News

Geralt i Ciri w kosmosie? Gwiazda i planeta mogą zostać nazwane imionami postaci z Wiedźmina. Głosuj!

pepsi, 11.09.2019 18:57 0

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła konkurs na nazwy planet i gwiazd. Wśród propozycji dla Polski wytypowano m.in. duet bohaterów z uniwersum Wiedźmina.

Planeta BD+14 4599 b i jej gwiazda otrzymają nazwę związaną z polską historią, kulturą lub osiągnięciami naukowymi. Na stronie Międzynarodowej Unii Astronomicznej można głosować na jedną z siedmiu propozycji, wśród których znalazł się duet postaci stworzonych przez Andrzeja Sapkowskiego: Geralt i Ciri. Po słynnym wiedźminie nazwana zostałaby gwiazda, zaś popularna Jaskółka dałaby swoje imię planecie. Swój głos można oddać na stronie IAU. Wśród pozostałych propozycji znalazły się m.in. Polon i Rad, Twardowski i Boruta czy Jantar i Wolin (uprzedzamy: nie, nie ma Lecha i Jarosława).

Ankieta jest częścią konkursu zorganizowanego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną, w ramach którego obywatele każdego państwa mogą głosować na nazwę gwiazdy i planety. Udział w zabawie można brać do końca października, wyniki zostaną zaś ogłoszone w grudniu.

Nie ulega wątpliwości, że Geralt i Ciri już teraz są gwiazdami światowego formatu, a ich pozycję w ostatnich latach wzmocniła seria Wiedźmin autorstwa CD Projekt RED. Niebawem mogą oni rozbłysnąć jeszcze jaśniejszym światłem, a to za sprawą produkowanego przez Netflix serialu w uniwersum Andrzeja Sapkowskiego. Nie ulega jednak wątpliwości, że nazwanie ich imionami ciał niebieskich byłoby ucementowaniem ich pozycji w świecie kultury popularnej,

Oferta gier w sklepie sferis.pl

najnowsze