Microsoft ogłosił koniec wsparcia Windowsa 10. Poznaliśmy konkretną datę

Radosław Krajewski
2024/05/26 13:00
7
0

Po tym czasie Windows 10 nie otrzyma nowych aktualizacji, w tym poprawek zabezpieczeń.

Windows 11 zadebiutował na rynku w październiku 2021 roku, a wszyscy posiadacze poprzedniej wersji popularnych „okienek” mogli bez żadnych opłat przejść na nowszą wersję systemu operacyjnego. Jak pokazują statystyki niewielu zdecydowało się na ten krok i Windows 11 nie jest wykorzystywany na takiej liczbie komputerów, jakby życzył sobie tego Microsoft. Firma postanowiła więc skorzystać z innej metody „zachęcenia” użytkowników do przesiadki z Windowsa 10 na najnowszą wersję systemu. Niektórym to się jednak nie spodoba.

Microsoft ogłosił koniec wsparcia Windowsa 10. Poznaliśmy konkretną datę

Microsoft ogłosił datę zakończenia wsparcia Windowsa 10

Microsoft ogłosił, że już 14 października 2025 roku zakończy wsparcie dla Windowsa 10. W oficjalnym komunikacie na stronie Giganta z Redmond czytamy, że wspomniana wersja systemu operacyjnego przestanie otrzymywać nowe aktualizacje, w tym te odpowiadające za zabezpieczenia, a także nie będzie udzielana pomoc techniczna.

Firma jednak uspokaja, że komputery z Windowsem 10 nie przestaną działać. Microsoft zachęca jednak, aby przejść na najnowszą wersję systemu.

Po 14 października 2025 r. firma Microsoft nie będzie już dostarczać aktualizacji zabezpieczeń ani udzielać pomocy technicznej dla systemu Windows 10. Twój komputer będzie nadal działać, ale zalecamy przejście na system Windows 11.

GramTV przedstawia:

Niektórzy jednak zwracają uwagę, że nie wszyscy mają możliwość zainstalowania Windowsa 11 na swoich komputerach. Problemem są procesory starszych generacji, które nie są obsługiwane przez najnowszy system Microsoftu, a także brak modułów TPM 2.0. Użytkownicy narzekają na działanie firmy, która wymusza na swoich klientach zmianę sprzętu na nowszy.

Windows 11 nie jest zbyt lubianym systemem operacyjnym. Najnowsza wersja ma zaledwie 25% udziału w rynku, gdy Windows 10 może pochwalić się aż 70% udziałem. Dla Microsoftu nie jest to zadowalająca sytuacja i coraz częściej słyszymy plotki o Windowsie 12, który miałby być bardziej dopracowaną wersją swojej poprzedniczki.

W przyszłym roku Windows 10 będzie mógł pochwalić się dziesięcioletnim wsparciem. Z kolei wsparcie dla Windowsa 7 i Windowsa 8 zakończyło się po 11 latach od premiery obu systemów operacyjnych.

Komentarze
7
MeMe
Gość
28/05/2024 00:12

Czy mogę zwrócić mój pc (zakupiony z w10). Mam wrażenie że zostałem oszukany hasłami typu "windows 10 to ostatni windows".

GThoro
Gramowicz
27/05/2024 08:08
ZubenPL napisał:

Osobiście nie znam film które tak robią, a w Polsce jest nielegalne.

Ja też nie, ale świat się na Polsce nie kończy, ani na osobistej bańce. Z tego co wiem to u nas to nie jest nielegalne, dostajesz firmowy laptop i jesteś poinformowany, że możesz być monitorowany i tyle w temacie.

Gotenssjgoddark
Gramowicz
26/05/2024 21:09

mój pc też nie spełnia wymagań pod Windows 11
Trwa Wczytywanie