Ciche miejsce 2 z pierwszymi recenzjami. Czy to godna kontynuacja poprzedniczki?

Radosław Krajewski
2021/05/19 12:20

Druga odsłona Cichego miejsca rozpocznie tegoroczne lato pełne horrorów. Sprawdzamy, czy to film tak dobry, jak pierwsza część.

Ciche miejsce 2 z pierwszymi recenzjami. Czy to godna kontynuacja poprzedniczki?Paramount Pictures nie miało żadnych wątpliwości, że Ciche miejsce 2 stanie się hitem. Na półtora tygodnie przed oficjalną premierą studio zniosło embargo na recenzje swojego najnowszego filmu. Po efektownym i klimatycznym zwiastunie, jest to kolejny element kampanii promocyjnej, która ma budować wielkie oczekiwania widzów do tego tytułu. Był to strzał w dziesiątkę, bo produkcja zbiera świetne oceny wśród amerykańskich recenzentów. W serwisie Rotten Tomatoes średnia pozytywnych ocen wynosi aż 90% z 48 recenzji. Tylko 5 z nich jest negatywna, zaś średnia ocena filmu wynosi 7,1/10. Podobna średnia widnieje w serwisie Metacritic, w którym Ciche miejsce 2 może pochwalić się 73 punktami z 24 recenzji. Żadna nie została sklasyfikowana jako negatywna i tylko 3 oznaczone są jako mieszane. Ale co właściwie mówią nam recenzje o tym filmie?

Krytycy są zgodni, że Ciche miejsce 2 to dobry film, ale brakuje mu do wybitności pierwszej odsłony. Zwracają przede wszystkim uwagę na brak innowacyjności i świeżości, dzięki której pierwsza część wyróżniała się na tle innych horrorów. Recenzenci nie mają więc wątpliwości, że Ciche miejsce 2 nie jest lepszy od poprzedniczki, ale nadal to na tyle świetna produkcja, że warto ją obejrzeć. Chwalona jest praca reżysera oraz scenarzysty, przede wszystkim przy prowadzeniu narracji i wysokiej jakości produkcyjnej, która zapewnia intensywne doświadczenia podczas seansu. Nie brakuje więc momentów, które sprawią, że część widzów obejrzy film na krawędzi fotela. Wiele słów uznania otrzymał montażysta, który doskonale radzi sobie z trzema wątkami i utrzymuje więź rodzinny Abbottów, nawet gdy ci są rozdzieleni. Ponownie Krasinski wywiązał się ze swojego zdania, oferując przerażające i trzymające w napięciu sceny z potworami.

Jeżeli więc gdzieś szukać negatywnych stron filmu, to w kiepskim scenariuszu. W jednej z recenzji zarzucono reżyserowi, że nieudolnie próbuje rozszerzyć świat, poświęcając na to zbyt dużo miejsca, na czym traci rozwój głównych bohaterów. Brakuje w nich większej psychologii, szczególnie w badaniu traumy po pierwszej odsłonie. Krasinski ma również zbyt często odtwarzać techniki, które wykorzystał przy pierwszym z filmów. Nie brakuje również głosów, że druga część zbyt mocno koncentruje się na wprowadzeniu do kolejnych kontynuacji oraz spin-offów.

GramTV przedstawia:

Po wydarzeniach z pierwszego filmu rodzina Abbottów musi opuścić swój dom i wyruszyć w nieznane, stawiając czoła wszelkim zagrożeniom. Kluczem do przetrwania jest cisza, gdyż na każdym kroku czają się niezwykle wrażliwe na wszelkie dźwięki potwory. Przemierzając okolicę, Abbottowie szybko przekonają się, że tajemnicze stworzenia, to nie jedyne niebezpieczeństwo, przed którym muszą uciekać.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest John Krasinski. W obsadzie znaleźli się: Emily Blunt, Cillian Murphy, Noah Jupe, Millicent Simmonds, Djimon Hounsou i Wayne Duvall. Film trafi do kin w pierwszych krajach już 28 maja. Paramount jakiś czas temu przyśpieszył premierę swojego filmu, przesuwając debiut z 17 września. W polskich kinach Ciche miejsce 2 pojawi się tydzień później, czyli 4 czerwca.

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!