Koniec sporu o seksistowską uwagę w Gambicie królowej. Netflix poszedł na ugodę

Radosław Krajewski
2022/09/07 13:15

Po prawie roku poznaliśmy finał głośnej sprawy związanej z hitem platformy.

We wrześniu 2021 roku światowej sławy szachistka Nona Gaprindaszwili pozwała Netflixa za dialog z ostatniego odcinka serialu Gambit królowej. Komentator finałowych zawodów w Moskwie odniósł się do wspomnianej szachistki w kontekście osiągniętego sukcesu przez główną bohaterkę produkcji. Mogliśmy usłyszeć, że Gaprindaszwili nigdy nie mierzyła się z mężczyznami, dlatego to dokonania Beth Harmon, granej przez Anyę Taylor-Joy, są większe i bardziej znaczące dla kobiet w świecie szachowym. Szachistce nie spodobał się tej komentarz, który uznała za niesprawiedliwy przejaw seksizmu. Co więcej, została nazwana Rosjanką, gdy w rzeczywistości jest Gruzinką. Gaprindaszwili postanowiła nie zostawiać tej sprawy i pozwała Netflixa o zniesławienie.

Koniec sporu o seksistowską uwagę w Gambicie królowej. Netflix poszedł na ugodę

Koniec sprawy Gaprindaszwili kontra Netflix

Sprawa właśnie otrzymała swój finał, który nie zakończy się na sali sądowej. Obie strony doszły do porozumienia i Netflix zgodził się na ugodę z szachistką. Platforma początkowo powołała się na pierwszą poprawkę do Konstytucji, która pozwala twórcom na wolność słowa, w tym na dowolną interpretację i prezentację historii. Jednak w styczniu bieżącego roku sąd odrzucił tę argumentację, nie zgadzając się na odrzucenie pozwu Gaprindaszwili. Zdaniem sądu firma może zostać pozwana za zniesławienie prawdziwych ludzi w fikcyjnych utworach.

GramTV przedstawia:

Szachistka składając pozew, domagała się 5 milionów dolarów odszkodowania. Żadna ze stron nie skomentowała ugody. Nie wiadomo, ile Netflix wypłaci Nonie Gaprindaszwili pieniędzy.

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!