Sony oficjalnie zapowiedziało PlayStation 5 - znamy datę premiery!

Wincenty Wawrzyniak
2019/10/08 15:00
3
0

Sony ogłosiło wreszcie PlayStation 5 i potwierdziło wstępną datę sprzedaży.

Stało się! Sony oficjalnie zapowiedziało PlayStation 5, po raz pierwszy używając publicznie pełnej nazwy konsoli nowej generacji i potwierdziła datę premiery – konsola zadebiutuje pod koniec 2020 roku. Ostatecznej daty na tę chwilę nie znamy, co nie zmienia faktu, że to wciąż jest najprawdopodobniej jedna z najbardziej wyczekiwanych wiadomości ostatnich miesięcy. Informacja pojawiła się na oficjalnym Twitterze firmy. W tym samym czasie serwis Wired opublikował obszerny tekst będący podsumowaniem najważniejszych informacji na temat sprzętu.

Wczytywanie ramki mediów.

Na blogu PlayStation pojawił się wpis informujący o premierze konsoli nowej generacji. Na samym początku firma przyznaje, że zapowiedź raczej nie powinna być zaskoczeniem dla większości graczy – ostatecznie zdecydowano się na oficjalne ogłoszenie z racji pojawiania się coraz większej ilości informacji i plotek na temat nowego sprzętu. Firma za główny powód podaje przede wszystkim zapewnienie, aby “w przyszłości wizja nowej generacji była klarowna”. Potwierdzono także pełne wsparcie dla ray tracingu – śledzenie promieni w czasie rzeczywistym zostało w całości zintegrowane z GPU, dzięki czemu twórcy będą mogli bez większych problemów osiągać niezwykłe efekty.

Do tego dochodzi oczywiście Dualshock 5 (na razie jest to jedynie robocza nazwa, ponieważ Sony określiło go po prostu “nowym kontrolerem”) – tutaj czytamy także o jednym z celów sprzętu nowej generacji od Sony, którym będzie możliwość zanurzenia się w rozgrywce na jeszcze wyższym poziomie, czyli w innych słowach po prostu zwiększenie immersji. Z tego powodu kontroler poddano wielu ulepszeniom. Dualshock 5 wyglądem ma przypominać swojego poprzednika. Dostaniemy nowoczesne wibracje oraz dopracowane triggery:

Po pierwsze, zdecydowaliśmy się wprowadzić dotykowe sprzężenie zwrotne, zastępując tym sposobem technologię “dudnienia” , którą znajdziemy w kontrolerach konsol piątej generacji. Dzięki temu gracz jest w stanie poczuć znacznie szerszy zakres sprzężenia zwrotnego – na przykład, podczas jazdy samochodem uderzenie w ścianę jest zupełnie innym doświadczeniem od uderzenia piłki na boisku. Jesteśmy w stanie nawet wyczuć różne tekstury podczas biegania po różnych nawierzchniach. (...) Kolejną innowacją są adaptacyjne spusty, które zostały wbudowane w przyciski L2/R2. Opór wyzwalczy został zaprogramowany w taki sposób, aby gracz był w stanie doświadczyć dotykowych doznań podczas naciągania łuku lub przyspieszania pojazdu terenowego przez skaliste tereny. W połączeniu z haptykami otrzymamy bardzo potężne doświadczenie, które będzie znacznie lepszą symulacją poszczególnych wrażeń.

GramTV przedstawia:

Do tego dojdą zmiany w interfejsie oraz funkcjach sprzętu. Otrzymamy między innymi możliwość selektywnego instalowania gier (ich poszczególnych elementów), czyli na przykład przenieść na dysk włącznie tryb singleplayer lub multiplayer. Ponadto każdy gracz będzie mógł dostosować wygląd ekranu startowego – konsola pozwoli nam dokonać szczegółowej personalizacji, abyśmy mogli w jednym miejscu zawrzeć wszystkie informacje, które chcemy widzieć. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, PlayStation 5 będzie wyposażone w dysk SSD, co ma pozwolić na znacznie szybsze wczytywanie danych i zmniejszenie rozmiaru gier.


Pełna oferta gier komputerowych w sklepie Sferis

Komentarze
3
koNraDM4
Gramowicz
09/10/2019 14:21
MisioKGB napisał:

Z tego co rozumiem to triggery będą miały siłowniki które będą się wciskać raz łatwiej raz trudniej w zależności do czego akurat używamy triggera? Nie mam pytań xd

Jak dla mnie rozwiązanie te może stać się naprawdę dobre i da więcej wczucia się w grę. Np. symulowanie działania systemu ABS. Swoją drogą mam nadzieję, że jeśli już się to pojawi to będzie dość wytrzymałe.

MisioKGB
Gramowicz
08/10/2019 20:50

Z tego co rozumiem to triggery będą miały siłowniki które będą się wciskać raz łatwiej raz trudniej w zależności do czego akurat używamy triggera? Nie mam pytań xd

Illidian_Stormrage
Gramowicz
08/10/2019 16:03

Końcówka 2020 roku to było do przewidzenia i pewne jak w banku ^^.
Trwa Wczytywanie