Powstaje gra mobilna mająca zbadać genetyczne uwarunkowania do powstawania raka

Robert Sawicki
2013/07/21 20:01
3
0

Czteroosobowa ekipa indyków Guerilla Tea rozpoczęła współpracę z angielskim ośrodkiem prowadzącym badania nad rakiem, by stworzyć coś, co przysłuży się nam wszystkim.

Powstaje gra mobilna mająca zbadać genetyczne uwarunkowania do powstawania raka

Dająca sporo zabawy i "kluczowa w przyspieszeniu badań nad remedium na raka" - tak grę określa Dr Joanna Reynolds, dyrektor Informatologii ośrodka Badań nad Rakiem w Anglii. "Zawsze wierzyliśmy, że technologia gier ma niesamowity potencjał, by zapewnić korzyści innym dziedzinom życia, czego ten tytuł będzie wspaniałym przykładem".

Sens istnienia gry obraca się wokół ustalenia uwarunkowań genetycznych, które mają wpływ na rozwój nowotworów u osób dotkniętych daną wadą. Wyniki, które twórcy uzyskają od graczy, pozwolą na stworzenie odpowiednich programów leczenia, dających chorym szansę na normalne życie, na jakie przecież wszyscy zasługujemy, niezależnie od tego czy gardzimy grami na komórki, czy też nie.

GramTV przedstawia:

Guerilla Tea ma już nieco gier na koncie, choć nie był to głośne hity, o których słyszał cały świat. Developer został wybrany przez naukowców by stworzyć przyjemną grę, która będzie gotowa przesyłać terabajaty i petabajty (wystarczająco dużo, by ich serwery się zapłakały) danych do ośrodka.

O tym, jak sama gra będzie wyglądać nie wiadomo zbyt wiele, choć ośrodek badawczy jest zadowolony z pierwszych efektów prac studia. Gra ma pojawić się jeszcze w tym roku, początkowo wyłącznie w Wielkiej Brytanii.

Komentarze
3
Usunięty
Usunięty
21/07/2013 22:18

Tutaj chyba raczej będą wplecione właśnie elementy ankiety, cały plus takiego badania to duża grupa badawcza. Jak napisano w artykule, chodzi o nowotwory , które w znacznej mierze mają podłoże genetyczne- aktualnie nowoczesna onkologia skupia się na szukaniu grup nowotworów w których doszło do podobnych mutacji np. zmieniających dany receptor komórkowy i tworzeniu leków działających specjalnie na te receptory czy cząsteczki- czyli leczeniu grupy nowotworów o podobnym pochodzeniu. Wbrew pozorom nie publikuje się tak wiele badań opartych o testy logiczne ( chyba, że w badaniach ośrodkowego układu nerwowego), gdyż nie są one bardzo wiarygodne, a prace naukowe muszą podlegać pewnym regułom. Ale i tak może z tego wyjść ciekawa statystyka, która da podłoże dla dalszych dokładniejszych badań i pewnie kilka osób zrobi sobie z tego doktoraty. Mimo wszystko ciekawy sposób na badania statystyczne.

Fang
Gramowicz
21/07/2013 22:05
Dnia 21.07.2013 o 21:30, Thrandir napisał:

Nie bardzo wyobrażam sobie, jak to ma działać. Gra, w której zamiast minigierek będziemy odpowiadali na pytania z ankiety..?

Niekoniecznie. Był już taki projekt. Nie pamiętam niestety jak to się nazywało ale polegało mniej więcej na tym że miałeś różne złożone modele cząsteczek i miałeś je rozkładać na prostsze (niestety nie pamiętam także dokładnej mechaniki). Wbrew pozorom niepotrzebna była żadna wiedza z chemii tylko kilka prostych regułek i się przesuwało kuleczki. NASA też miała coś takiego do analizowani mapy kosmosu. Myślę że tu też zrobią jakąś z naszej perspektywy prostą grę logiczną która pomoże przerabiać duże ilości danych a superkomputery będą mogły zająć się od razu obróbką przeanalizowanego wstępnie przez ludzi który grają materiału :)

Usunięty
Usunięty
21/07/2013 21:30

Nie bardzo wyobrażam sobie, jak to ma działać. Gra, w której zamiast minigierek będziemy odpowiadali na pytania z ankiety..?