Diggin' In the Carts: poznaj sekretną historię japońskiej muzyki do gier wideo

Małgorzata Trzyna
2014/08/29 16:30
1
0

Już 4 września wystartuje nowy serial dokumentalny, Diggin' In the Carts, poświęcony ludziom odpowiedzialnym za ewolucję japońskiej muzyki do gier wideo - od ery 8-bitowej do dnia dzisiejszego.

Diggin' In the Carts: poznaj sekretną historię japońskiej muzyki do gier wideo

W japońskich grach wideo przez trzy dekady pojawiały się najbardziej rozpoznawalne melodie ze świata globalnej kultury popularnej, jednak ich twórcy zazwyczaj pozostawali anonimowi. Nadszedł czas, by to zmienić - Red Bull Music Academy przygotowało nowy serial dokumentalny, przedstawiający historię ludzi, którym tworzyli muzykę do najpopularniejszych gier - poczynając od ery Famicomu i Nintendo Entertainment System, kończąc na zmierzchu starych technologii, które zostały porzucone na rzecz bardziej "rzeczywistej" muzyki.

W Diggin' In the Carts nie zabraknie wywiadów z najwybitniejszymi kompozytorami - o swej pracy opowiedzą Hirokazu "Hip" Tanaka (stworzył muzykę do gier Tetris i Metroid), Yuzo Koshiro (Streets of Rage) i Nobuo Uematsu, którego niesamowita muzyka do serii Final Fantasy zainteresowała najlepsze orkiestry świata. Owe dzieła wpłynęły na wielu współczesnych artystów - o swych inspiracjach opowiedzą m.in. Flying Lotus, Dizzee Rascal, Just Blaze, Joker, Fatima Al Qadiri, Kode9, Havoc, J-Rocc i Ikonika.

GramTV przedstawia:

Pierwszy z sześciu odcinków Diggin' In the Carts zadebiutuje 4 września - będzie można go obejrzeć na stronie redbullmusicacademy.com. Serial ukaże się przed startem Red Bull Music Academy w Tokio, zaplanowane na 12 października - 14 listopada. Na uczestników czekają takie atrakcje, jak warsztaty, koncerty, imprezy klubowe i inne muzyczne widowiska.

Podczas swej pierwszej wizyty w Azji, Akademia będzie zgłębiać muzyczne i artystyczne dziedzictwo Japonii i przeanalizuje, jak muzyka i technologia tego kraju wpływa na resztę świata. Będzie to już szesnasta edycja Red Bull Music Academy, w której weźmie udział 59 producentów, wokalistów, twórców bitów, instrumentalistów i DJ-ów z 34 krajów. Wśród nich znajdzie się przedstawiciel Polski - Marcin Sonneberg. Specjalnie dla tych artystów zostaną przygotowane kameralne sesje wykładowe oraz przestronne studia, gdzie będą wspólnie tworzyć muzykę, zaprojektowane przez słynnego architekta, Kengo Kuma.

Komentarze
1
Usunięty
Usunięty
29/08/2014 20:01