News

Brandon Sanderson: gdyby CD Projekt RED chciał zrobić grę na podstawie moich książek, to rozważyłbym oddanie praw za darmo

LM, 05.10.2018 12:10 10

Amerykański pisarz odniósł się na reddicie do ostatnich żądań Andrzeja Sapkowskiego wobec RED-ów.

Zaledwie kilka dni temu światło dzienne ujrzało wezwanie do zapłaty, które wobec firmy CD Projekt RED wystosował twórca uniwersum Wiedźmina – Andrzej Sapkowski. Przypomnijmy, że pisarz domaga się wyrównania umowy o prawa do marki na kwotę 60 milionów złotych. Nie da się ukryć, że sama sprawa odbiła się dużym echem w środowisku graczy, ale okazuje się, że zainteresowała także innych twórców. W specjalnym wątku poświęconemu omawianej sprawie wypowiedział się popularny również w Polsce amerykański pisarz fantasy Brandon Sanderson.

Twórca takich dzieł jak Z mgły zrodzony czy Droga Królów wyraził w dyskusji uznanie dla dorobku studia CD Projekt RED i przyznał, że gdyby polski deweloper był zainteresowany zaadaptowaniem jego dzieł, a w szczególności cyklu Z mgły zrodzony, na grunt gier wideo, to rozważyłby oddanie praw za darmo. Wyjaśnił, że gry wideo są coraz silniejszym medium w ogólne pojętej kulturze, a udana adaptacja książki miałaby ogromny wpływ nie tylko na popularność autora, ale także na osiągane przez niego sukcesy komercyjne. Dodał przy tym, że doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że wielu fanów jego twórczości bardzo ucieszyłoby się na wieść o współpracy na linii Sanderson – CDPR, ale twórcy gier nie mogą działać pod presją i muszą dobierać swoje projekty z największą starannością.

W to, że mieliście okazje zapoznać się z niektórymi dziełami Sandersona, nie wątpimy, więc pozostaje zapytać, którą z jego książek chętnie zobaczylibyście na ekranach swoich pecetów i konsol?

Przy okazji, jakiś czas temu mieliśmy okazję porozmawiać z Brandonem Sandersonem o grach, książkach i szeroko pojętym fantasy. Wszystkie trzy części naszego wywiadu znajdziecie pod tym adresem.

najnowsze