Felieton

Undertale - mogliście o niej nie słyszeć, a to najwyżej oceniona gra tego roku

Patryk Purczyński, 13 października 2015 11:26 3

Grafika rodem z NES-a, założenie do bólu banalne, a średnia ocen wyższa niż u Wiedźmina 3 i MGS V: The Phantom Pain - oto Undertale.

96/100 - taką średnią ocen nie może pochwalić się żaden z tegorocznych hitów z półki AAA - czy chodzi o Wiedźmina 3, Metal Gear Solid V czy też Bloodborne. Uzyskał ją za to niezależny tytuł Toby'ego Foksa, Undertale. Trzeba oczywiście mieć na uwadze, że na wyniki wspomnianych wysokobudżetowych produkcji składa się po kilkadziesiąt not, a w przypadku Undertale pod uwagę wzięto zaledwie 15 werdyktów, ale fakt pozostaje faktem - to jak dotąd najwyżej oceniona tegoroczna produkcja.

Ze wspomnianych 15 ocen aż osiem to noty maksymalne. "Undertale to jedna z tych niepowtarzalnych prób w sektorze indyków. Dzięki połączeniu starego z chęcią innowacji i użyciu mechanizmów gry do wyrażenia pewnych idei, tytuł ten powinien znaleźć się na wszystkich celownikach" - pisze GamingTrend. Destructoid chwali dzieło Toby'ego Foksa za humor, łamigłówki, ale również za umiejętne wywoływanie emocji i zaskakiwanie odbiorcy.

"Wiele czasu minęło, odkąd taki stylowy RPG wciągnął mnie tak mocno jak Undertale, a jeszcze więcej odkąd mała niezależna próba była tak ambitna, imponująca i bez wątpienia udana" - to z kolei komplementy wyrażone przez Jima Sterlinga, autora bloga The Jimquisition. Nawet LevelUp, który wystawia grze najniższą notę ze wszystkich, wyraża się o Undertale w niemal samych superlatywach: "Czarująca, emocjonalna podróż, pełna humoru, innowacji w systemie walki i głębokich decyzji moralnych, nawet jeśli w pewnych momentach wydaje się, że nie został wykorzystany ich pełny potencjał. Nie będziesz tą samą osobą po przejściu tej gry".

Undertale to RPG z grafiką przypominającą czasy NES-a, w którym główny bohater trafia do podziemnego świata pełnego potworów. Jego zadaniem jest znalezienie drogi powrotnej - alternatywą jest pozostanie uwięzionym na zawsze. Założenie jest proste, ale po drodze na graczy czeka wiele wypełnionych emocjami chwil.

Sekiro: Shadows Die Twice to nie Soulsy, lecz gra jest bardzo satysfakcjonująca - przegląd ocen
To samo, ale lepsze - przegląd ocen The Division 2
Valve zamierza rozwiązać problem zalewów negatywnych recenzji nie na temat
Left Alive zadebiutowało na PC i PS4 - gra działa fatalnie i brzydko wygląda
najnowsze