Dramatyczny powrót serii X - przegląd ocen X Rebirth

Patryk Purczyński
2013/12/30 12:43
8
0

Gry z serii X nie były majstersztykiem, ale przyzwyczaiły swoich fanów do przyzwoitego poziomu. X Rebirth tej reguły się niestety nie trzyma - jego średnia ocen jest wręcz zatrważająco niska.

Dramatyczny powrót serii X - przegląd ocen X Rebirth

Gdy najwyższą oceną, jaką dostaje jakaś gra, jest 47/100, to od razu wiadomo, że nie warto zawracać sobie nią głowy. Tak właśnie jest w przypadku X Rebirth, dla którego recenzenci nie mieli litości. Średnia ocen tego tytułu w portalu Metacritic to 32/100. Co ciekawe, dotąd seria X w notowaniach krytyków stała zdecydowanie wyżej (średnie na poziomie ponad 70 punktów), a za najnowszą odsłonę odpowiada to samo studio, które dało światu poprzednie części. Coś najwyraźniej zawiodło na całej linii.

GameFront - 47/100

Na szczycie wciąż rosnącej wieży powodów do narzekań znajduje się nawigacja w przestrzeni kosmicznej, która w X Rebirth jest wprawiającą w osłupienie udręką.

IGN - 44/100

Niezależnie od tego, co uda się załatać w patchach i na ile uda się poprawić stabilność gry, z uwagi na słaby system sterowania, okropny interfejs i słabe tempo pozostanie ona nieprzyjemna dla wszystkich, poza najbardziej tolerancyjnymi kosmicznymi dżokejami.

Strategy Informer - 40/100

X Rebirth z czasem będzie stawało się coraz lepsze, a każdy, kto ma na tyle otwarty umysł, by pod warstwą marki X dostrzec także samą grę, może nawet znaleźć tu wiele godzin całkiem przyjemnej rozrywki.

PC Games (Niemcy) - 39/100

Pomysł jest całkiem niezły - przywrócić do życia całe uniwersum X w bardziej komfortowy sposób, z poprawioną obsługą i zarządzaniem. Wydana wersja jest jednak katastrofą, wypełnioną mnóstwem błędów i problemów natury projektowej, przez co nie będzie ona satysfakcjonująca ani dla wiernych fanów, ani nowych graczy. Przestaliśmy oceniać grę po ponad 40 godzinach rozgrywki, kończąc na wersji 1.13, która nadal nie była satysfakcjonująca z uwagi na masę występujących w niej błędów.

Gamer.no - 30/100

Rozgrywka to istny koszmar, głównie przez morze błędów i niedociągnięć. Trudno sobie wyobrazić, by Egosoftowi skutecznie udało się posprzątać ten bałagan.

GramTV przedstawia:

PCGamesN - 30/100

Uniwersum wypełnione jest nudnymi ludźmi, żyjącymi na nudnych stacjach kosmicznych. Nic więc dziwnego, że z gry wieje nudą. Nie ma choćby jednej rzeczy, której Albion Prelude, a w zasadzie każda inna gra z serii X, nie robiłaby lepiej, może poza kilkoma elementami graficznymi. Nawet gdy błędy zostaną naprawione, dziwaczne decyzje projektowe pozostaną i będą równie frustrujące i nieintuicyjne jak w dniu premiery.

Destructoid - 25/100

X Rebirth może będzie warte zakupu na steamowej wyprzedaży za kilka lat, po wypuszczeniu stu łatek i dziesiątek modów, które stworzą zupełnie inną grę. Ta produkcja jest bowiem całkiem dobrym materiałem dla twórców modów. W dniu swej premiery X Rebirth jest zaś zwyczajnie zepsutą, pełną wad i niemal niegrywalną czarną dziurą.

Gamespot - 20/100

Niezależnie od poziomu entuzjazmu, jaki żywisz do serii X, najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić z Rebirth, to nie dać się złapać jego grawitacji. Jedyne, co może ona wyrządzić, to fatalna kraksa.

IncGamers - 20/100

X Rebirth to najbardziej rozczarowujący pecetowy tytuł 2013 roku.

4Players.de - 16/100

Gdzieś w tym bałaganie jest X taki, jakiego znamy i lubimy: mniejszy, ale ładniejszy i solidniejszymi podwalinami. Z problemami takimi jak zatrzymujące grę błędy i złe decyzje projektowe cała ambicja gdzieś się jednak rozpływa.

Komentarze
8
Usunięty
Usunięty
30/12/2013 16:14

> Nie chce mi się wierzyć ze ta gra jest tak słaba... nie po to tyle na nią czekałem, kupie> i tak by sprawdzić czy po prostu nie była ona zbyt trudna dla ludzi stawiające te oceny.nie, przede wsyzstkim to chcieli zrobic gre na xboxa, ale w połowie zmienili zdanie i wyszło co wyszło. Co było dobre w starych X''ach wyrzucono, to co jest nowego jest albo słabe albo koszmarnie niedopracowane. Nowy dalej w tym sie nie odnajdzie, stary tym bardziej.

Usunięty
Usunięty
30/12/2013 15:48

"Gdy najwyższą oceną, jaką dostaje jakaś gra, jest 47/100, to od razu wiadomo, że nie warto zawracać sobie nią głowy."I dlatego crapowe gry dostaja 8/10 na dzien dobry (bo to od wielkich wydawcow).. ehhh nie sugeruje sie recenzjami

Usunięty
Usunięty
30/12/2013 14:56

hmm w skrócie gniot 100000% unikać i lepiej grać w X terran konflikt .

One_of_the_Many
Gramowicz
30/12/2013 14:54

Cóż, też czekałem na XR, mając nadzieję, że ta odsłona będzie bardziej przyjazna w obsłudze. Jednak kilka dni po premierze, widząc reakcje graczy i prasy, szybko sobie odpuściłem.Najbardziej zirytowało mnie to, że podczas gdy gracze narzekali na krytyczne błędy (wyrzucanie w pustą przestrzeń lub niemożność ukończenia zadania) uniemożliwiające rozgrywkę lub niedziałające kluczowe mechanizmy gry (handel), lub wręcz otwarcie żądając zwrotu pieniędzy, a średnia na metacritic oscylowała w okolicach 30% twórcy wystosowali radosnego posta, w którym dziękowali za ogromny "sukces" gry i chwalili się, że znajdowała się ona przez kilka dni na liście bestsellerów Steama.

Usunięty
Usunięty
30/12/2013 14:18

> Nie chce mi się wierzyć ze ta gra jest tak słaba... nie po to tyle na nią czekałem, kupie> i tak by sprawdzić czy po prostu nie była ona zbyt trudna dla ludzi stawiające te oceny.Wierz mi jako weteranowi Xksa i dawnego Frontiera, jest fatalnie... Mialem wielkie nadzieje a tu taka wtopa...

Usunięty
Usunięty
30/12/2013 14:03

Nie chce mi się wierzyć ze ta gra jest tak słaba... nie po to tyle na nią czekałem, kupie i tak by sprawdzić czy po prostu nie była ona zbyt trudna dla ludzi stawiające te oceny.

Muradin_07
The King of Iron Fist
30/12/2013 13:45

Trochę dziwne, bo jak oglądałem niektóre gameplaye to ludziom się ta gra podobała... No ale dobra, powiedzmy że boli taka ocena bardzo :/

Usunięty
Usunięty
30/12/2013 13:40

To był najbardziej oczekiwany przeze mnie tytuł tego roku... chyba zacznę grać w bierki.