Netflix pozwany przez uczestników programu Squid Game. Platforma odpiera zarzuty

Radosław Krajewski
2023/11/24 11:00
1
0

Uczestnicy doznali na planie obrażeń, a teraz żądają od Netflixa odszkodowania.

Premiera Squid Game: Wyzwanie odbyła się w cieniu kontrowersji. Nowe reality show inspirowane popularnym koreańskim serialem z 2021 roku nie spodobało się zarówno recenzentom, jak i widzom, zbierając słabe oceny. Jeszcze przed debiutem programu w amerykańskich mediach pojawiły się doniesienia od uczestników o trudnych warunkach panujących na planie, przez które część z nich doznała obrażeń. Netflix może mieć przez to problemy i firma prawnicza z Wielkiej Brytanii grozi platformie procesem sądowym.

Netflix pozwany przez uczestników programu Squid Game. Platforma odpiera zarzuty

Squid Game: Wyzwanie – uczestnicy chcą pozwać Netflixa i firmę odpowiedzialną za program

Express Solicitors ogłosiła, że reprezentuje dwóch uczestników programu ubiegających się o odszkodowanie za swoje przykre doświadczenia podczas kręcenia Squid Game: Wyzwanie. Zawodnicy mieli zostać narażeni na utratę zdrowia przez twórców reality show, w tym na „hipotermię i uszkodzenie nerwów”. Firma jest również w kontakcie z innymi potencjalnymi wnioskodawcami.

Wysłaliśmy pisma pozwów w imieniu zawodników kontuzjowanych w tym programie. Z tego, co nam powiedziano, w imię rozrywki przesunęli granice bezpieczeństwa. Firmy produkcyjne muszą zadbać o to, aby standardy bezpieczeństwa i higieny pracy w ich programach nie narażały ludzi na ryzyko krzywdy – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Daniel Slade.

Uczestnicy przedstawili, że na planie panowały „złe standardy bezpieczeństwa i higieny pracy”. Teraz domagają się od studia Lambert, producenta serialu, i Netflixa odszkodowania. Zawodnicy mieli doznać obrażeń podczas popularnej gry „Czerwone, zielone”, która wymagała od uczestników stania w bezruchu przez dłuższy czas. Zawody były kręcone przez kilka godzin podczas mroźnej zimy, a w studiu nie zadbano o odpowiednią temperaturę. „To była jak strefa wojny” – przyznał jeden z zawodników. „Ludzie byli przenoszeni przez medyków, ale nie mogliśmy nic powiedzieć. Jeśli zaczęlibyśmy mówić, odpadlibyśmy z programu” – dodał.

Zawodnicy myśleli, że biorą udział w czymś zabawnym, a kontuzjowani nie spodziewali się, że będą tak cierpieć. Doznali obrażeń po spędzeniu czasu w bolesnych pozycjach w niskich temperaturach. Jeden z klientów opisuje, że widział, jak ktoś mdlał, a potem ludzie wzywali lekarzy. Mamy przypadek, gdy ktoś skarży się na hipotermię. Jednemu zrobiła się fioletowa ręka z zimna. Takie urazy mogą mieć bardzo poważne, długoterminowe konsekwencje zdrowotne. Jeden z naszych klientów skarży się, że pomimo zimnej pogody otrzymał źle dopasowaną odzież – powiedział Daniel Slade z Express Solicitors.

Jeszcze w zeszłym tygodniu The Hollywood Reporter otrzymał od producentów serialu oświadczenie, w tym producenta wykonawczego Johna Haya, że warunki na planie Squid Game: Wyzwanie były dla nich najważniejsze. Przyznał, że każdy z uczestników był otoczony „należytą opieką”.

Dobrobyt i bezpieczeństwo są dla nas oczywiście najważniejsze. Podjęliśmy także odpowiednie środki, aby zapewnić ludziom opiekę. Szczególna krytyka, o której mówisz, dotyczyła kręcenia zawodów „Czerwone, zielone”. To były duże i skomplikowane zdjęcia, był zimny dzień i zajęło to sporo czasu. Ale wszyscy byli na to przygotowani i otoczeni należytą opieką. Przewidzieliśmy wszystko i faktycznie dokładnie przetestowaliśmy wszystko z wyprzedzeniem i upewniliśmy się, że podjęliśmy wszelkie odpowiednie środki.

GramTV przedstawia:

Sprawę skomentował również Stephen Lambert, producent wykonawczy programu. W swoim oświadczeniu dodał, że uczestnicy nie powinni spodziewać się, że będzie to łatwe i przyjemne reality show, gdy do wygrania są tak ogromne pieniądze. Przyznał jednak, że na planie nic złego się nie działo.

Rozdajemy największą nagrodę w historii konkursów telewizyjnych. Wygranie 4,56 miliona dolarów nie zapowiadało się na spacer po parku. Ale jednocześnie, chociaż były momenty, kiedy było dość ciężko i niekoniecznie chciałem być częścią tego programu, było o wiele przyjemniejsze i dużo łatwiejsze niż praca nad wieloma innymi programami – w porównaniu z niektórymi reality show o przetrwaniu, które powstały, lub z całą masą udanych seriali w Stanach i na całym świecie. To nie jest trudniejsze niż te, a w wielu programach ludzie są czasami leczeni z powodu łagodnych dolegliwości, co miało miejsce w tej konkretnej konkurencji.

Pierwsze pięć odcinków Squid Game: Wyzwanie jest już dostępnych. Kolejne cztery zadebiutują na Netflixie już 29 listopada, z kolei wielki finał został wyznaczony na 6 grudnia.

Komentarze
1
MisticGohan_MODED
Gramowicz
24/11/2023 20:19

A mogli zginąć...