Przyszłe wersje PCIe Express mogą wykorzystywać technologię optyczną?

Krzysztof Żołyński
2023/08/07 13:00
0
0

Specjaliści twierdzą, że w przyszłości magistrala PCIe Express będzie korzystać z technologii połączeń optycznych, która z powodzeniem zastąpi stosowaną obecnie, opartą na elektryczności.

Współczesne komputery w dużym stopniu opierają się na magistrali PCI Express, która świetnie spisuje się w zakresie połączeń o dużej przepustowości pomiędzy poszczególnymi komponentami. Jednak wymagania stale rosną i już trzeba patrzeć daleko w przyszłość. Podczas gdy obecnie pracuje się nad technologiami takimi jak PCIe 6.0 i 7.0, specjaliści nie mają wątpliwości, że przyszłością jest radykalna zmiana na połączenie optyczne.

Przyszłe wersje PCIe Express mogą wykorzystywać technologię optyczną?

Użytkowane obecnie PCI Express całkiem dobrze spełnia stawiane przed nimi wymagania, ale ma kilka wad, wśród których na pierwszy plan wysuwa się ciepło generowane przez tę magistralę. Problem stał się realny wraz z wprowadzeniem dysków SSD PCIe 5.0, pierwszych urządzeń pamięci masowej PCIe, które będą wymagały radiatora i wentylatora, aby utrzymać temperaturę w ryzach. Nigdy nie stanowiło to problemu z poprzednimi iteracjami dysków SSD korzystających zarówno z magistrali SATA, jak i magistrali PCIe, ale ponieważ przepustowość podwaja się z każdą generacją, ciepło zaczyna być problemem. W związku z tym potrzebna będzie nowa technologia.

Nowoczesne PCI Express wymaga przesiadki na połączenia optyczne?

Jak donosi PCI-SIG, powołano specjalną grupę roboczą, której zadaniem będzie zbadanie możliwości wprowadzenia połączeń optycznych i zastąpienie nimi, obecnie stosowanych, elektrycznych. Korzyści byłyby spore – pozwali to na lepszą wydajność przy generowaniu mniejszej ilości ciepła, a także zmniejszy opóźnienia, przy jednoczesnym umożliwieniu dłuższych połączeń. Ogólnie rzecz biorąc, całkowicie wywróciłoby to do góry nogami całą branżę komputerów osobistych, ponieważ przejście z połączeń elektrycznych na optyczne wymagałoby przeprojektowania każdej części komputera.

GramTV przedstawia:

To oczywiście wymaga czasu. W praktyce wielu lat. Patrząc na tempo wdrażania innych technologii i zmian, można sądzić, że jeśli optyczne połączenia dla PCIe zostaną opracowane w 2025 r., to na ich wdrożenie możemy poczekać do 2030 r. albo nawet dłużej.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!