy otworzyć kolejną, naprawdę niezbędną aplikację, bez wyłączania poprzednich, prawda? Albo gdy próbujesz uruchomić grę, zostawiając włączone w tle programy, i czekasz kilka minut na wczytanie ekranu menu... To znaczy, że Twój system nie jest wydajny, ale jeśli posiadasz (lub będziesz posiadał) produkt AMD z Turbo Core na pokładzie nie musisz już sobie zaprzątać tym głowy.

AMD FX oferuje także wiele innych możliwości adresowanych również do osób, które wykorzystują komputer w pracy i mają do czynienia z zaawansowanymi aplikacjami. AVX (z angielskiego Advanced Vector Extensions) to Zaawansowane Rozszerzenia Wektorów. Niezwykle przydatne podczas pracy z aplikacjami naukowymi czy programami 3D, które korzystają z wyjątkowo złożonych obliczeń na liczbach zmiennoprzecinkowych. Użytkownik ma zapewnione także zwiększenie przepustowości i wydajności wielu funkcji wektorowych, zarówno przy obliczeniach zmiennoprzecinkowych, jak i związanych z liczbami całkowitymi - odpowiada za to Akumulacja Wielokrotności Wektorów Zmiennoprzecinkowych (Floating Point Vector Multiply Accumulate). Natomiast podczas korzystania z aplikacji szyfrujących (na przykład PCMark i TrueCrypt) będziemy mogli podziwać dobrodziejstwa, jakie zapewnia AES, czyli Standard Zaawansowanego Szyfrowania, który zwiększa wydajność wspomnianych programów.

GramTV przedstawia:

Jedną z istotnych cech procesorów z rodziny AMD FX jest wsparcie technologii AMD Virtualization (AMD-V) z IOMMU stworzonej z myślą o użytkownikach wykorzystujących oprogramowanie wirtualizacyjne. Mamy tutaj do czynienia z zestawem rozszerzeń sprzętowych dla architektury systemów x86, dzięki którym zasoby są wykorzystywane w bardziej efektywny sposób, co ma przełożenie na wydajność zarówno serwerów, systemów klienckich, jak również centrów danych. Bezpieczeństwo aplikacji na poziomie użytkownika i system operacyjnego gościa maszyny wirtualnej to: translacja adresów i kontrola dostępu, izolacja urządzeń, przypisywanie urządzeń w zwirtualizowanych systemach, bezpieczeństwo i obsługa zaufanych pakietów oraz ujednolicone zarządzanie przerwaniami.

Zupełnie osobną kwestią AMD FX jest zarządzanie zasilaniem procesorów - do tego służy technologia AMD PowerNow! (Cool'n'Quiet), która pozwala zaoszczędzić energię bez ponoszenia strat w zakresie wydajności układu. Zmniejszenie poboru mocy następuje wówczas, gdy użytkownik nie wykorzystuje w pełni mocy danego CPU (np. bo ogląda film lub przegląda strony internetowe, a nie ma uruchomionego zaawansowanego programu do obróbki trójwymiarowych obiektów graficznych) - system sam wie, kiedy na komputerze są włączone mniej wymagające aplikacje i na tej podstawie dostosowuje częstotliwość taktowania procesora. Warto dodać, że jest ona aktywowana domyślnie, więc każdy, kto korzysta z AMD PowerNow! (Cool'n'Quiet) może spodziewać się mniejszych rachunków za energię.

Na sam koniec zostawiliśmy HyperTransport, czyli specjalną technologię, która także przede wszystkim ma na celu zwiększenie wydajności w naszym komputerze za sprawą skróconego czasu dostępu do wejść/wyjść systemu. Dzięki niej komunikacja między układami przebiega znacznie szybciej, co sprawia, że przestoje w trakcie pracy są mniej odczuwalne. HyperTransport zawiera jedno 16-bitowe połączenie o prędkości do 5600 MT/s, a przepustowość wejścia/wyjścia wynosi nawet 8 GB/s w przypadku HyperTransport, a może zostać podwojona (16 GB/s) jeśli będziemy mieli dostęp do trybu HyperTransport Generation 3.0.

Tydzień z AMD jest wspólną akcją promocyjną firm AMD i gram.pl.

Komentarze
53
Usunięty
Usunięty
04/03/2014 08:57
Dnia 04.03.2014 o 03:05, Paunis napisał:

No właśnie! Ja stanąłem przed takim problemem. Mam już kupionego GeForce GTX 770 i chciałem posadzić go razem z prockiem AMD FX , ale czytając niektóre wypowiedzi na tym forum, mam obawy, że takie zestawienie niczego dobrego nie wróży. Może ktoś bardziej światły w tej kwesti rozwinie temat, bo w internecie nie mogłem nic znaleźć o takim konfigu

Chodzi o sterowniki niestety Nvidia mocno spadła na dół po względem ich jakośc. Większość tych informacji pochodzi ze stron forum nvidii. I tam nie raz pisano jak to takie cyrki jak kiepska obsługa rdzeni przez GPU raniła wydajność co sama nvidia przyznała nie raz. I to się tyczy nie tylko procesorów AMD bo w momencie takich problemów zauważono podobne sytuacje na procach intela i nvidia też przyznała że sytuacja jest prawdziwa. Dlatego teraz zachowawczo odradza się kombinacje Nvidia GPU+ AMD CPU.

Usunięty
Usunięty
04/03/2014 03:05

> "CPU AMD + GPU NVIDIA - a to dlatego że jak nvidia spierdzieli (i to nie raz) ze sterownikami> jeśli chodzi obsługę CPU to masakra bo wtedy karta nie wykorzysta CPU jak należy."> Uważam za cokolwiek nietypową sytuację. Masz może jakieś artykuły poruszające tę kwestię?> Bo chętnie zapoznałbym się z takim materiałem biorąc pod uwagę że to co opisuje pclab> (któremu wierzę bardziej niż losowa historia z internetu) jest zupełnie odwrotne i polecają> właśnie combo AMD+Nvidia.No właśnie! Ja stanąłem przed takim problemem. Mam już kupionego GeForce GTX 770 i chciałem posadzić go razem z prockiem AMD FX , ale czytając niektóre wypowiedzi na tym forum, mam obawy, że takie zestawienie niczego dobrego nie wróży. Może ktoś bardziej światły w tej kwesti rozwinie temat, bo w internecie nie mogłem nic znaleźć o takim konfigu

Usunięty
Usunięty
28/02/2014 10:51

Podsumowując, klasa budżetowa - AMD. Klasa high end - Intel.




Trwa Wczytywanie