Szachistka pozwała Netfliksa za seksistowską kwestię w Gambicie Królowej

Maria Wawrzyniak
2021/09/19 10:00

Doceniony serial może teraz pochwalić się nie tylko światową popularnością oraz mnóstwem nagród, ale również pierwszym pozwem.

Jak podaje między innymi serwis Screen Rant, światowej klasy szachistka – Nona Gaprindaszwili – pozwała platformę streamingową Netflix. Poszło o zdanie wypowiedziane podczas ostatniego odcinka serialu Gambit Królowej, kiedy to komentator finałowych zawodów w Moskwie odniósł się do dokonań wspomnianej szachistki w kontekście do sukcesu głównej bohaterki dzieła (fikcyjnej Beth Harmon).Szachistka pozwała Netfliksa za seksistowską kwestię w Gambicie Królowej

Jedyną niezwykłą rzeczą w niej tak naprawdę jest jej płeć, choć nawet to nie jest wyjątkowe w Rosji. Jest jeszcze Nona Gaprindashwili, ale ta jest mistrzynią świata kobiet i nigdy nie mierzyła się z mężczyznami.

Gaprindaszwili stwierdziła, iż jest to jawne umniejszanie jej osiągnięciom w karierze szachowej, zwyczajne kłamstwo i przejaw seksizmu. Oprócz tego szachistka została tutaj określona Rosjanką, podczas gdy w rzeczywistości jest Gruzinką – pochodzi z Gruzji, gdzie jest wręcz symbolem dyscypliny.

GramTV przedstawia:

Jak czytamy w pozwie, stwierdzenie, że kobieta nigdy nie mierzyła się z mężczyznami jest w oczywisty sposób fałszywe, a także rażąco seksistowskie i umniejszające. Netflix miał bezczelnie oraz celowo skłamać na temat osiągnięć Gaprindaszwili, aby w tani i cyniczny sposób podkręcić dramatyzm starając się upozorować, że fikcyjnej bohaterce udało się osiągnąć coś, czego nie udało się osiągnąć żadnej innej kobiecie, w tym Gaprindaszwili. Netflix bardzo szybko zareagował i skomentował sprawę.

Przedstawiciel platformy stwierdził, że choć firma jak najbardziej szanuje wszystkie osiągnięcia szachistki, tak uważa, że pozew jest bezpodstawny, zaś korporacja zamierza walczyć w sądzie. Gaprindaszwili domaga się rekompensaty w postaci odszkodowania w wysokości 5 milionów dolarów oraz usunięcia kontrowersyjnej wypowiedzi z serialu. Jak zakończy się ta sprawa? Czas pokaże.

Komentarze
2
dariuszp
Gramowicz
19/09/2021 12:02

Netflix adaptation XD Pełną gębą. Oby to przegrali. A przynajmniej ludzie się dowiedzą co i jak.

Renchar
Gramowicz
19/09/2021 10:40

Tu to się nie dziwię kobiecie mierzyła się z wieloma wybitnymi szachistami, a netflix rozpowszechnia że nigdy nie grał z facetem. Na 99% sprawę wygra kwestia w odcinku zostanie zmieniona to pewne co najwyżej kwota rekompensaty morze być mniejsza. Nie mniej Netflix jest na słabej pozycji by się bronić. Tak to promują asfalty bo rasizm i te sprawy, ale jak chodzi o białą kobietę to już nie mają problemu by być mędą.