Andrzej Sapkowski pisze kolejną książkę ze świata Wiedźmina

Małgorzata Trzyna
2018/04/21 19:05
21
0

Fani mogą już zacierać ręce - i czekać na konkretne informacje.

Andrzej Sapkowski pisze kolejną książkę ze świata Wiedźmina

Podczas Warsaw Comic Con Andrzej Sapkowski ogłosił, że pisze nową książkę ze świata Wiedźmina. Jest to wspaniała wiadomość dla fanów jego twórczości, acz na razie musimy zadowolić się wyłącznie tą niezbyt konkretną zapowiedzią.

GramTV przedstawia:

Pierwsze opowiadanie o Wiedźminie ukazało się na łamach miesięcznika Fantastyka w 1986 roku. Zostało nadesłane na konkurs, w którym zajęło III miejsce. Później ukazały się dwa zbiory opowiadań ("Ostatnie życzenie", "Miecz Przeznaczenia") oraz pięcioczęściowa saga ("Krew elfów", "Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża Jaskółki", "Pani Jeziora"). W roku 2013, po 14 latach przerwy, Sapkowski wydał kolejną powieść o Geralcie - "Sezon Burz", która nie stała w sprzeczności z wydarzeniami przedstawionymi w grach od CD Projektu. Najnowsze dzieło niekoniecznie będzie uwzględniać fabułę gier, jak podkreślał Sapkowski podczas Polconu 2016, gdy wspomniał o ewentualnej kontynuacji "Pani Jeziora". Na razie jednak nie znamy żadnych szczegółów dotyczących najnowszej powieści.

Fani Geralta mogą z utęsknieniem czekać też na serial Wiedźmin, którego pierwszy sezon będzie składał się z 8 odcinków i zadebiutuje być może dopiero w 2020 roku.

Komentarze
21
Usunięty
Usunięty
22/04/2018 22:22
margygren28 napisał:

Moim zdaniem Sapek się z pomysłów na wiedźminland wypstrykał. Kiedy czytam opowiadania i pięcioksiąg, to nic mi tam nie zgrzyta, natomiast przy Sezonie Burz było tak, jakby ktoś między trybiki opowieści nasypał tłuczonego szkła. Nie wrócę tam więcej, SB nie mam zamiaru sobie kupować do kolekcji, szkoda kasy na taką literaturę. Najnowszą powieść, gdy się ukaże, wypożyczę sobie z biblioteki albo od kogoś, po co kupować kota w worku. Choć... kto wie, może Sapkowski ma jeszcze jakiegoś wiedźmina lub dwóch w rękawie, kto to może dziś wiedzieć...

 

Ktoś tu napisał, że Wiedźminem 3 Redzi prześcignęli Sapka. Nie wydaje mi się. Saga, prócz SB, jest doskonała w swoim gatunku, a gra w swoim. 

Wg mnie pozostałe księgi w porównaniu z "Sezonem burz" są po prostu płytkie i nijakie. Fabuła i "szermierka słowem" Sapkowskiego w najnowszej powieści są świetne. Nie twierdzę, że wcześniejsze są całkiem złe i nie nadają się do czytania, jednak w mojej opinii znacząco odstają od "Sezonu burz".

Valam
Gramowicz
22/04/2018 22:01
bo ponoć w zły sposób odnosił sie do uczestniczek Czarnego Marszu

Czyli co? Powiedział prawdę? Stwierdził fakt? Możesz opisać to złe odniesienie?

ribik
Gramowicz
22/04/2018 20:53

Może autor uśmierci bohatera i wreszcie odetchnie z ulgą (autor, nie bohater).

Oxygar
Gramowicz
22/04/2018 20:43

Jednak gdyby nie gry to moje wspomnienia z Wiedźmińską sagą były by przykrymi. Mam tu na myśli książkowe zakończenie.

margygren28
Gramowicz
22/04/2018 20:03

Moim zdaniem Sapek się z pomysłów na wiedźminland wypstrykał. Kiedy czytam opowiadania i pięcioksiąg, to nic mi tam nie zgrzyta, natomiast przy Sezonie Burz było tak, jakby ktoś między trybiki opowieści nasypał tłuczonego szkła. Nie wrócę tam więcej, SB nie mam zamiaru sobie kupować do kolekcji, szkoda kasy na taką literaturę. Najnowszą powieść, gdy się ukaże, wypożyczę sobie z biblioteki albo od kogoś, po co kupować kota w worku. Choć... kto wie, może Sapkowski ma jeszcze jakiegoś wiedźmina lub dwóch w rękawie, kto to może dziś wiedzieć...

