Felieton

GTA V najbardziej dochodową grą wszech czasów

Patryk Purczyński, 09 kwietnia 2018 19:38 6

Grand Theft Auto V przechodzi do historii. Z wynikami gry nie może równać się ani bezpośrednia, ani dalsza - filmowa - konkurencja.

Nie jest to może najbardziej szokująca wiadomość, jaka zagości w tym miesiącu na naszych łamach, ale warto odnotować niezwykłe osiągnięcie, którego autorem jest Grand Theft Auto V. Wydana w 2013 roku produkcja Rockstara w najnowszym raporcie firmy MarketWatch została wskazana jako najbardziej dochodowa gra w historii. Na zajęcie szacownego pierwszego miejsca pozwoliła jej sprzedaż na poziomie 90 milionów egzemplarzy i wpływy rzędu 6 miliardów dolarów.

Aby włożyć tę ostatnią sumę w kontekst zaznaczmy, że najbardziej dochodowe filmy nie są w stanie nawet zbliżyć się do takiego poziomu. Kinowy numer jeden, Awatar, zarobił 2,8 mld dolarów. Nawet uwzględniając sprzedaż DVD i inflację, historyczne przeboje jak Gwiezdne wojny czy Przeminęło z wiatrem, dobrnęły ledwie do kwoty 4 mld dolarów.

MarketWatch nie zawarł jednak w swoim raporcie jednej istotnej informacji - czy na kwotę 6 mld dolarów składa się sama sprzedaż, czy też zawiera ona w sobie również przychody z niewątpliwie intratnego biznesu, jakim jest GTA Online. Warto natomiast podkreślić, że aby wyrównać wynik samej sprzedaży GTA V, trzeba by zsumować wyniki zanotowane przez GTA III, Vice City, San Andreas i GTA IV.

Seria jest uwielbiana przez fanów - nic więc dziwnego, że w sieci już pojawiają się plotki na temat GTA VI.

PUBG przyniósł dochody w wysokości 920 milionów dolarów w 2018 roku
Rockstar Games już w 2017 roku pracowało nad GTA 6?
Pierwszy gameplay z Borderlands 3 już za dwa tygodnie
Gracz ukończył Sekiro: Shadows Die Twice bez otrzymania jakichkolwiek obrażeń
najnowsze

Nintendo nie zapowie nowego Switcha na E3

Nintendo Switch sprzedaje się rewelacyjnie. Niektórzy przewidywali, że Wielkie N już na E3 2019 zapowie nową wersję konsoli. Tak się jednak nie stanie.

Polskie Layers of Fear 2 ma datę premiery

Krakowskie studio Bloober Team już niedługo przypomni o sobie fanom horrorów. Najnowsze dzieło zespołu, Layers of Fear 2, zadebiutuje pod koniec maja.