News

Homofobia czy niedojrzałe żarty? Bethesda banuje dożywotnio z Fallouta 76

Patryk Purczyński, 30.11.2018 19:17 22

Toksyczne zachowania w grach pozostają normą. Przekonał się o tym jeden z użytkowników Fallouta 76. Bethesda szybko wymierzyła jednak sprawiedliwość.

Bethesda Softworks dożywotnio zbanowała grupę użytkowników, którzy przejawiali zachowania homofobiczne w trakcie rozgrywki w Falloucie 76. Jeden z poszkodowanych graczy zamieścił na Twitterze zapis nieprzyjemnego spotkania i poprosił twórców gry o interwencję. Na nagraniu słychać, jak grupka nazywa siebie "eliminatorami gejów"; padają też stwierdzenia: "czyszczenie bezdroży z ciot", "przybyliśmy by wyeliminować wszystkich gejów" czy "wiecie co zrobiliśmy z takimi jak wy w przeszłości, zabiliśmy ich".

Całe zajście zaczęło się niewinnie - jeden z graczy, pod których adresem padły przytoczone zwroty, skomentował ubiór postaci innego użytkownika, nazywając je uroczym, po czym usłyszał odpowiedź: "nie pier***ę się z tym homo-g**nem". Po kilku minutach osoba ta wróciła wraz ze znajomymi, atakując grupkę nie tylko w ramach rozgrywki, ale również werbalnie. Gdy okazało się, że napastnicy nie zamierzają ustąpić, po respawnie zaatakowani postanowili zmienić serwery.

NathanTheHicc, jeden z graczy odpowiadających za opisywane wyzwiska, również zamieścił nagranie starcia - na swoim kanale na YouTubie - film tytułując "Eliminowanie ciot". Sprawę skomentował natomiast w następujący sposób: - Moja wersja tego incydentu jest z grubsza taka sama jak postrzega to opinia publiczna, z tą tylko różnicą, że nie żywię nienawiści do gejów. To była tylko wieczorna zabawa, a po pierwszej konfrontacji poczuliśmy, że będzie zabawnie ich jakoś obrazić. Można to nazywać złem, ale w moim odczuciu to jedynie objaw swawolnej niedojrzałości. Nie żałuję tego incydentu i nie zamierzam za niego przepraszać. Nie planuję podobnych aktów w przyszłości, podobnie jak nie planowałem tego.

Bethesda tych tłumaczeń jednak nie przyjęła, początkowo przyznając zidentyfikowanym graczom trzydniowego bana, a ostatecznie decydując się na wymierzenie dożywocia. "Nie będziemy tolerowali tego rodzaju zachowań którychkolwiek z naszych graczy w stosunku do kogokolwiek. Będziemy nadal prowadzić dochodzenia w sprawie złych zachowań lub wyzwisk wraz z Microsoftem i Sony i, w razie konieczności, podejmiemy stosowne działania" - brzmi stanowisko twórców Fallouta 76.

najnowsze