 

Ktoś tu napisał, że Wiedźminem 3 Redzi prześcignęli Sapka. Nie wydaje mi się. Saga, prócz SB, jest doskonała w swoim gatunku, a gra w swoim. 

niko888
Gramowicz
22/04/2018 17:05

A kto powiedział, że to historia o Geralcie, może Sapek zaczyna nową sagę w tym uniwersum, jakąś trylogię czy Bóg wie co? Od razu się napalacie, że to kontynuacja Pani Jeziora, a niekoniecznie musi tak być. Będą znane konkrety zaczniecie chwalić i hejtować, a póki co nie plećcie głupot bo już nie nadążam biegać do kibla przez niektóre komentarze powodujące odruch wymiotny. 

densersay
Gramowicz
22/04/2018 15:37

Wiedźmin jest świetną grą, ale świat, historia, postacie i klimat zostały przeniesione prosto z książek.Jest oczywiście kilka oryginalnych pomsłów, jednak bez Geralta i całej reszty byłby to najwyżej kolejny przeciętny erpeg.

Xelos_Iterion
Gramowicz
22/04/2018 14:04

Gry z pewnością rozpowszechniły postać Geralta i przydały popularności wszystkiemu, co pisarz w tej materii wykreował. I to jest oczywiście bardzo dobre. Szkoda tylko, kiedy ludzie sądzą, że książki pisane były na podstawie gry. To może być przykre. 

A odnośnie do odchodzenia od pierwowzoru - trzecia część gry oderwana jeszcze bardziej? Przecież to niemal kopia zdarzeń z sagi i rozwinięcie/interpretacja wątków książek. 

 

KrzysztofMarek
Gramowicz
22/04/2018 13:24
14 godzin temu, Yaboll29A napisał:

Tylko dlaczego musze o tym czytać na portalu o grach?

Niczego nie musisz czytać. przeczytałeś, bo chciałeś, przecież nie wisiał nad Tobą Miecz Przeznaczenia. Pierwszy Wiedźmin powstał z inspiracji książkami Sapkowskiego i największym zmartwieniem autorów gry było to, żeby oddawał klimat książek Sapkowskiego właśnie. I to się autorom gry udało. Udało się tak dobrze, że mogli pozwolić sobie na Wiedźmina II, a potem na Wiedźmia III, przy czym, począwszy od Wiedźmina II, mogli sobie pozwolić na odstępstwa od pierwowzoru z powieści i jeszcze większe odstępstwa w Wiedźminie III. O ile, moim zdaniem, Wiedźmin I zawdzięczał niemal wszystko książkom Sapkowskiego, o tyle Wiedźmin II, a w jeszcze większym stopniu Wiedźmin III, był dla książek Sapkowskiego reklamą. Jednym zdaniem: uczeń przerósł mistrza. Pan Sapkowski, z wykształcenia handlowiec, miał szansę na spore zyski, ale zadowolił się jednorazową opłatą licencyjną i do dzisiaj pluje sobie w brodę, że nie chciał % od sprzedaży gier. Dlatego pisze nadal o Wiedźminie i będzie pisał dalej, korzystając bardziej z reklamy, jaką zrobiły gry, niż z własnej popularności. Nawiasem mówiąc, wcale nie uważam jego książki "Sezon burz", za nieudaną, czy też za "skok na kasę". Pisarz pisze dla czytelników, a to czy czytelnicy chcą kupować jego książki jest najlepszym miernikiem tego, czy pisze dobrze. Następne książki Sapkowskiego pewnie też kupię, o ile cena będzie odpowiednia do zawartości.

TigerXP
Gramowicz
22/04/2018 11:53
5 minut temu, NemoTheEight napisał:

 Có, nie kupuję ksiażek |Piekary, bo ponoć w zły sposób odnosił sie do uczestniczek Czarnego Marszu. 

Naprawdę nie kupił byś książki jakiegoś pisarza, bo "ponoć" źle się do kogoś odnosił? Po słowie "ponoć" wnioskuję że nie masz nawet pewności co do owego zarzutu, a mimo to oskarżasz go o to. Smutne. 

