Wybrano polskiego kandydata do Oscara. Chłopi lepsi od Zielonej granicy Agnieszki Holland

Radosław Krajewski
2023/09/25 15:30
0
0

Polska Komisja Oscarowa wybrała naszego kandydata do Oscara w kategorii Film Międzynarodowy.

Polski Instytut Sztuki Filmowej ujawnił, jaki film został zgłoszony przez Polskę w kategorii Film Międzynarodowy na przyszłoroczne Oscary. Chociaż wśród faworytów wymieniano m.in. Zieloną granicę Agnieszki Holland, to wybór Komisji Oscarowej padł na Chłopów w reżyserii DK Welchman i Hugha Welchmana.

Wybrano polskiego kandydata do Oscara. Chłopi lepsi od Zielonej granicy Agnieszki Holland

Chłopi polskim kandydatem do Oscarów

Chłopi mieli swoją oficjalną premierę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Produkcja brała również udział w konkursie głównym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobyła trzy statuetki: Nagrodę Publiczności, Nagrodę Specjalną i Nagrodę Specjalną Jury.

Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej stosunkiem głosów 4:2 wybrała film Chłopi od twórców Twojego Vincenta. W uzasadnieniu czytamy, że to „imponujący film animowany”, który osiąga „nowy poziom dynamizmu w animacji”

Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem.

Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing.

To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi.

GramTV przedstawia:

Czy Chłopi dostaną się na oscarową shortlistę składającą się z piętnastu filmów, dowiemy się 21 grudnia. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 23 stycznia 2024 roku, a gala odbędzie się 10 marca 2024 roku. Chłopi oprócz walki o nominację do kategorii Film Międzynarodowy, są brani również pod uwagę w kategorii Film Animowany.

Wczytywanie ramki mediów.

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!