Elon Musk stworzył własną firmę zajmującą się sztuczną inteligencją

Krzysztof Żołyński
2023/04/15 18:35
1
0

Elon Musk niepodziewanie zarejestrował firmę, mającą zajmować się sztuczną inteligencją.

Elon Musk – właściciel Tesli, SpaceX, Twitter, Neuralinka i internetowy celebryta zarejestrował w zeszłym miesiącu nową firmę X.AI Corp. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ma się ona zajmować badaniem i rozwojem sztucznej inteligencji, a Musk był do niedawna zadeklarowanym wrogiem tej technologii.

Elon Musk stworzył własną firmę zajmującą się sztuczną inteligencją

Dwa opiniotwórcze pisma z USA - The Wall Street Journal i The Financial Times – donoszą, że firma zajmująca się sztuczną inteligencją o nazwie X.AI Corp, została zarejestrowana w Nevadzie, a we wniosku Elon Musk jest określony jako jej dyrektor. Wiadomo, że ma on szczególne upodobanie do litery „X”, co niedawno zaowocowało zmianą nazwy Twitter, Inc. na X Corp. Stąd też pewnie ta litera w nazwie nowego projektu.

Elon Musk jednak wspiera sztuczną inteligencję

Mimo negatywnego nastawiania do SI, Musk nie jest nowicjuszem w tej branży. Niewiele osób wie lub pamięta, ale był współzałożycielem OpenAI, zanim opuścił firmę prawie dziesięć lat temu. Do zmiany nastawienia skłonił go chyba błyskawiczny wzrost popularności ChatGPT. Głośno opowiedział się za regulacją technologii i podpisał list otwarty, w którym wezwał liderów branżowych do sześciomiesięcznej przerwy w jej rozwoju. Jego zdaniem ChatGPT jest politycznie stronniczy, a on sam chce stworzyć modele sztucznej inteligencji, które „szukają prawdy”.

GramTV przedstawia:

W tej chwili plany Muska dotyczące X.AI Corp i fakt, czy rzeczywiście chce zbudować prawdziwego rywala ChatGPT, pozostają niejasne. Jednak od kilku miesięcy jest zainteresowany tematem i otacza się fachowcami. Podobno w marcu zatrudnił dwóch byłych badaczy DeepMind, w tym naukowca Igora Babuschkina, który prawdopodobnie kieruje nowym projektem. Podobno Musk kupił również 10 000 procesorów graficznych do rozwoju sztucznej inteligencji w jednym z centrów danych Twittera. Ponadto, według The Times, prowadzi już rozmowy z inwestorami Tesli i SpaceX, aby zainwestować pieniądze w swoje nowe przedsięwzięcie.

Komentarze
1
Kawalerzysta
Gramowicz
15/04/2023 22:25

O nie.... Jesteśmy zgubieni!