NemoTheEight
Gramowicz
22/04/2018 11:46

Nawiasem jeśli chcecie wiedizeć, czy kupię ksiażkę. Có, nie kupuję ksiażek |Piekary, bo ponoć w zły sposób odnosił sie do uczestniczek Czarnego Marszu. Sapkowski w sumie obrazil mnie osobiście, zresztą tak samo każdego kto tu wchodzi (no poza tymi, którzy tu wchodząi nie uwazaja sie za inteligentnych, wobec nich po prostu stwieerdził fakt).. Więc jak myslicie? Owszem, to, że pisarz jest bucem i chamem nie przeszkadza mi w takiej, a nie innej ocenie jego literatury. Ale budżet mam ogranczony, a świetnych pisarzy jest wielu. Można wybaczyć rasizm Lovecraftowi, bo to ojciec horroru, a w dodatku takie były czasy. Sapkowski? Jest mało płodnym ppisarzem fantasy obok nie wiem... 7? 10? innych, świetnych polskich pisarzy tego gatunku.

NemoTheEight
Gramowicz
22/04/2018 11:41

Dajcie spokój. Wg. Wikipedii Sapkowski nie napisal ksiazki od 5 lat (czegookolwiek w uniwesrum, bo cykl o Geralcie skończył pisać w sumie 19 lat temu) i nagle, zupełnym przypadkiem jak maja robić serial coś pisze. Nie no zupełny przypadek, szczególnie, że robi to pisarz, któy z okazji gry na podstawie swojej twórczosci ciepał się i obrażał fanów-graczy, bo mu się smutno zrobiło, ze wielu nie kojarzy książek, akojarzy gry (co ztego, że dzięki grom wzrosła sprzedaż ksiażek i zyskał).

misioo
Gramowicz
22/04/2018 09:17

Zależy jak rozumieć "robienie kontynuacji tylko pod powstający serial". Jeżeli chodzi o fabularne połączenie książki z serialem to z góry wiadomo że czegoś takiego Sapek nie zrobi bo on ma totalnie w rzyci co się dzieje z licencjami na Wiedźmina. Nie zdziwię się zresztą jak specjalnie będzie pisał na przekór serialowi.

Jeśli z kolei rozumieć to przez pryzmat pisania bo jest głośny temat i można na tej fali sprzedać sporo książek to tak, jest to bardzo prawdopodobne. Sapek też umie liczyć, udowodnił to Sezonem Burz, które jest tak denne że szkoda gadać. Ale było głośno o growych Wieśkach więc się podczepił i na bank finansowo wyszedł na tym bardzo dobrze.

Xelos_Iterion
Gramowicz
22/04/2018 01:08

Ja liczę, że pisarz, zgodnie ze swoimi zapowiedziami, nie będzie przejmował się grami i ich fabułą.

W "Sezonie Burz" bardziej zaskakujące było, jak często wiedźmin korzystał ze Znaków. Mniejsza o eliksiry.

Yaboll29A
Gramowicz
21/04/2018 22:47

Tylko dlaczego musze o tym czytać na portalu o grach?

Primo3001
Gramowicz
21/04/2018 22:03

Mam nadzieję, że nie będzie to kolidować z grą. Mam też nadzieję, że autor nie będzie odklejał pomidora od ściany i nie będzie na siłę robił kontynuacji tylko pod powstający serial.

terixAS
Gramowicz
21/04/2018 21:58

W rzyci mam ten serial. Tylko czekam kiedy Gerwant wróci do gry :)

DeithWX
Gramowicz
21/04/2018 21:11
Oxygar napisał:

Nie wiem co o tym myśleć. Czy tylko mi rzuciło się w oczy, że Geralt, w książkach, przygotował sobie eliksiry tylko.. jakieś może dwa razy? Taka ciekawostka, bo dla wiedźmina alchemia to niby ważna rzecz, a została w literaturze olana.

Bo cykl wiedźmiński jest o polityce, a nie walce z potworami

Oxygar
Gramowicz
21/04/2018 20:49

Nie wiem co o tym myśleć. Czy tylko mi rzuciło się w oczy, że Geralt, w książkach, przygotował sobie eliksiry tylko.. jakieś może dwa razy? Taka ciekawostka, bo dla wiedźmina alchemia to niby ważna rzecz, a została w literaturze olana.

KrzysztofMarek
Gramowicz
21/04/2018 19:53

Oprócz wymienionych w tekście tytułów ukazała się w 1990 roku książka, nosząca tytuł "Wiedźmin", składająca się z pięciu opowiadań. W czterech występuje Wiedźmin, jedno zdaje się sugerować, że Wiedźmin może być dzieckiem Wisenny i Korina.

DeithWX
Gramowicz
21/04/2018 19:37

Zacierać ręce? Po Sezonie Burz? Skok na kasę.