Wiking oceniony w pierwszych recenzjach. Krytycy są zachwyceni nowym filmem reżysera Lighthouse

Radosław Krajewski
2022/04/12 11:20

Fani skandynawskich klimatów nie mogą pominąć tej produkcji.

Wiking, czyli najnowszy film Roberta Eggersa, reżysera kultowej Czarownicy: Bajki ludowej z Nowej Anglii oraz docenionego Lighthouse, powrócił z nowym filmem. Tym razem twórca porzucił atmosferę grozy na rzecz epickiej sagi o wikingach. Jak sugerują pierwsze recenzje, była to udana zmiana i produkcja zbiera rewelacyjne oceny. W serwisie Rotten Tomatoes Wiking z 49 recenzji aż 88% jest pozytywnych. Średnia nota dla filmu wynosi 8/10. Jak rzadko kiedy również Metacritic jest zgodne z tym werdyktem i produkcja może pochwalić się średnią na poziomie 83/100 z 26 recenzji.

Wiking oceniony w pierwszych recenzjach. Krytycy są zachwyceni nowym filmem reżysera Lighthouse

Większość recenzentów jest zgodnych, że Wiking jest filmem epicki, który staje się rewizją dla wielkich epopei. Wszystko za sprawą niezwykłej dawki brutalności, chaosu i niekończącego się cyklu przemocy, który zadowoli wszystkich fanów nordyckich wojowników. Eggers idealnie wkomponował w to realistyczny, wręcz namacalny świat, którym dyktuje wyłącznie zasada dokonania zemsty. Produkcja po brzegi wypełniona jest efektowną akcją i pojedynkami na śmierć i życie, które przynoszą wiele emocji. Dla wielu krytyków jest to przykład bezbłędnego balansowania na granicy arthouse’u i kina rozrywkowego.

Film chwalony jest również za odpowiednie wykorzystanie kulturowego i religijnego aspektu plemion z północy, który został odpowiednio uwydatniony przez Eggersa. Dużo ciepłych słów pada pod adresem obsady, w szczególności Alexandera Skarsgarda, który według niektórych zaliczył najlepszą rolę w swojej karierze. Aktor idealnie dopasował furię i zwierzęcą dzikość do swojej postaci, zaś reżyser zadbał o psychiczne aspekty jego bohatera, które mają być jeszcze głębsze, niż u postaci w Lighthouse. Również Nicole Kidman zbiera bardzo dobre opinie, której rola jest zupełnie inna od tych, do których nas przez lata przyzwyczaiła.

GramTV przedstawia:

Recenzenci będący w mniejszości krytykują film za nieciekawą i przewidywalną historię, która jedynie wykorzystuje schematy motywu zemsty. Niektórzy narzekają również na brak klimatu oraz opowieści pozbawionej emocjonalnego ładunku, przez co całości brakuje życia i wygląda jak żywa makieta. Fabuła ma być na tyle prosta, że dałoby się ją streścić jednym zdaniem. Dostaje się również metrażowi, który wypełniony jest nudniejszymi fragmentami.

Wiking zadebiutuje w polskich kinach już 22 kwietnia.

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!