Scarlett Johannson zamierza walczyć ze swoją podróbką pojawiającą się w internecie

Krzysztof Żołyński
2023/11/02 16:30
0
0

Scarlett Johansson dołącza do grona aktorów walczących o swoje prawa z firmami wykorzystującymi ich wizerunek do tworzenia filmów konstruowanych przez sztuczną inteligencję.

Niedawno pisaliśmy o podobnej akcji Toma Hanksa. Popularna aktorka podjęła kroki prawne przeciwko twórcy aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję za wykorzystanie jej podobizny w reklamie. Mowa tutaj o trwają krótkiej reklamie promującej edytor obrazów o nazwie Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar. Zdaniem pełnomocników, pojawia się w niej wizerunek i głos Johansson, którego użycie nie było uzgadniane z gwiazdą kina.

Scarlett Johannson zamierza walczyć ze swoją podróbką pojawiającą się w internecie

Scarlett Johansson zaskarży firmę wykorzystującą jej wizerunek do filmów reklamowych

W reklamówce użyto fragmentu autentycznego klipu z Czarnej Wdowy, a następnie pojawiają się zdjęcia i sklonowany głos aktorki, którym zachęca się do zakupu aplikacji. W tej chwili Lisa AI jest bezproblemowo dostępna w sklepach App Store i Google Play, a reklamy pojawiały się najczęściej na Twitterze/X.

Nie traktujemy tych spraw łagodnie. Zgodnie z naszym zwykłym postępowaniem w takich okolicznościach, zajmiemy się tym, korzystając ze wszystkich dostępnych nam środków prawnych. – komentuje pełnomocnik Scarlett Johannson.

GramTV przedstawia:

Jak już pisaliśmy, wygenerowany przez sztuczną inteligencję wizerunek Toma Hanksa został niedawno użyty do sprzedaży usług stomatologicznych. Nie jest to odosobniony przypadek, ponieważ wizerunki znanych ludzi od jakiegoś czasu są używane bez ich wiedzy i zgody do promocji rozmaitych produktów.

Dochodzenie praw jest w tym wypadku wciąż nieco skomplikowane, ponieważ dopiero kształtują się odpowiednie przepisy. Jednak w USA powstały już pierwsze przepisy umożliwiające ściganie nieuprawnionego wykorzystania nie tylko wizerunku, ale nawet głosu.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!