News

Apex Legends traci popularność – Fortnite wraca do łask i raczej nie planuje rozstawać się z koroną

LM, 24.04.2019 11:21 0

Według danych StreamElements, po początkowym zainteresowaniu streamy z Apex Legands ogląda już czterokrotnie mniej widzów.

Nie da się ukryć, że najnowsze battle royale w portfolio Electronic Arts – Apex Legends od Respawn Entertainment – zaliczyło najlepsze jak dotąd otwarcie wśród wszystkich tytułów dystrybuowanych w modelu free-to-play. W ciągu pierwszego miesiąca od premiery grą zainteresowało się 50 milionów graczy, ale jeśli wieszczyliście, że to Apex Legends będzie nowym królem sieciowych strzelanin, to czas zrewidować swoje oczekiwania.

Zgodnie z najnowszym raportem StreamElements bijące rekordy popularności na platformie Twitch.tv Apex Legends sukcesywnie traci atencję graczy, a do łask powraca wcale nie zapomniane przez nich Fortnite. Podczas gdy jeszcze w lutym łączna liczba godzin, którą w każdym tygodniu użytkownicy platformy poświęcali na oglądanie hitu studia Respawn Entertainment przekraczała 40 milionów, to w połowie marca Apex Legends mogło pochwalić się oglądalnością rzędu 10 milionów godzin. Tymczasem Fortnite, które straciło część widzów na rzecz Apex w lutym, powróciło do pułapu 20 milionów godzin transmisji i utrzymuje ten wynik.

O ile same wyniki oglądalności nie świadczą o liczbie graczy w przypadku tytułów pay-to-play czy dedykowanych rozgrywce single player, to w przypadku sieciowych gier dystrybuowanych w modelu free-to-play zależność będzie z pewnością odczuwalna dla EA. Abstrahując od sympatii wobec streamerów, oglądamy zazwyczaj te gry, którymi jesteśmy zainteresowani, sami w nie gramy lub chcemy zagrać, więc spadająca atencja z pewnością przekłada się na frekwencję graczy na serwerach. Oczywiście na takie wyniki składa się wiele pomniejszych czynników, ale nie da się ukryć, że jeśli bierzemy pod uwagę rozwój gier, to w starciu Apex Legends i Fortnite zdecydowanym faworytem jest gra studia Epic Games. Podczas gry w Fortnite niemal w każdym tygodniu pojawia się jakaś nowinka, to Respawn poza garścią aktualizacji wypuściło jedynie niezbyt ciepło przyjętą przez graczy przepustkę sezonową, a poza nią na horyzoncie nie widać żadnych innych nowinek.

Cóż, Apex Legends jest na rynku od niedawna i ma jeszcze trochę czasu, żeby się rozkręcić, ale niewątpliwie w nadchodzących tygodniach raczej nie usłyszymy o kolejnych kamieniach milowych w rosnącej popularności gry Respawnu. Mam za to nadzieję, że zamiast tego dowiemy się więcej o planach na dalszy rozwój gry, a EA nie uśmierci swojego czarnego konia po kilku miesiącach od premiery.

pex Legends zadebiutowało 4 lutego na PC, PlayStation 4 i Xboksie One.

najnowsze

Dead Island 2 nadal powstaje

Mija pięć lat od oficjalnego ogłoszenia Dead Island 2. THQ Nordic, które po drodze przejęło prawa do tytułu, utrzymuje, że pomimo ciszy na łączach prace nad nim nadal trwają.